• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yaşlı Kediler Nasıl Bir Bakıma İhtiyaç Duyarlar?

9 Haz, 2016

Yaşlı Kediler Nasıl Bir Bakıma İhtiyaç Duyarlar?

Yaşlı Kediler Kimlerdir?

Yaşlı Kediler-HakkındaYaşlı kediler için sağlık sorunları zamanla artış gösterir. Kedileriniz için bu gayet doğal bir olaydır fakat kedinizin keyifli ve rahat bir yaşlılığın tadını çıkarabilmesi için devreye sizin girmeniz gerekir.

Kediler ortalama olarak 8 yaşından itibaren yaşlanmaya başlarlar ve  14 yaş civarında da yaşlı sınıfına girerler. Kediler yaşlanmaya başladıkça insanlarda olduğu gibi daha az hareket etmeye ve daha fazla dinlenmeye başlarlar. Yaşlı kediniz değişikliklere zor uyum sağlayabileceğinden dolayı onun rahatını bozmamanız gerekicektir. Yaşlı kediler sizlere daha fazla muhtaç kalmaya başlarlar ve evde yalnız bırakıldıkları zaman sürekli miyavlamaya başlarlar. Yaşlı bir kedi sahibi olabildiğince sevgiyi ve ilgiyi bırakmamalıdır.

Yaşlı Kedilerde Hangi Değişiklikler olur

Yaşlı Kediler-Genel DeğişikliklerYaşlanan kediler doğal olarak daha az hareketli olurlar. Eskisi gibi, en sevdikleri yere zıplamayı zor bulabilir ve yalanmada güçlük çekebilirler. Yaşlı kediler daha fazla düzenli fırçalanmanın faydasını görürler ve tırnaklarının da daha sık kesilmesi gerekir. Yaşlı bir kedi vücut ısısını etkili şekilde ayarlayamadığından uyumak için sıcak yerler arar.

Yaşlı kedinizin yatağını sıcak bir yere koymanızda fayda vardır ve eğer kediniz eve çıkıp giren bir kediyse soğuk havalarda kesinlikle dışarıya çıkmasına izin vermeyin. Kediniz yaşlandıkça görmesi ve işitmesi de oldukça azalıcaktır. Kör ve yaşlı bir kedi evde işini rahatça görebilir fakat gerekli olmadığı sürece evdeki eşyaların yerini değiştirmemeniz gerekicektir.

Yaşlılık döneminde sağır olan kediniz trafik kazalarına açık bir hale gelicektir bu sebepten dolayı kesinlikle evden çıkmasına izin vermemelisinizdir.

Yaşlı Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Yaşlanan kedilerin hareketleri azaldığından dolayı diğer kedilere göre çok daha rahat kilo almaktadırlar. Kedinizin beslenme düzenini olabildiğince düzgün bir şekilde ayarlamanız ve ona özel bir diyet uygulamanız gerekicektir. Yaşlanan kediniz için veterinere danışarak kediniz için özel bir diyet alabilirsiniz.

Yaşlı kediler tuvaletlerini tutamamaya başlarlar bu sebepten dolayı bunu gördüğünüz gibi veterinere gidip yardım istemeniz gerekicektir. Erkenden gidilir ise tuvalet sorunlarının tedavisi oldukça kolay olacaktır.

Yaşlı Kedilerin Olası Sağlık Sorunları

Yaşlı kediler sağlık sorunları yaşadıkları zaman davranışlarında, yemek yemelerinde ve tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler görülebilir. Yaşlandığı dönemde gözünüzü kedinizden ayırmamanız sizler için oldukça önemli olacaktır ve ortaya çıkan her değişimi zamanla veterinerinize bildirmeniz gerekiyor. Yaşlanan kediler sağlık problemlerine karşı çok daha savunmasız olurlar, bu sağlık sorunlarının arasında diş ve diş eti sorunları, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair