• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sadık Dostlardan Kediler ve Bilinmesi Gerekenler

Sadık Dostlardan Kediler ve Bilinmesi Gerekenler Exotic Shorthair Kulübü
5 Eyl, 2016

Sadık Dostlardan Kediler ve Bilinmesi Gerekenler

Sadık Dostlardan Kediler ve Bilinmesi Gerekenler

Kediler Hakkında Beslenme Exotic ShorthairMinik dostlarımızdan olan kediler tüm hayvan severlerin evlerinde besleyebileceği ve kendilerine arkadaş edinmelerine yardımcı olan arkadaşlardır. Tüm vaktimizi sevimli kedilerle geçirmek onlarla oynamak ve yemek yemenin bile mümkün olabileceğini düşünen birçok insan vardır. Kediler hakkında beslenme yollarını izleyen, sevimli ve cins kedilerinin en çok neleri sevebileceği hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan kedi severler veterinerlerden veya websitelerinden yardım alabilmektedir.

Kedi Bakımı Exotic Shorthair KulübüKedi bakımı ilk dönemlerde kedi sahipleri için daha önce hiç kedi beslememiş insanlar için zor anlar yaratabilmektedir. Kediler hakkında beslenme doğru bir şekilde öğrenilmediği zaman ev içinde istenmeyen dışkılarla veya kusmuklarla göz göze gelinebilmektedir. Bir bebek bakmaya benzeyen kedi bakımı zor bir dönemden sonra kedinin ve sahibinin birbirlerine alışması sayesinde birbirlerine uyum sağlamaya başlarlar. Kediler için beslenme alışkanlığı öğrenmeye çalışılırken diğer bir yandan ise kedi kumu alarak tuvalet eğitimi için de zaman ayrılması gerekir.

Kedi Yetiştiriciliği Exotic Shorthair Kulübü

İnsanların evcil can dostu olan kediler birbirlerinden uysal ve sakin canlılardır. Sahibinin kendisine öğrettiklerine alışmış olan kediler sahipleri tatile çıktıklarında bile evde yalnız kaldıkları zaman onların yemesi için bırakılan mamayı yiyerek ve suyu içerek, tuvalet ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen canlılardır. Kedilerimizin çevreye zarar verdikleri veya evi dağıttıkları çok sık görülmese bile bazı dönemlerde asabi olabilmektedirler. Kedi yetiştiriciliği, kedilerimizin birer canlı olarak düşünülmesi gerektiği onların da sorunlarının olabileceğini öğrenmekten geçer. Can yoldaşlarımızı evin içinde gezinen küçük tüylü canlılar olarak düşünmemi yanlıştır. Kedilerin de bir canlı oldukları ve onların da sorunlarının olduğunu unutmamak gerekir. Kedinizi almadan önce kedinizin evde rahat edebilmesi için ona özel alanlar oluşturmanız gereklidir.

kedinizi almadan önce Exotic Shorthair KulübüOnunla birlikte yaşaması gereken başka bir hayvana karşı ne derece tahammülkar olabileceği, kedinin cinsi, yakın akraba uyumlulukları veya sinirlilik durumuna bakılmalıdır. Birkaç günlük kedilerin yavruyken alınıp evde beslenmesinin biberonla yapılması, insanlara ve onunla yaşayacak diğer canlılara daha çabuk alışılmasını sağlar. Bu yüzden Kedi Yetiştiriciliği yapmak isteyenler, yavru kedilere ağırlık vermeleri gerekir. Kedinizi Almadan Önce ihtiyaç listesi çıkartarak, yatağı, bakımı için şampuanları, tarağı, havluları hatta kıyafetleri gibi düşüncelere girilmesi gerekir.

Canlılar özellikle evcil hayvanlar, ev içinde yaşamaya alıştıktan sonra dışarda pek hayat sürdüremeyecek ve kendini savunamayacak kadar narin olurlar. Bu yüzden Kedi Bakımı konusunda kendine güvenip onu hayatının bir parçası haline getirmek isteyenler bu düşünceye girmeli ve evine almalıdır.

Veteriner Açıklamaları Exotic Shorthair KulübüKediler kendi özel kafeslerine konularak tatile ya da ev gezmelerine götürülebilen hayvanlardır. Farklı ortamda bulunmak bazen hoşlarına gidebilirken, bazen de sinirlerinin bozulmasına yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını giderememenin stresine girmelerine sebep olur. Oyun & Eğitim Veteriner Açıklamaları, belli aralıklarla yapılan aşı ve sağlık kontrolleri esnasında öğrenilen ve uygulanması gereken konulardandır. Kediler ilgiyi ve şımartılmayı seven, oyun oynanması ile mutlu olan hayvanlardır.

Oyun & Eğitim Exotic Shorthair KulübüOyun oynarken kedileri eğitmenin daha kolay olduğu, öğrenme alışkanlıklarının kazanıldığı açıklanarak, istediklerinizi yaparken ödüllendirmelere gidilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Kedilerin uzun süre evde yalnız bırakılması, ilgisizlik ve bakım yetersizliği, hayvanların tıpkı insanlar gibi psikolojik sorunlar yaşamasına daha gergin ve sinirli olmalarına sebep olabilmektedir. Oyun & Eğitim Veteriner Açıklamaları içinde uzmanların bu konuya dikkat çekmeleri, beslediğiniz kedilerin cinsine göre hoşlanacağı ve sevdiği hareketlere ağırlık verilmesi gerektiği bilinmektedir.

Bakıcısı tarafından uzun süre başkasına bırakılan, ya da birçok yabancı hayvanla bir arada yaşamak zorunda kalan kediler, uzun süreli yalnızlık hissi çekerek diğer hayvanlara uyumda sorun yaşar. Bu durumun önüne geçmek için Oyun & Eğitim Veteriner Açıklamaları yapılırken küçüklükten itibaren kedilerin, başka hayvanlarla bir araya gelerek oyun oynamalarına ve yabancı kişilere alıştırılıp yabancılık çekmeme isteklerine ağırlık verilmesi istenir.

Exotic Shorthair Kulübünden HaberlerCins kedilere hevesi ve merakı olan birçok kedi sever çeşitli Exotic Shorthair Kulübünden Haberler ve dergiler takip ederek onlara olan ilgiyi ve son yapılan çalışmaları inceler. Exotic shorthair yumuk yumuk suratıyla, hayvan sevmem diyenlerin dahi ilgisini ve beğenisini çeken sevimli hayvanlardır. Ev içinde beslenebilecek en güzel ve çekici hayvanlardan olması birçok kedi severin alım gücünü zorlamasına sebep olur. Exotic Shorthair Kulübünden Haberler uygun fiyatlı kedilerin veya beslemekte sorun yaşamaya başlayan ailelerin ya da çeşitli nedenlerden evde hayvan bulundurmak istemeyenlerin ilanlarının da bulunduğu haberlerden söz edebilmektedir. Pahalı ve cins bir tür olan Exotic shorthair bu haberler sayesinde fırsat yakalama şansına sahip olur.

Görüntüsü ve tüyleriyle diğer cinslerden ayrı tutulması gereken bu cins kediler, satış ilanları çıkar çıkmaz müşterisi çıkan hayvanlardır. Oyunu diğer kedi cinslerine göre daha fazla seven bu hayvanlar, sahibinin ilgisi ve oyun sürprizleriyle eve çabuk alışmayı ve ortama uymayı öğrenir. Zaman zaman düzenlenen kedi severler arasında Kedi Yarışmaları vardır. Bu yarışmalar sayesinde dereceye girenlere çeşitli mama ve bakım ürünleri gibi hediyeler verilerek, daha iyi şartlarda ve koşullarda hayatını devam ettirmesi sağlanır.

Kedi Yarışmaları Exotic Shorthair KulübüKedi Yarışmaları, güzellik, bakımlılık, beslenme, oyun ve algı gibi değişik kategorilerde olabilmekte, bazı kedilerin yeteneklerini sergilemesine fırsat sunmaktadır. İyi eğitim verilmiş kediler, sahibine veya bakıcısına ufak tefek işlerde yardımcı olabilecek kabiliyet ve yetenekte olabilmektedir. Komutla birtakım işleri yaptırtmanın mümkün olması, kedilerin cinsine de bağlı olduğundan, dinlemeye ve öğrenmeye yatkın olanlar için geçerli olabilecek bir uygulamadır.

Kedi yetiştirme ve besleme özelliği taşıyan birçok insan, uzun süre kedilerden uzak kaldığında internetten En Komik Kedi Videolar ve oyunlar sayfalarını inceleyerek bu özlemlerini gidermeye çalışır. Bazı özel yeteneklere kavuşma becerisi kazanmış kedilerin başkaları tarafından çekilmiş yarışmalardaki performansı veya bakıcısıyla yaptığı En Komik Kedi Videolar içerikleri izleyicilerle paylaşılarak, keyifli dakikaların yaşanmasına sebep olur. Uzun süre insanlarla yaşamaya alışmış olan canlıların, hastalanmaları veya belli süre yaşadıktan sonra ölümleri, ev içinde uzun süre birlikte yaşadığı aile için yıkım olabilecek sonuçlar doğurur.

Alışkanlık kazanılmış olması, evin bir parçası olarak kabul edilmesi, yokluğunda derin üzüntüye sebep olduğundan, yerini ve boşluğunu doldurmak adına hemen yeni kedi arayışları gerçekleşir. Hayvanların insanlardan daha sadık bir dost olup, sadece oyun ve ilgi için etrafınızda dolanmalarını sağlar. Maması suyu tabağına konulup bırakıldığı müddetçe insanlara hiçbir zararı olmayan, hatta vücut ısılarıyla yalnızlık gideren yanındayım izlenimi yaratan canlılardır. Bu yüzden birçok eşi ölen insan, kendini kedilere adayarak, yalnızlığını onlarla gidermeye çalışmaktadır.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair