• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Saldırgan Kediler

Saldırgan Kediler
7 Haz, 2016

Saldırgan Kediler

Saldırgan Kediler

Saldırgan Kediler-KonuKedilerin saldırgan olması aslında oldukça doğaldır. Kedilerin doğuştan gelen saldırgınlıkları ara sıra ortaya çıkabilir. Karşınızda saldırgan bir kedi varsa dikkat etmeniz gereklidir. Yoksa yaralanma riskiniz vardır. Kediler normal yürürken bir anda bileklerinize zıplayarak sizleri bir tuzağa düşürebilirler. Böyle bir durumda kediniz sizinle oynamaya çalışıyordur. Fakat keskin tırnakları ve dişleri bu oyunu tatsız bir hale getirebilir.

Kediniz bunu yapıyorsa avını izlemek gibi doğal bir içgüdüden kaynaklanan bu davranışı, ipe bağlı bir top, oyuncak olta veya benzer bir şey kullanarak daha düzenli oyun seanslarına yönlendirebilirsiniz. Saldırılara karşı önceden önem olarak, kedinizin sizi pusuda beklediğini fark ettiğinizde atmak için yanınızda bir oyuncak taşıyın. Bazı kedi sahipleri, bu tür davranışları olumsuzlukla eşleştirmesi için kedinin poposuna su tabancası ile su püskürtürler.

Okşanma Saldırganlığı

Saldırgan Kediler-Okşanma SaldırganlığıKediler sıklıkla kendilerini okşayan kimseye saldırırlar. Buna ”okşanınca ısırma sendromu” adı verilir. Sadece okşama faslının çok uzun sürdüğü ve kişinin saldırı uyarılarını fark etmediği anlamına da gelebilir. Eğer böyle değilse kedinin çok hassas olan göbek bölgesine dokunulmuştur. Kedinizin okşanma toleransına saygı göstererek veya kedilerin beden dili hakkında daha çok şey öğrenerek  bu tür saldırıları engelleyebilirsiniz.

Saldırganlığın Sebepleri

  • Bir kedi, onu kafese koymaya çalıştığınız da ya da sınırlandırdığınız için de tırmalayabilir.
  • Acı ya da hastalık da kedilerin saldırmasına neden olabilir.
  • Kediniz aniden ve açıklanamaz biçimde saldırgan olduysa veterinerinize danışın. 

Saldırganlığın Yönünün Değiştirilmesi

Saldırgan Kediler-Saldırganlığın Yönünün DeğiştirilmesiKediler bazen bir tehdide tepki vermek için yanlışlıkla size saldırabilirler. Örneğin pencereden rakip bir kediyi gören kediniz korkup saldırganlaşabilir ve eğer siz onu yatıştırmaya çalışırsanız sinirini size yöneltebilir. Büyük ihtimalle, bu tek seferlik bir durumdur, ama bazen kediniz sizi tehdit hissi ile eşleştirir ve olaydan sonraki zamanlarda da size saldırmaya devam eder.

Korkmuş veya saldırgan bir kedi ile uğraşırken her zaman azami dikkat gösterin. Kedilerle başa çıkmada uzman değilseniz onu engellemeye çalışmayın. Eğer kediniz savunmacı saldırganlık belirtileri gösteriyorsa örneğin tüyleri kabarmışsa ya da kulaklarını kafasına yapıştırmışsa onu yalnız bırakın yoksa saldırganlığını doğrudan size yöneltebilir.

Exotic Shorthair