• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yetiştiricilerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?

Yetiştiricilerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?
4 Kas, 2016

Yetiştiricilerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?

Catterylerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?

Bir yazılım mühendisine göre kesinlikle olması gerekir. Neden? Türkiye’de faaliyet gösteren kedi yetiştiricileri hem maliyet hem de kolay olması sebebiyle Facebook sayfaları ve grupları üzerinden aksiyon almaya çalışıyorlar.

Catterylerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?
Catterylerin Web Sitesi Olması Gerekir mi?

Bu doğru mu? Doğru olup olmadığı tartışmaya açık bir konudur. Ancak kesinlikle yeterli olmadığı tartışmasız bir gerçektir.


Facebook Sayfaları Neden Yetersiz Kalıyor?

Facebook her gün büyümeye devam eden büyük bir platform. Kedi yetiştiricilerinin en büyük dayanak noktası da tam olarak budur. Ziyaretçi sayısı yüksek olan bir platformda faaliyet göstermek.

Lâkin ziyaretçi sayısının artmasıyla eş orantılı olarak rekabetinde kızışışacağını göz ardı etmemek gerekir farketmek zor değil.

Düşük Görüntülenme

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse;

Her gün ortalama 90 paylaşım yapılan bir Facebook grubuna giren ziyaretçi sayısının 300 olduğunu varsayalım. Herhangi bir cattery yeni batını için ilan verdiğinde ortalama 24 saat içerisinde 90 sütun aşağıya düşer. Her gün gelen ortalama 300 ziyaretçinin son yapılan 90 paylaşımı inceleme oranı nedir? Tahmin edebileceğiniz gibi çok düşük.

Düşük Görüntülenme
Düşük Görüntülenme

Siz Facebook gruplarında her gün yapılan 90 paylaşımı en son ne zaman incelediniz? Belki de hiçbir zaman. Gel gelelim kedi sektörünün içerisinde bulunan bir insan bile bu kadar paylaşımı tek tek incelemiyorken, yeni kedi almak isteyen heyecanlı bir ailenin de bu kadar paylaşımı incelemesinin mümkün olamayacağı açıktır.


Sık Sık Paylaşım Yapma İhtiyacı

Yukarıda anlatmak istediğim rekabet ortamının çözümü olarak kedi yetiştiricileri ilanlarını aynı gün içerisinde 3, 4 kez paylaşmak zorunda kalıyorlar. Facebook üzerinden kedi ilanı vermenin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan; pratik kullanım da bu nedenle özelliğini yitiriyor. Ayrıca her grubun kendine göre kuralları ve uygulamaları olduğunda bu kural ve uygulamalardaki farklılıklara da uyum göstermek gerekmektedir..

Sık Sık Paylaşım Yapma İhtiyacı
Sık Sık Paylaşım Yapma İhtiyacı

Genellikle kalabalık gruplarda bu kuralar daha esnektir. Ancak grup yöneticileri günde 3-4 kere aynı paylaşımı yapan insanları spam veya reklam amaçlı gereksiz gönderi yapan bir üye olarak görebilirler. Böyle bir durumda ilgili gruptan uzaklaştırılmanıza sebep olabilir. Her uzaklaştırıldığınız grup kaybettiğiniz bir topluluktur. Bunu engellemek için paylaşım sıklığınızı azaltmanız gerekir. O zamanda yukarıda bahsettiğim rekabet problemi ile tekrar karşı karşıya kalırsınız.


Grup Yöneticilerine Bağımlısınız

Yukarıda anlattığım konu sebebiyle her zaman grup yöneticilerinin kurallarına ve uygulamalarına göre hareket etmek zorundasınız. Geneli baz aldığımız taktirde grup yöneticilerinin de birer cattery olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle yöneticinin verdiği kedi yavrusu ilanları her zaman öncelikli olarak yayımlanacaktır.

Grup ve Grup Yöneticilerine Bağımlısınız
Grup ve Grup Yöneticilerine Bağımlısınız

Hatta bazı grup yöneticilerinin kendisine rakip olarak gördüğü kedi yetiştiricilerini de sayfasından uzaklaştırdığını fark edebilirsiniz. Bu durumda hiçbir gruptan uzaklaştırılmamak için her grup yöneticisini yakından takip etmeniz gerekir. Dolayısıyla fazla paylaşım engeli nedeniyle Facebook’un yüksek ziyaretçi sayısını kaçırdığınız gibi yukarıda anlattığım nedenlerle Facebook’un pratik kullanım özelliğinden de faydalanamazsınız.


Web Sitesi Olanların Gölgesinde Kalırsınız

Yapılan araştırmalar potansiyel müşterilerin %98’lik oranının Arama Motorları üzerinden hedeflerini aradıklarını gösteriyor. %2’lik kısım ise Facebook gibi Sosyal Medya Araçlarını kullanarak arama yapıyorlar. Dolayısıyla sizin alternatifiniz olan cattery, iyi bir web sitesine sahipse potansiyel müşterilerinizin %98’lik oranını karşılıyor olacaktır.


Cattery Web Sitesi Yaptırmak Kolay mı?

Bunun dışında internet sitesi olan kedi yetiştiricisinin Facebook gibi platformlarda da faaliyet göstermesi sebebiyle size kalan %2 oranındaki potansiyel müşterinizin de bir kısmına ulaşacağını fark etmek çok zor değil.

Cattery Web Sitesi Yaptırmak Kolay mı?
Cattery Web Sitesi Yaptırmak Kolay mı?

Özel ve profesyonel bir cattery web sitesi sahibi olmak sizi sosyal medyadan uzaklaştırmayacağı gibi aynı zamanda orada daha güçlü olmanıza yardımcı olur.


Web Sitesi Olan Cattery Hangi Avantajlara Sahip Olur?


Kedi Yetiştirici İnternet Sitesi Nedir?

Marka Değeriniz Olur.

Başarılı bir cattery marka değerini yaratmış olan catterydir. Tam profesyonel şartlarla hazırlanmış bir cattery web sitesinin sahibine verdiği ilk avantaj marka değerinde olan artıştır. Yüksek marka değerine sahip bir cattery, düşük marka değerine sahip diğer bir catterye kıyasla çok daha fazla itibar görür.

Bu açıklamalarının daha fazla dikkate alınmasını ve yavrularını sahiplenmek isteyen insanların doğum öncesi rezervasyon yaptırmasına sebep olur.

Kedi yetiştiricileri yani cattery web sitesi nedir? Gerekli midir? Yazısının devamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

  1. Avatar
    Nilufer kucukyedek
    says:

    Catterry olmak istiyorum bikgi alabilirmiyim

Comments are closed.