• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Snoopy Hakkında Merak Edilenler & Yanlış Bilinenler

9 Mar, 2016

Snoopy Hakkında Merak Edilenler & Yanlış Bilinenler

Snoopy Hakkında

Merak Edilenler

Kimilerimiz onu oyuncak, kimilerimiz köpek zannediyor.  Bazıları onu çirkin buluyor bazıları kelimelerle tarif edilemeyecek kadar tatlı buluyor. Bugün Snoopy’yi yakından tanıyacağız. Merak edilenler ve yanlış bilinenleri anlatacağız. Onun adı Snoopy. Hafızamızdaki diğer kedi ırklarına göre biraz farklı bir görünüşü var. Bunun en büyük sebebi Snoopy’nin Exotic Shorthair ırkına mensup olması.

Exotic Shorthair’lar American Shorthair ve İran Kedisinin soyundan gelmektedir. American Shorthair ve İran Kedisinin en yüksek standartlardaki alfa çiftlerinin üretilmeleri sonucunda doğan ilk yavrular bile günümüzdeki Exotic Shorthairlara benzemiyorlardı. Exotic Shorthairların ataları İran kedisi gibi gümüş renkte görkemli bir kürke sahiptiler fakat American Shorthairın özelliklerini taşımıyorlardı. Uzun yıllar süren genetik kedi ırk çalışmalarının yardımıyla Exotic Shorthairlar mükemmel görüntülerine ulaştılar. Bu sayede, kısa ve kabarık, kalın tüylü, yumuşacık bir kürke sahip oldular. Exotic Shorhair kedi ırkının günümüz standartlarına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yanlış Bilinenler

Persian & British Aşkı

Exotic Shorthair’ın British Shorthair ve Persian Cat çiftleşmesiyle oluşturulduğuna dair bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Kaynak: The Cat Fanciers’ Association ve Alfa Kedi Irkları Koruma Derneği

Snoopy & Kökeni Hakkında

Snoopy, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sichuan (Siçuan) eyaletinin başkenti olan Chengdu (Róng)’da yaşayan erkek bir Exotic Shorthair kedidir. Kısa, basık, minik, pembe burunu ve tombul kahverengi gözleriyle dikkat çekmiştir. Snoopy’nin sahibi Bayan Ning ile yapılan röportaja da bu yazı dizimizden ulaşabilirsiniz. Snoobybabe onlarca sevimli fotoğrafına Facebook sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Snoopy 11 Mayıs 2011 tarihinde Pekin’de doğmuştur. Snoopy’nin ırkı olan Exotic Shorthair aynı zamanda Garfield isimli animasyon filmlerindeki kedinin de ırkıdır. Exotic Shorthair kedi ırkı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Snoopy’nin şecere/soy kütüğü belgesi CFA (Amerika Kedi Kayıt Federasyon) tarafından kayıt altındadır. Dolaysıyla Snoopy’nin anne ve babası da CFA safkan kedi ırklarının korunması kapsamında kontrol altındadır. Snoopy’nin anne ve babası CFA’da sekiz kuşaktır kayıtlı soyağacı/şecere belgesine sahiptir. Soyağacı / Şecere Belgesi Nedir? Şecere Belgesinde kuşak sayısı ne ifade etmektedir? gibi sorularınızın yanıtlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Snoopy’nin babası olan Elvis Çin’de yapılan CFA Dünya Şampiyonasında, Dünya Şampiyonluğu olan tek  kısa tüylü erkek kedi olarak Amerika Birleşik Devletleri CFA kayıtlarına geçmiştir.

Snoopy’nin Sahibi Bayan Ning

Snoopybabe’in sahibi Bayan Ning, kedisinin en sevdiği fiziksel özelliğinin turtaya benzeyen suratı olduğunu söylüyor. Ning Hanımın Çin Pet Rehberi Sitesi, A Pet Guide’a verdiği röportajda ‘Snoopy’nin sihirli gözlerine baktığımda, hiçbir zaman gitmeyen masum surat ifadesini görmek çok keyifli.’ ifadesini kullanıyor.

Bayan Ning Exotic Shorthair’ların kendine has bakışlarını American short-hair ve Persian cat genlerinden gelen atalarından aldığını belirtti. Snoopy’nin sosyal medya paylaşımlarında sevileceğini düşünüyordum. Sonuçta insanların geneli evcil hayvanların fotoğraflarına tepkisiz kalmazlar. Snoopy’nin fotoğraflarını paylaştığımda aldığım olumlu tepkiler benim için sürpriz olmadı. Ama itiraf etmek gerekirse Snoopy’nin sosyal medya sayfalarında yüzbinlerce insan tarafından beğenilerek takip edilmesini beklemiyorduk. Dedi.

