• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

WCF Yetiştiricilerine Önerdiği Üretim ve Kayıt Kuralları

4 Oca, 2015

WCF Yetiştiricilerine Önerdiği Üretim ve Kayıt Kuralları

WCF Yetiştiricilerine Önerdiği Üretim ve Kayıt Kuralları hakkında bilgi edinmelisiniz.

Genel Kurallar

Kedi sahipleri ve üreticileri için en önemli faktör sahip oldukları kedilerin genel sağlıkları ve yaşam kalitesi olmalıdır. Genel kurallar yerel kültür ve koşullara göre uyarlanmış olup takip edilmektedir.

Yetiştiriciler (Breeding)

Genetik bozukları belirlenen kediler üretilemez ve üretim amaçlı sahiplendirilemez. Sahiplendirilmeden önce yeni sahibine gerekli bilgi verilmeli ve kısırlaştırılmalıdır veya kayıtlı olduğu dernekte ‘’ üretim amaçlı değildir ‘’ şeklinde kayıt altına alınarak sahiplendirilmelidir. Kedilerin üretiminde kullanılan çapraz eşleştirme ve aynı soydan eşleştirme ( innbreeding ) programları, WCF ve yerel yönetimlerin kuralları, tüm WCF derneklerinin kararları, kedi değerlendirme hakemlerinin değerlendirmesi ile gerçekleşir. Aile içi kardeş kedilerin çiftleştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez! Her WCF üyesi dernek, kayıt ve gösteriler için WCC üyesi tarafından kabul edilen kedi ırklarını kayıt altına alabilir ve gösterilerde bulunabilir. Dernek WCF tarafından tanınan herhangi bir kedi ırkını reddetme ve kayıt altına almama hakkına sahiptir.

Kedi Evi Sahipleri (Catteries)

Üretici dernek üyesi olmalı ve WCF ‘ye kayıtlı kedi evi ismi olmalıdır. Üreticiye ait tüm bilgiler güncel ve doğru bilgiler olmalı ve olası değişiklikler en kısa sürede bildirmelidir. ( adres, üretilen ırklar vb ) Üretimini gerçekleştirdiği kedilerin ve sahip olduğu kedi evinin yasal sahibi olmalıdır. Üretici bağlı olduğu WCF dernek kurallarına, yerel yönetim kanunlarına, üretim programlarına ve hayvan haklarına riayet etmelidir.

Hayvan Yetiştiriciliği

Bu kılavuzlar yeterli beslenmeyi, barındırmayı ve genel kedi bakımını içerir. Yetiştiricinin ikamet ettiği ülkenin hayvan koruma yasalarına göre minimum standartları sağlaması gerekir. Kedi bakım yerleri ve kümeslerinin yeterli boyutlarda olması ve ısı, soğuk ve diğer rahatsız edici durumlara karşı koruma sağlaması gerekir. Yeterli doğal gün ışığı sağlanmalı, onarım ve hijyen standardının temin edilmesi gerekir. Mümkünse, kedilerin güvenli bahçe ortamına erişimi sağlanmalıdır. Tırmalama, saklanma ve oynama gibi doğal davranışların teşvik edilmesinin yanı sıra düzenli olarak insanlarla temasın ve sosyalleşmenin sağlanması gerekir.

Kayıtlar (Soy kütüğü)

Kulüplerin, Tamamlayıcı veya Deneysel Kayıt işlemi yapmalarının yanı sıra Tam Kayıt işlemi yapmaları da önerilmektedir. Tam Kayıt, RIEX (Registre Initial et Experimental) şeklinde Deneysel Kayıt ve LO  (Livre d’Origine) Kayıt olarak da ifade edilebilir. Kedi kayıt numalarının kayıt oldukları iki kayıt türü ile ilgili tanım koduna sahip olması gerekir. Tam Kayıt’lı kedilerin WCF Nokta Standartlarında (Standard of Points) resmi olarak listelenen cins, desen ve renk uyumlu olması ve aynı veya benzer cinsten en azı 3 kuşağına sahip olması gerekir. Tamamlayıcı Kayıt tüm diğer kediler için kullanılır (örn, melez, acemi, tanımlanmamış cinsler). Nokta Standartları ve Gösteri Kuralları, Acemi Kaydı ve belirli cinslerin farklı cinslerle Hibritlenmemesi (çiftleştirilmemesi) ile ilgili çok fazla bilgi sunmaktadır ve bunların istisnasız takip edilmesi gerekir. Bu kayıtlar en az Kaydedilen Kedi İsmini, Yetiştiricinin Kayıtlı Kedi Bakım Yeri İsmini, Kedinin Kayıt Numarasını, Cinsini, (kürk uzunluğu, göz rengi, kulak şekli, kuyruk ve sair gibi diğer özelliklerin yanı sıra) kedinin Desen ve Rengini, Yetiştiricinin Kayıtlı Kedi Yetiştirme Yeri İsmi, Kedinin Doğum Tarihi, Kedinin Cinsiyeti, Yetiştiricinin İsmi ve Kayıtlı Sahibin İsmi bilgilerini kapsamalıdır. Üye kulübünün WCF tanım kodunun kayıt numarasının bir kısmını oluşturması özellikle önerilmektedir. Aynı zamanda ECF ofisinden temin edilmiş şekilde genişletilmiş EMC kodunun kullanılması önerilmektedir.

Kayıtlı Kedilerin Taşınması

Kediler bireysel kulüplerin politikalarına uygun olarak herhangi bir kulüpten veya organizasyondan taşınabilir. Bunun sadece orijinal kayıt belgesinin onayı ile yapılması gerekir. Taşınan kedinin orijinal kayıt numarası korunabilir veya yeni bir numara atanabilir. Yeni bir numara atandığında orijinal kayıt numarasının referans amaçlı kayıtlarda tutulması gerekir. Transfer edilen kedinin orijinal isminin her zaman tutulması gerekir ancak yeni yetiştiricinin ismi son ek olarak eklenebilir. Kedinin transfer edildiği zaman önceki kayıt belgesinin “geçersiz” veya “sonlandırılmış” olarak işaretlenmesi gerekir.

 

Yetiştirme Kedilerinin Sahiplenilmesi

Yetiştiricinin dişi bir kedinin yavrulamasından önce kaydedilebilmesi için kediye sahip olduğunu kanıtlaması gerekir.  Yetiştiricinin aynı zamanda damızlık kediye sahip olduğunu veya damızlık kedi sahibi tarafından imzalanan çiftleştirme sertifikasını da kanıtlaması gerekir.

Satışlar-sözleşme

Sözleşmenin yetiştirici, yeni sahip ve kedinin tüm detayları ile ilgili tüm bilgileri içermesi gerekir. Sağlık sertifikası, kedilerin ve belirli cinslerin özel ihtiyaçları ile ilgili bilgileri bulundurması gerekir. Yetiştiricinin kedinin yeni sahibini mümkün olan her şekilde desteklemesi gerekir.

Yeni Cinsler, Desenler & Renkler
WCC organizasyonu tarafından tanınan tüm Cinsler, Desenler & Renkler Tamamlayıcı Kayıtta (RIEX) kaydedilmesi için kabul edilebilir. Yeni Cinslerin ve Renk Çalarlarının tam bir şekilde tanınması için, bu tarz bir kedinin Tam Kayıtta (LO) kaydedilmesinden önce ayrı WCF kuralları dizisinin izlenmesi gerekir.
YETİŞTİRİCİLER İÇİN ETİK KURALLARI – Hayvan yetiştiriciliği ve yetiştirme kedileri için genel koşullar

Genel koşullar

Üye ülkelerdeki farklı yasal durumlar nedeniyle, sadece üye organizasyonlar tarafından denetlenmiş genel koşulları verebiliriz.

Ülkelere özgü düzenlemeler

Kendi kulüpleri aracılığı ile WCF ile işbirliği içerisinde olan kedi sahipleri ve kedi yetiştiricilerinin kendi ülkelerinde geçerli olan omurgalılarla ilgili yasaları ve kuralları izlemeleri gerekir.

Bakım, veteriner

Bu kedilerin sağlık bakımını, yeterli beslenmelerini ve bakımlarını içerir. Herhangi bir hastalık belirtisi gösteren kedilerin anında veteriner bakımına götürülmesi gerekir. Bu minimum gereklilik olarak kabul edilir.

Yetiştirme ve bakım kuralları

Her bir üye organizasyon, kendi üyeleri için beslenme ve yetiştiriciliğe ilişkin ülkenin belirli koşulları ile uyumlu olan detaylı kuralları belirtmeleri gerekir.

Genel olarak aşağıdakilerin şu kurallara göre tanımlanmaları gerekir:
Dişi kedilerin yılda en fazla iki kez yavrulamalarına izin verilmiştir (yavrular arasında en az 3 ay fark olması gerekir). İdeal bir kraliçenin yılda sadece bir kez yavrulaması gerekir.

Kedi yavrularının yerleştirilmesi

Kedi yavrularınızın annelerinden ve yavru arkadaşlarından 12 haftadan önce ayrılmalarına izin verilmemektedir. Genç yavruların yeni evlerine yerleştirilmelerinden önce sütten kesilmesi, bağırsak kurdundan arındırılması ve aşılanması gerekir. Tüm yavruların mikroçiplerle tanımlanması tavsiye edilir.

Kayıt, sözleşme

WCF üyesi olarak doğmuş her bir kedi yavrusunun kayıtlı olması gerekir ve bu yavruların soyağacı olmadan yerleştirilmesine izin verilmemektedir. Kedi yavrularının yerleştirilmesinin sözleşme ile belgelenmesi gerekir. Yetiştiricinin bu sözleşme ile kedinin yeni sahibini kedi ihtiyaçları konusunda bilgilendirmesi gerekir. Gerektiği zaman yetiştirici kedinin yeni sahibine tavsiye, yardım ve rehberlik edecektir.

wcf-online.de/WCF-EN/zuechterinfo/zuchtregeln.html sitesinden alıntıdır. Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Exotic Shorthair