• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı Kedi Seçimi
3 Haz, 2016

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı Kedi Seçimi

Kedinizi seçerken nereden aldığınıza ve ne kadar sağlıklı bir kedi olduğundan emin olmanız gerekir. Hastalıklı bir kedi hem size duygusal açıdan hem de maddi açıdan bir yük olacaktır. Kedinizi eve götürmeden önce sağlıklı olduğundan emin olmak için veterinere gidip kontrollerini yaptırmanızda fayda vardır.

Bakılması Gerekenler

Sağlıklı Kedi Seçimi-Bakılması- GerekenlerEve getirdiğiniz kedi evde dolaşırken rahat bir şekilde yürüyüp yürüyemediğini kontrol edin. Daha sonra kedinizi kucağınıza alın ve detaylı bir şekilde inceleyin. Kedinizin kürkünün yumuşak, temiz ve kelleşmeye başlamış yerlerin olmadığına emin olun. Parmaklarınızı kedinizin karnının üstünde gezdirin, özellikle yavru bir kediye sahipseniz kabarıklıklar veya şişliklerinin olmadığına dikkat edin. Gözler, kulaklar, ağız veya anüsten akıntı gelip gelmediğine, kedinin aşırı şekilde tırmalama veya kafa sallama hareketi yapıp yapmadığına dikkat edin çünkü bunlar parazit göstergesi olabilir.

Kediyi bir üreticiden veya barınaktan sahipleniyorsanız kedinizin muayene edildiğinden ve sağlık raporlarının eksiksiz bir şekilde verildiğinden emin olmanız gerekir. Eğer muayenesi yapılmamışsa alacağınız kediyi veterinere götürün ve gerekli olan bilgileri alın. Kediniz eve götürdüğünüz zaman hastalanırsa aldığınız üreticiye veya barınağa geri verebilirsiniz. Fakat bundan önce veterinere götürerek kontrollerini yaptırmanızda her zaman fayda vardır.

Enfeksiyon Hastalıkları

Sağlıklı kedi Seçimi-Enfeksiyon- Hastalıkları-Veterineriniz kedinizde bağışıklık sistemini zayıflatarak kanseri tetikleyen kedi lösemisi virüsü (FeLV) gibi enfeksiyon hastalıkları olup olmadığını kontrol edecektir. FeLV kediden kediye bulaşan bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı kedinizin bu hastalığı taşıyıp taşımadığından emin olmadığınız sürece herhangi başka bir kediye yaklaştırmanız doğru değildir. Altı aylıktan büyük kediler ayrıca HIV’in kedilerdeki karşılığı olan bağışıklık yetersizliği virüsü (FIV) için de test edilmelidir.

Sağlık Sertifikaları ve Aşılar

Sağlıklı Kedi Seçimi- Sağlık- Sertifikaları ve Aşılar-Bir kediyi sahiplenmeden önce kediye veteriner muayenesi yaptırmanız gereklidir. Kendi veterineriniz den kedinizi muayene etmesini ve muayene sonrasında bir sağlık sertifikası vermesini isteyebilirsiniz. Kediyi koruma derneklerinden alıyorsanız veteriner muayenesi siz teslim almadan önce yapılmış olacaktır. Buna rağmen emin olabilmek için sizlerde veterinere gidebilirsiniz.

Aldığınız kedi yavru ise sahiplenmeden en az 1 hafta önce mutlaka kedi gençlik hastalığı ve kedi gribine karşı aşılandığından emin olmanız gerekir.

Evde başka kedileriniz de varsa ve kedilerinizi kedi Lösemisine karşı korumak istiyorsanız veterineriniz den sizin için yeni bir kan tahlili yapmasını isteyin.

Avatar

Exotic Shorthair