Sosyal medyada ikon olmanın üstesinden gelmenin zor olduğunu düşünüyor musunuz? Sorusuna; ‘Görünüşe göre bunun üstesinden biz değil bir kedi geliyor. Snoopy’nin Weibo’da 275,000, Twitter ve Instagram üzerinde 190,000 takipçisi var. Hatta bazı insanlar Snoopy’nin Çin’in devlet projelerinden biri olduğunu zannediyor 🙂‘ yanıtını verdi.

Snoopy’nin bakımı nasıl? Rutin bakımları neler? Neler yapmaktan hoşlanır?

Snoopy ile vakit geçirebileceğimiz zaman oldukça sınırlı çünkü günün 17 saatini uyuyarak geçiriyor. Snoopy gününün 1 saatini MaMa yemekle geçiriyor. Bunun dışında her gün düşünceli şaşkın bakışlarıyla evi dolaşıyor. Her gün 45 dakika kadar oyun oynuyoruz. Oyun saatinden sonra genel bakımını yapıyoruz. Bakımdan sonra 1 saat kendini yalayarak oda ayrı bir bakım yapıyor 🙂

Kedilerin halinden memnun bir şekilde banyo keyfini yapması kulağa çok saçma geliyor. Bunu nasıl başardınız?

Çok saçma ama süper bir fikir. Snoopy’nin basık, yuvarlak ve güzel yüzünde çoğu zaman ılık bir banyonun çok büyük katkısı vardır. Hayatta her zaman herşey yolunda gitmiyor. Nazolakrimal kanalları tıkanmayı önlemek için akıntı salgılarlar. 

Snoopy Banyo keyfi
Snoopy Banyo keyfi

Özellikle basık burunlu kedilerde bu akıntı, gözyaşı gibi dışarıya salgılanıyor. Bu durum beyaz kedilerin bakımını zorlaştırıyor. Ayrıca akıntı kedilerin suratında lekelerin oluşmasını sağlıyor. Bunu lekeleri engellemek için düzenli olarak ılık su ile temizlenmesi gerekiyor. Bizde bunu eylenceli bir banyo partisine çevirdik. Bir kova ılık su ile yapılan banyo ile mükemmel görüntümüzü koruyoruz.

Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy

Dünya’da Exotic Shorthair’lar çok ender bulunuyor. Bu ırkın üretilerek çoğaltılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bazı internet kullanıcılarının gerçekten çok abartılı mesajlar gönderiyorlar. Exotic Shorthair üretimi için endişe ediyorum. Birçok Exotic Shorthair’ın doğuştan genetik hastalıkları veya problemleri vardır. Onların üretimleri kötü yetiştiriciler tarafından uygunsuz çiftleşmelerle yapılırsa bu sorunların artması beni korkutuyor. Bu nedenle genetik olarak en sorunsuz kedilerin profesyoneller tarafından yetiştirilmesi ırkın geleceği açısından çok faydalı olacaktır. Çünkü sağlıksız oldukları taktirde küçük tatlı Garfield’ların doğmasının bir anlamı olamaz.

Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy

Snoopy’nin ailesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bayan Ning sözlerini, ‘Profesyonel kedi yetiştiricileri, üretecekleri Exotic Shorhair kedilerin, babasının Snoopy olması için bana başvuruyorlar. Snoopy’nin deseni çok nadir bulunan White Red Van’dır.

Exotic Shorthair Snoopy'nin Ailesi
Exotic Shorthair Snoopy’nin Ailesi

Bu desen Garfield animasyonunda kullanılan kedinin, turuncu rengi ile beyazın özel bir desen yapısıyla bir araya gelmiş halidir. Snoopy turuncu-beyaz kürk/tüy genine sahip soy takibinde ki bir anne bulmak için çok seçici davrandım.’ açıklamasıyla noktaladı.

Exotic Shorthair Snoopy CFA Yarışma
Exotic Shorthair Snoopy CFA Yarışma
Exotic Shorthair Snoopy'nin Ailesi
Exotic Shorthair Snoopy’nin Ailesi
Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy

Teknik Verilerle Snoopy

Adı: Snoopy

Irk/Cins: Red Van Exotic Shorthair

Doğum: 11 Mayıs 2011

Ağırlık: 7 pound (3.17 KG)

Uzunluk: 26 cm

En sevdiği yemekler: Sığır, Süt

Yatmayı Sevdiği Yerler: Kanepeler, Yataklar

Yapmayı Sevdiği Şeyler: Uyku, Oyun, Yemek, TV seyretmek

Snoopy Cinsi/Irkı Kedi Arıyorum

Snoopy bir kedinin cinsi, rengi veya deseni değildir. Snoopy, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sichuan (Siçuan) eyaletinin başkenti olan Chengdu (Róng)’da yaşayan Exotic Shorthair ırkıda ki; kediye koyulan bir isimdir. Bilinenin aksine Snoopy bir ırk değil, sadece kedinin ismidir.

