• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yavru Kedinize Bakarken Bilmeniz Gerekenler

Yavru Kedi Bakımı
8 Haz, 2016

Yavru Kedinize Bakarken Bilmeniz Gerekenler

Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yavru Kedi Bakımı-KonuAnneler genellikle yavru kedilerinin bakımları için gerekli olan herşeyi yaparlar. Siz kedi sahiplerinin asıl görevi ise anne kediye bakmaktır. Yavru kedilerin insan temasına alışabilmeleri için 2. haftadan itibaren yavrularınızı elinize almaya başlayabilirsiniz. Yavrular doğumlarından kısa bir süre sonra ve daha sonrasında da sık sık beslenirler. Emmeyi bitirdikleri zaman anne kedi dışkılamayı uyarabilmek için arkadalarını yalamaya başlar ve yavru katı yiyecekler yemeye başlayana kadar herşeyi anneleri temizler. Yuvayı temiz tutmak için şilte ve yatak takımlarını düzenli olarak değiştirin.

Anne ve yavrular sağlıklı göründüğü sürece iki hafta boyunca annelerini ve yavrularını düzenli bir şekilde kontrol ederek onları yalnız bırakabilirsiniz. İlk 2 hafta boyunca yavru kedileri elinize almaktan kaçınmanız gerekir. Yeni doğan yavrular iyi beslenmiyorsa veya anneleri güçsüz ve saldırgan gözüküyorsa bir veterinere başvurmanız gerekebilir.

Yavru Kedinizle İlk Günlerinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Kedi Bakımı-İlk GünlerYavru kedilerin gözleri doğumdan 1 hafta sonra açılır ve yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde duyu olgunlaşır. Yavrular 3. haftadan sonra daha hareketli bir hale gelirler ve çevrelerini keşfedip gezmekten keyif almaya başlarlar. Bu sebepten dolayı etraftaki herşeyin zararsız ve güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. 3. haftadan sonra yavrunuza yavru kedi maması vermeye başlayabilirsiniz. Sıradan kedi mamaları bir yaşın altında ki kediler için çok uygun değildir.

Yavrunuz için bir kuru mama seçtiyseniz su ile veya süt yerine kullanılan bir sıvıda ıslatın. Günde ortalama olarak 4-5 kez az az verin. Verdiğiniz miktarı bir süre sonra kademeli olarak arttırmaya başlayabilirsiniz. Yavrunuz 6 haftalık olduktan sonra öğünleri 3’e indirebilirsiniz. 8 haftalık olduğunda ise yavrularınız tamamen sütten kesilmiş olmalılardır ve istedikleri zaman taze su içebilmeleri gerekir.

Yavru Kedinizi Yeni Evlerine Nasıl Hazırlamalısınız?

Yavru Kedi Bakımı-Yavruları Yeni Evlerine HazırlamaYeni yavrularınızı 2 haftalık olduktan sonra elinize almaya başlayabilirsiniz. 3-7 hafta boyunca yavrularınızı elinize almazsanız ilerki dönemlerde insan temasından kaçınmaya çalışabilirler. Yavru kedinizi aşı, parazit programını veterinerinizle görüşmeniz gerekir. Yavrularınızın ilk olarak 4 haftalıkken sonrasında ise 2 haftada bir kurtlar için ilaç almaları gereklidir.

Yavrularınız ilk aşılarını 8 haftalıkken olmalıdır. Aşılanmadıkları zaman dışarı çıkmalarına kesinlikle izin verilmemelidir. Yavrularınız 3. haftaya ulaştıktan sonra onlara küçük bir kum tepsisi verebilirsiniz. Anne kedi yavrularına kumu nasıl kullanmalarının gerektiğini öğretecektir. Eğer anneleri bunu öğretmezse siz her yavrularınızı besledikten sonra onları kum tepsilerine koyun.

Yavru Kedinizi Sahiplendirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yavrularınızı almak isteyen muhtemel adaylara mutlaka kedilerinizin nasıl bakılacağını sorun. Bu kişinin daha önce hayvan besleyip beslemediğini ve evde küçük çocuklar ve başka hayvanlar olup olmadığını öğrenin. Bu kişinin yavru kedinize uygun şekilde bakıp bakamayacağını göz önünde bulundurun.

Eğer muhtemel sahip çalışıyorsa, evin gün boyunca boş kalacağını düşünün ve yavruların kardeşlerinden biriyle kalırsa daha mutlu olacağını aklınızdan çıkarmayın. Muhtemel sahip adayı daha önce kedi beslememişse yavruların bakımı hakkında ona tavsiyelerde bulunmaya hazırlıklı olun.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair