• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yavru mu Yetişkin mi?

9 Haz, 2016

Yavru mu Yetişkin mi?

Yavru Kedi mi Yetişkin Kedi mi?

Kedi alırken çoğu insanın aklına ilk gelen yavru bir kedi olur. Ancak yetişkin kediler bebek olanlara göre belirgin bazı avantajlara sahiptir ve büyümüş bir kedi sizin hayat tarzınıza daha iyi uyabilir, özellike de ona eğitim vermek için fazla zamanınız yoksa.

Yavru Kediler

Yavru mu Yetişkin mi_ Yavru KedilerBir yavru kediye karşı koymak zordur. Onun büyümesini seyretmek eğlencelidir, doğal olarak çok canlıdır, sizin şartlarınıza kolayca uyum sağlar. Ancak yavru kediler, diğer tüm hayvan yavruları gibi, yoğun ilgi isterler. Küçük bir midesi olduğundan ve bol bol beslenmesi gerektiğinden günde bir çok kez yemek yemesi gerekir.

Doğal bir başını belaya sokma yeteneği vardır, bu yüzden de evinizi yavru kedilere dayanıklı hale getirmeniz ve kedinizi sıkı gözlem altında tutmanız gerekir. Ayrıca kedinizi eğitmek örneğin pençelerini ev tekstil ürünlerinden uzak tutmasını öğretmek için zaman ayırmanız şarttır. Yavru kediler bol ilgi ve sevginin yanı sıra sık sık sahipleriyle birlikte oynamaya da ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarınız varsa küçük bir kedi yavrusu ile oynamaya ve onun gelişimini takibe bayılacaklardır. Ama yavru kediler sertçe tutulduklarında kolayca incinebilirler ve kedinin kırılganlığını anlayamayan küçük bir çocuğa karşı kendilerini savunamazlar.

Yetişkin Kediler

Yavru mu Yetişkin mi? Yetişkin KedilerHayvan barınaklarında sıcak bir yuva arayan pek çok yetişkin kedi bulunur. Yavru kediler kadar sevimli olmasalar da yetişkin kedilerin kendilerine özgü avantajları vardır. Bir kere, eğitimin almıştır. Rutin aşıları yapılmış ve kısırlaştırılmıştır, bu sayede veteriner faturalarınız daha düşük olur. Daha az ilgi talep ettiği ve günde sadece iki kez mama yediği için daha az zaman ayırabilirsiniz.

Kediniz zaten büyümüş olduğundan görünüşü ve karakteri oturmuştur ne aldığınızı biliyor olursunuz. Yavru kedi kadar oyunbaz değildir, ama bu, size saldırmasının veya en sevdiğiniz koltuğu tırmalamasının daha düşük bir ihtimal olduğu anlamına gelmez.

Yetişkin bir kedinin silinmesi zor davranış bozuklukları olabileceğini de akıldan çıkarmamak gerekir. Dürüst bir hayvan yetiştiricisi veya barınak sorumlusu bilinen davranış özelliklerini size anlatacak ve bunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size öğütler verecektir.

Cinsel Meseleler

Uzmanlar dişi ya da erkek olsun, tüm evcil kedilerin kısırlaştırılmasını savunurlar. Kısırlaştırılmamış bir kedi kolay bir ev arkadaşı değildir. Kızışmış bir kedi potansiyel erkek adayları çekmek için miyavlayacak ve onlar da toplu halde evinize doluşacaklardır. Erkek kedilerse alanlarını ki bu sizin de alanınızdır işaretlemek için idrarlarını kullancaklar ve orayı savunmak için dövüşeceklerdir.

Kediler kısırlaştırılmaya başladığından beri iki cins arasındaki farklar gözlemlenmiştir. Ancak pek çok kedi sahibi erkek ve dişi kediler arasında tercih yapmaya devam etmektedirler. Bu, eski deneyimlerle ilgilidir ki bunlar iki cinsten de iyi ev hayvanları olabileceğini göstermektedir. Ancak bazı insanlar erkek kedilerin daha sevecen, dişilerinse daha akıllı olduklarını öne sürmektedir.

Avatar

Exotic Shorthair