Van Desen
Van Desen

Snoopy’nin rengi kedi şecere sisteminde Red – White olarak geçmektedir. Deseni ise ‘Van’ olarak tanımlanmaktadır. Kedi EMS sisteminde ‘Exotic Shorthair Red Van Color’ yerine ‘EXO d01’ olarak tanımlanabilir. Van desen dışında Harlequin desen de Snoopy’nin benzer desenidir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız Alfa Kedi Derneği‘nin Kedilerde Irk Renk ve Desen Kodları Nedir? Neden Kullanılır? isimli makaleyi inceleyebilirler. Snoopy kalitesinde bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ‘Exotic Shorthair Kedi Irkı Fiyatları‘ isimli makaleyi okuyarak fiyatları ve standartları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Harlequin Desen
Harlequin Desen

Felinolog musunuz?

Felinoloji ve felinologluk unvanı bugünlerde çok yanlış biçimlerde kullanılmaya başladı. Felinoloji Zoolojinin (hayvan bilimi) alt uzmanlık alanlarında kedileri inceleyen bilim dalıdır. Dolayısıyla Amerikan

Exotic Shorthair Snoopy
Exotic Shorthair Snoopy

Shorthair ve Persian Cat’i çiftleştirerek Exotic Shorthair ırkı bir kedi sahibi olabilirim. Düşüncesi tamamen bir hayal ürünüdür.

Amerikan Shorthair ile Persian Cat çiftleşmesi sonucu oluşturulduğu doğrudur. Ancak tek doğumda geliştirilen bir ırk değildir. Uzun yıllar boyunca en yüksek standartlarda gelişimini tamamlayan yavrular aynı kalitedeki diğer safkan kedilerle çiftleştirilerek üretilmiştir. Laboratuvar kedisi değildir ancak ırkın gelişiminde profesyonel destek sağlanmıştır.

Exotic Shorthair ırk üretimi için başlayan çalışmalar, bir insan ömrüne sığamayacağı kadar uzun bir zaman diliminin sonunda tamamlandı ve Exotic Shorthair ırkı oluşturuldu. Barbara Sims 1966 yılında, CFA Yönetim Kurulu’na Exotic Shorthair‘ı yeni bir ırk oluşturularak literatüre sokmak için resmi başvuruda bulundu.  Exotic Shorthair tarihi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy1

Exotic Shorthair Snoopy Kedi Fotoğrafları

Van Desen Exotic Shorthair Yavruları Snoopy White Red Turuncu Beyaz

Exotic Shorthair Snoopy12

Van Desen Exotic Shorthair Yavruları Snoopy White Red Turuncu Beyaz

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy21

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy23

Exotic Shorthair Snoopy

Van Desen Exotic Shorthair Yavruları Snoopy White Red Turuncu Beyaz

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy38

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy22
Exotic Shorthair Kulübü Snoopy41

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy39
Exotic Shorthair Kulübü Snoopy47

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy48
Exotic Shorthair Kulübü Snoopy44
Exotic Shorthair Kulübü Snoopy43
Exotic Shorthair Kulübü Snoopy27

Van Desen Exotic Shorthair Yavruları Snoopy White Red Turuncu Beyaz

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy46

Exotic Shorthair Snoopy

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy20

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy45

Exotic Shorthair Snoopy

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy18

Van Desen Exotic Shorthair Yavruları Snoopy White Red Turuncu Beyaz

Exotic Shorthair Snoopy

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy26

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy42

Exotic Shorthair Kulübü Snoopy14

 

Faydalanılan Kaynaklar

 • Weibo – snoopy409
 • Instagram – snoopybabe
 • Tumblr – snoopy409
 • YouKu – jacquelinening
 • PBH2 – Meet The Cutest Cat Ever: Snoopy
 • Paw Nation – Meet Snoopy, the Newest Instagram Cat Sensation
 • Complex – Animal Photo Of The Day: Snoopy The Cat
 • Cutest Paw – 50 Cute Pictures Of Snoopy The Cat
 • Love Meow – Snoopy the Cat, New Internet Sensation
 • Tumblr – Posts tagged “snoopy the cat”
 • Facebook – แฟนคลับเจ้าเหมียวสนูปปี้
 • Buzzfeed – 43 Fashionable Looks Worn By Snoopy The Cat
 • A Pet Guide – 真版加菲貓取名「Snoopy」 靠賣萌爆紅
 • renren – 红小胖Snoopy
 • Catsparella – Meet Snoopy: The Internet’s New Favorite Cat, Who Was Named After A Dog
 • Tumblr – Snoopy Kitty Purr
 • Dailymail – China’s absurdly fluffy Snoopybabe takes web Bey, storm.
Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair