• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?
3 Haz, 2016

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Kedi seçerken çoğu insan kısa tüylü kedileri tercih ederler. Bunun sebebi ise uzun tüylü kedilerin bakımlarına çok fazla vakit harcamak gerekir. Uzun tüylü bir kedi istiyorsanız bakımının nasıl yapılacağını bilmenizde fayda vardır.

Kısa Tüylü Kedi

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Kısa Tüylü KediKedi tüylerinin uzamasını sağlayan gen çekiniktir, yani herhangi bir kedide ortaya çıkabilmesi için kalıtsal olarak iki ebeveynden alınmış olması gerekir. Bu da doğada ancak zaman zaman olur. Uzun tüylü olan kedi türlerinin çoğu insanlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kedi yetiştiricileri sayesinde uzun tüylü kedilerin genlerinin kısa tüylü kedilerin genlerine karışımıyla oluşurlar.

Mesela Bali ırkı Siyam kedilerinin tam olarak uzun versiyonu olarak bilinirler. Kısa tüye sahip kediler kürklerinin bakımlarını kendileri rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Kedi Kürkü

Uzun tüylü mü kısa tüylü mü Kedi alırken göz önünde bulundurmanız gerekenler ise yumuşak tüyler, koruyucu tüyler ve dikensi tüyler olmalıdır. Yumuşak tüyler kürkün alt katmanını oluşturmaktadırlar. Dikensi tüyleri ise orta katı ortaya çıkarırlar. Dikensi tüyler yumuşak tüylerden daha uzun fakat üst kürkü oluşturmakta olan koruyucu tüylerden daha kısadır. Her kedi bu tüylerin hepsine sahip olmayabilir. Örnek verecek olursak Cornish Rex ırkının koruyucu tüyleri yoktur ve bu tüylerinin yumuşacık olmasını sağlar.

Uzun Tüylü Kediler Nasıl Ortaya Çıktı?

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Uzun Tüylü Kediler Nasıl Ortaya ÇıktıKedilerin çoğunun vahşi ataları kısa tüylüydü. Kısa tüy en pratik olanıdır. Kısa tüylü bir kediyi temiz ve güzel tutmak kolaydır. Aynı zamanda kısa tüyler yaralanmalara karşı da oldukça koruyucudur. Uzun tüylü kediler doğal şekilde ancak zaman zaman ve neredeyse kesinlikle genetik bir mutasyon sonucunda ortaya çıkarlar. Bu tür olaylar o kadar nadirdir ki genellikle daha geniş gen havuzunda bir iz bile bırakmazlar. Ancak Ortadoğu’nun ve Orta Asya’nın soğuk, dağlık bölgelerinde uzun tüyler bazen evrimsel bir avantaj oluşturmuşlardı.

Mutasyon bazı kedilerin genetik dizilimi içinde varlığını sürdürdü ve uzun tüylü kediler nesiller boyunca kedi popülasyonu içinde kendine geniş bir yer edindi. Bu türler Avrupa’ya ilk olarak Orta Çağ’ın sonlarında tuhaf yaratıklar olarak getirildiler. Viktorya Çağı İngiltere’sinde çok popülerdiler ve ilk kedi şovlarında ”İran”ya da ”Ankara” kedileri olarak sunuldular.

Uzun Tüylü Kediler

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü? Uzun Tüylü Kediİran kedileri en popüler en gözde uzun tüylü kedi ırkıdır. İran kedilerinin uzun kopmuş tüylerinin temizlenmesi ve birbirine dolanmaması için her gün fırçalanması gerekir. Bir İran kedisi almak istiyorsanız tüylerinin bakımı için vakit ayırmanız gerekeceğini unutmayın.

 

 

Avatar

Exotic Shorthair