• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

N&D Farmina ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik!

1 Mar, 2016

N&D Farmina ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik!

Özet

Kısa zamanda kedilerimizin yüksek kondisyonlara çıkmasını sağlayan, tahılsız pet mamaları ile
tanıdığımız, Natural & Delicious markasını Farmina Pet Foods çatısı altında Türkiye’ye getiren ‘Farmina Evcil Hayvan Ürünleri’ Ürün Müdürü Veteriner Hekim Çağla Ayça Ömeroğlu ile sizler için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı6

Farmina Evcil Hayvan Ürünleri Ürün Müdürü Vet. Hek. Çağla Ayça Ömeroğlu ile yaptığımız değerli röportajı kedi sever okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz. Kedi mamaları hakkında bilmedikleriniz, kedi maması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve çok daha fazlası röportajımızda…

Öncelikle Ayça Hanımı Tanıyalım

1989 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimi İstanbul’da tamamlayan Çağla Ayça Ömeroğlu, Hasan Polatkan Lisesi mezunudur. 2008 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni kazanıp,yaz stajını erasmus ile gittiği Danimarka Copenhagen University- Small Animal Clinic’te yapmıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süre klinisyen hekimlik yapan Ç.Ayça Ömeroğlu, iki yıl Mopsan Veteriner Ürünleri’nde Ürün Sorumlusu olarak görev almıştır. Şuan Farmina Evcil Hayvan Ürünleri’nde Ürün Müdürü olarak çalışmaktadır.

Kedi maması alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi sahiplerinin çoğu, kedisinin sevdiği lezzetleri bilir ancak dikkat edilmesi gerektiği halde gözden
kaçırılabilen  bir konuya parmak bastınız. N&D Röportaj Mert Eden - Veteriner Hekim Çağla Ayça Ömeroğlu1Bildiğiniz üzere kediler karnivor (etçil) olması nedeniyle protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Kedi sahiplerinin ilk yapması gereken almayı düşündüğü mama paketini okumaktır. Çünkü ırk özelliklerinden çok hayat evresine göre yani kediniz yavru mu, yetişkin mi ya da  yaşlı mı buna dikkat edilmelidir. Bunlar dışında kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı da diğer önemli konudur. Bu durumları göz önünde bulundurarak seçim yapılmalıdır.

N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı8 Ayrıca kediler protein ağırlıklı beslenmesi gerektiğinden mamadaki oranlara
dikkat edilmelidir. N&D mamamızın protein oranları kedilerin tolere edebileceği güvenli aralıktadır. Mamalardaki toplam hayvansal içerik oranından daha önemlisi ham protein oranlarıdır. Çünkü bazı mama markalarında yüksek hayvansal içeriği olduğu belirtilmesine rağmen aslına bakıldığında o oranda ham protein yoktur. N&D mamalarında hayvansal içerik oranı hiçbir şekilde tahılları kapsamaz. Sadece hayvansal kaynaklardan gelen oranlardır. Güvenli aralığın dışında yani yetersiz ya da çok aşırı protein oranları da rahatsızlıklara sebep olur. Örneğin protein yetersizliğinde gelişim problemleri ya da aşırı protein tüketiminde böbrek ve taş problemlerinin görülmesi gibi.

Özetlememiz gerekirse kedi maması alırken;

N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı7Hayat evresine uygun olmasına, kedinizin fiziksel durumuna,kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığına, ham protein oranlarına, taze etin kullanıp kullanılmamasına  yada kurutulmuş et oranlarına, kaliteli besin maddelerinin yer almasına,  reçete grubu da olan yani süperpremium kalitede bir mama olmasına dikkat edilmelidir.Kedi sahipleri tercihlerini bu doğrultuda yaptığı taktirde hiçbir problem yaşamazlar.

Farmina N&D kullandığı etleri nasıl mamaN&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı2
haline getiriyor?

Farmina olarak üretim teknolojilerimizde son teknoloji, en modern sistemler kullanılmaktadır. N&D’nin 4 farklı lezzet alternatifi  var. Kuzu eti, tavuk eti, balık eti ve yaban domuzu gibi tüm içeriklerimiz olabilecek en yüksek kaliteye sahip çiftliklerden alınıyor. Tedarikçi firmalarımız düzenli olarak analiz edilerek denetlenmesinin yanı sıra hayvan refahına uygun üretim yapmaktadırlar. Hem lezzeti korumak  hem de formülasyonu bozmamak için insan gıdasında da kullanılan 2 özel mama üretim sistemini kullanıyoruz. Bunlar: Çift vidalı sıkma sistemi ve Vakumlama sistemi. Bu teknolojiler, kullanılan besinlerin homojenize şekilde öğütülüp karıştırılmasını ve mamaların sindirilebilirlik oranlarının artmasını sağlıyor.

Çift vidalı sıkma sistemi

Çift vidalı sıkma sistemi sindirilebilirliği %25 oranında artırır. Sadece pet mamalarında değil insan gıdasında da kullanılan güvenilir bir sistemdir. En kaliteli ham maddeler eşit bir şekilde karıştırılıyor, öğütülüyor ve pişiriliyor. Oluşturulan özel karışımımız daha sonra ekstruderden evcil hayvanların ağız büyüklüğüne uygun  mama tanecikleri olarak şekillendiriliyor.

Çift Vidalı Sıkma Sistemi
Çift Vidalı Sıkma Sistemi

Vakumlama sistemi

Mama taneciklerinin üzerindeki gözeneklerden hava giriş çıkışı olmaktadır. Bu mikro gözeneklere besin maddelerinin kusursuz bir şekilde eklenmesi için benzersiz bir vakum teknolojisi kullanılmaktadır. Böylelikle vitaminler, mineraller soğuk ortamda eklenerek, uzun ömürlü ve dayanıklı vitamin-mineraller elde edilmektedir. Mama taneleri hava giriş çıkışı sırasında, kedi tarafından çekici bulunan kokusunu da kaybedebiliyor. Vakumlama sistemi yardımıyla mama üzerindeki porlar kapatılmış, besin değerleri korunmuş ve koku oranını kaybetmemiş oluyoruz.Zaten vitamin ve minerallerin özellikle soğuk zincirde eklenmesinin sebebi besin değerlerinin kaybolmamasını sağlamaktadır. Lezzet algısını tatdan çok koku ile algılayan kedileri cezbeden koku, N&D mamalarında  korunmuş oluyor.

Kediler, fiziksel olarak birçok farklılık göstermektedirler. Farklı kedi ırkları için mama formülleri değişmesi gerekir mi?

N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı1Hiçbir literatürde ırklara göre düzenlenmiş kedi maması olması gerektiği yazmaz. Sahadaki çok sayıda veteriner hekim de bunu desteklemektedir. Mama firmalarının ırklara özel çıkardıkları mama seçenekleri tamamen ticari olarak planlanmaktadır. Ne yazık ki kedi sahipleri mama paketinin üzerinde kendi kedisinin ırk resmini gördüğünde; ‘bu benim kedimin maması, demek ki daha spesifik bir mama.’ şeklinde düşünüp o mamayı tercih edebiliyor. Ancak önemli olan bir kedinin ırkı değil hayat evresidir. Tıpkı bir bebek ile yaşlı bir bireyin besinsel ihtiyaçları nasıl farklıysa kedilerde de bu durum geçerlidir. Hayat evresi ve özel bakım(kısırlaştırma gibi) dışında ırka özel spesifik mamalar tamamen ticari bir yöntemdir.

Farmina N&D ürünlerinde kedi ve köpeklerde oluşabilecek parazitlere karşı herhangi bir ilaç kullanıyor mu?

Aslında öncelikle reçete mamaların ilaçlı mama olmadığını açıklamam gerekiyor. Hasta kedilerde
kullanılan reçete mamalarımız Vet Life kategorimiz, semptomatik tedavi ile sağlık problemini ortadan
kaldırmaya yardımcı olması için geliştirilmiş mamalardır. Yani aslında hiçbir reçete maması ilaçlı mamalar değildir. Parazit tedavisi ise bildiğiniz üzere iç-dış parazit tedavisi olarak ayrılan ağız tablet ya da aşı gibi medikal olarak önlenebilen bir rahatsızlıktır.  Ancak şuan Türkiye pazarındaki hiçbir mama markası direkt parazit tedavi edici özelliği olan bir formül üretmiyor. Bizim için de bu durum geçerlidir.

Bazı hayvan beslenme uzmanları kedilerin karbonhidrat, protein ve diğer etken besinlerle dengeli bir şekilde beslenmesi gerektiğini savunmaktadır. N&D’nin tahılsız mama üretmesinin sebebi nedir?

N&D Röportaj Mert Eden - Veteriner Hekim Çağla Ayça Ömeroğlu2Çok güzel bir soru çünkü sahadaki hekimlerden de çok sık aldığım bir soru. Farmina ile çalışmaya başladıktan sonraki eğitimlerimizde en güncel literatür bilgilerine baktığımızda,  size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; kedi ve köpekler karnivordur (etçil) ne kadar doğal seleksiyona uğramış olurlarsa olsunlar, onların sindirim sistemleri kısa ve basittir. Eti sindirmeye yönelik, pH’ları düşük, ağız salyalarındaki amilaz yok denecek kadar azdır. Karbonhidrat vücuda çok alınırsa amilaz eksikliğinden dolayı pankreas organı daha çok çalışacağı için iş yükü artacaktır. Hatta yine amilaz olmaması sebebiyle dişlerin çürüme olasılığının da oldukça düşük bir ihtimal olduğu söyleniyor.

Karnivorlar, glukoneogenezis ile enerji ihtiyaçlarını insanlardaki gibi karbonhidratlardan değil protein ve yağlardan karşılarlar.  Bu nedenle karbonhidrat almasını gerektirecek bir konu yoktur. Glikoz nedir? Şekerdir, ve şeker de bir karbonhidrattır. İnsülin tepkisine baktığımızda ise fazla karbonhidrat alımı ile depolanan glikozlar, şeker rahatsızlıkları ve obezite riskini da artmaktadır.

N&D mamalarımızın tahılsız ve düşük tahıllı grupları var biliyorsunuz ki. Tahılsız grupta hiç tahıl yoktur ve oran %0’dır. Düşük tahıllı grubumuzda da glisemik indeks düşük orandadır ve %20 oranındaki tahıl oranı(sadece kılçıksız buğday) mama geçisinde sindirim sistemi hasarını önler. Yani kedilerin mamalarımızı kullanmadan önceki beslenme düzeninden bir anda geçiş yapmasın, sindirim sistemini alıştırsın diye. Belirli bir süre sonra hekim kontrolünde kademeli olarak tamamen tahılsız mamaya geçiş tavsiye ediyoruz. Genel olarak bunu tavsiye etsek de 1 haftada  kademeli geçiş yaparak tahılsız mamaya başlayan kedilerde de hiçbir problem yaşamıyoruz.

Yavru kedi mamasının yetişkin bir kediye verilmesi sakıncalı mıdır?

Hayır  N&D tahılsız kitten yavru kedi mamasının yetişkin kedilere verilmesinde hiçbir sakınca yoktur. En temel farkı, kitten yani yavru kedi mamalarımızın  mama tanecik büyüklüklerinin, yetişkinlere oranla daha küçük olmasıdır. Ama genel olarak bakıldığında yavruların kemik ve eklem gelişimi için daha fazla proteine ihtiyacı olduğudur. Gebe, emziren yetişkin dişi kediler dışında, yavru maması yetişkin kedilere verildiğinde uzun bir süre sonra kilo problemlerinin gözlemlenebildiğidir. Az önce bahsettiğim gibi hayat evresine göre mama kullanmanın önemi burada ortaya çıkıyor.

Kedilere ne miktarlarda ve kaç öğün mama vermeliyiz?

Kediler köpekler gibi değildir. Dikkat edilmesi gereken konu, mama paketinin üzerindeki ideal kiloya karşılık gelen günlük verilmesi gereken mama miktarlarının ayarlanmasıdır. Kedinizin ideal kiloda kalmasını sağlamak için her mama paketinin arkasındaki tablo incelenerek  ideal kilolara karşılık gelen günlük gramajlar belirlenmelidir.

Çalışan insanların baktığı kedilerde sabah ve akşam mama verilmesini tavsiye ediyorum. Kediler günde 10-16 öğün şeklinde mama kabına gidip gelip yiyebilirler. Bu nedenle mamanın lezzetli olması çok önemli. Mama kabını çok doldurmadan günlük verilmesi gereken mama miktarını  ikiye-üçe bölüp koyabilirsiniz. Farmina N&D, vakumlama sistemine sahip mama taneciği teknolojisine sahip bile olsa mamanın kapta çok uzun süre beklemesi kediler tarafından hemen farkedilir. Günlük verilmesi gereken mama miktarı aşılmadan mama kabını sabah-akşam olmak üzere doldurarak bırakabilirsiniz. 1 günden fazla mamasını yemeyen kediler için kaptaki mama yenilenmelidir.

Bazı veteriner hekimler sürekli aynı mamanın kullanılmaması gerektiği belli aralıklarla farklı mamalara geçilmesi gerektiğini savunuyor. Bu konuyu açıklayabilir misiniz?

Katılıyorum çünkü kişisel olarak kedilerin de tıpkı insanlar gibi olduğunu düşünüyorum. Yani zaman zaman damak tatları değişebiliyor. Bunun için kedilerin de insanlar gibi belirli zaman aralıklarıyla farklıN&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı lezzetleri denemesi gerektiğine inanıyorum. Aslında küçüklükten itibaren kedilerde bir beslenme alışkanlığı oluşuyor ve nasıl alıştıysa öyle devam ediyor çoğu zaman. Bazıları sadece kuzu etli severken bazıları sadece balıklı mama seviyor. Bu durum kedi sahibinin kişisel tercihlerine ve görüşüne, kedinin alışkanlıklarına, yaşam şekline göre değişir. Kediler gerçekten çok seçici canlılar. Besinsel ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan, kaliteli ve lezzetli bir mama olduğu ve ev yemeği verilmediği sürece problem yok.

N&D’de çok farklı lezzet seçenekleri var. Protein kaynağı  olarak tavuk eti, kuzu eti, balık ve yaban domuzu gibi çeşitleri bulunurken sebze-meyve olarak yaban mersini, portakal, nar ve elma gibi lezzet alternatifleri bulunmakta. Ayrıca yonca, fisilyum, biberiye,  zerdeçal, aloe vera, yeşil çay gibi şifalı bitkiler de bulunmakta.Unutmamamız gereken konu, mama geçişleri. Kedinize daha önce kullandığınız mamanın aynısını bile alsanız 1 hafta sürede kademeli geçiş yaparak vermenizi öneririm. Bu şekilde sindirim hassasiyeti riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Yeni bir kedi mamasına başlandığında, kedilerde neleri gözlemeliyiz?

Kediler  bu geçişleri çok yoğun olarak hissediyor. Kediler insanlar gibi değil onların algıları çok daha
hassas. Dilleri üzerindeki tat tomurcukları çok daha fazla, koku duyuları ise inanılmaz gelişmiş. Mamadan mamaya geçerken, aynı mamanın yeni paketinden geçerken dahi 1 hafta kademeli geçiş tavsiye ediyorum. Yani 1 haftada kademeli olarak eski mamanın azaltılıp yeni mamanın arttırılarak tamamının yeni mama oluncaya kadarki geçiş süresi ortalama 7 gün olmalıdır.

1-7 yaş arası yani kedinizin bütün yetişkinlik evresi boyunca  bütün lezzet alternatiflerini denemesi tavsiye edilebilir. Ben kedilerin sadece bu yöntemi kullanarak en sevdiği tat algısını bulabileceğine inanıyorum.

Evcil hayvan sahiplerinin en çok yaptığı, en büyük hata ev yemeklerinin verilmesidir. Kedi ve köpeklerde yapılan bir araştırma şunu gösteriyor, 25 gram verilen bir cheddar peyniri yetişkin bir insanda ortalama 3,5 hamburgerin verdiği kaloriye eş değer. Düşünebiliyor musunuz? Bu nedenle ben ödül mamaları da dahil olmak üzere mama dışında hiçbir şey verilmesini önermiyorum. N&D mamalarının içeriği o kadar geniş ki kedinizin ihtiyacı olan bütün besinsel bileşenleri karşılıyor. Dolayısıyla onların sağlığı için N&D mamasının yanında lütfen hiçbir şey vermeyin.

Mama geçişi kademeli olarak değil de aniden yapılırsa kusma ve ishal gibi sorunlar düşük te olsa gözlemlenebiliyor. Daha önce kedinizin kullandığı mama içeriği çok farklı ise sindirim sisteminin hassaslaşmasından dolayı kusma ishal gözlemleniyor. Hasta sahiplerinin kedileri, çocukları gibi olduğu için bu durumlarda hemen telaşa kapılıyorlar ve mamayı kesiyorlar. Aslında bir süre daha devam etseler ve dışarıdan hiçbir şey vermeseler çok kolay adapte olunabilecek bir mama. Zaten hassas kediler kendilerini belli ederler. Sıfır risk ile N&D mamaya geçmek için hassas olan kedilere düşük tahıllı ile başlayıp tahılsız mamamıza geçişi tavsiye ediyoruz.

Aroma nedir? Besinsel değerleri tam olmayan bir mama, yoğun bir aroma ilavesi ile kedileri cezbedebilir mi?

Kesinlikle cezbedebilir. Aroma et değildir, sadece koku ve tat verme amacıyla kullanılan katkı maddesidir. Aromanın güçlü olması evcil hayvanı tabiki de cezbediyor ve mamayı daha lezzetli hale getiriyor ancak hiçbir şekilde tavsiye edilmemektedir. N&D mamalarında herşey doğal. Antioksidan da doğal, sebzeler de doğal, meyveler de doğal ve et de taze et. İçerik olarak zaten bunlarla öne çıkıyoruz.

N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı3

N&D mamalarında aroma bulunmaz.Taze et içerir ve formülasyonlarımız tamamen doğaldır.

Kuzu etli mama ile tavuklu mama arasında ne fark vardır? Hangisi kediler için daha besleyicidir?

Mama çeşitlerinin tamamı içerik olarak aynıdır. Bu tamamen hasta sahibinin tercihi ve kedinin hangi mama alternatifini  sevdiğine göre yapılması gerekli bir tercihtir. Mamalar dışında tavuk etinin besleyici özelliğinin biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Tavuklu mamalar alerji yapar mı?N&D Exoticshorthair Kulübü Ropörtajı7

‘Tavuklu mamalar alerji yapar’ ifadesi doğru bilinen bir yanlıştır. Beslenme uzmanlarımız, kedinize direkt
olarak tavuğu haşlayıp belirli bir süre verirseniz alerjik etki görülme olasılığının artacağını belirtmektedirler. Ancak N&D gibi yüksek kalitedeki bir mamada tavuk etinin hiçbir şekilde alerji yapmayacağı  klinik çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Kedi sahiplerinin N&D mamadan bir şikayeti olursa, ne yapıyorsunuz?

Bu da çok güzel bir soru, kedilerde lezzet faktörü dışında bir şikayet gelmesi durumunda ki hassas kedilerde mama değişikliklerinde intoleransa bağlı en çok kusma, ishal yada kronikleştiğinde deri problemleri (egzema,dermatit vb.) gibi durumlar gözlenebiliyor. Farmina olarak  rutin bir şikayet tespit sistemimiz var. Farmina’nın olduğu 40’tan fazla ülkede de bu rutin aynı şekilde yürütülüyor.

Acil bir durumda ilk 24 saat içerisinde evcil hayvan bilgileri, mama paketi görseli, lot numarası, son kullanma tarihi gibi bilgileri Farmina’nın İtalya’daki merkezine  rapor olarak gönderiyoruz.

Mamalar üretim prosesinin son aşamasına geldiğinde aynı  seriden belirli sayıda numune alınıyor.  Sorun geldiği takdirde ürünlere kimyasal, biyokimyasal ve fiziksel tüm incelemeler yapılıyor. Sonuçlar tüm ülkelerle paylaşılıyor. Zaten her aşama titizlikle yürütüldüğü ve rutin kontroller sürekli yapıldığı için bugüne kadar böyle bir ciddi durumla hiç karşılaşmadık.

Ayrıca ürünlerimize o kadar güveniyoruz ki her pakette memnuniyet garantimiz var. Mamalarımızın %10’u tüketilmediği takdirde kediniz mamamızı yemiyor ise paranızı iade ediyoruz.

Ayça Hanım verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Kulüp olarak kedilerin sağlıklı beslenmesine gösterdiğiniz hassasiyet için ben teşekkür ederim.
 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

Comments are closed.