• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Mutlu Kedi Seçimi

Mutlu Kedi Seçimi
3 Haz, 2016

Mutlu Kedi Seçimi

Mutlu Kedi Seçimi

Mutlu kedi seçiminde bir kedinin fiziksel sağlığına, huylarına ve size karşı olan davranışlarına dikkat etmeniz gerekir. Baktığınız kediyle gerçekleştireceğiniz ufacık bir tanışma kedinin ne kadar mutlu olduğunu size yansıtacaktır. Buda bu kedinin sizin için iyi bir seçim olup olmadığına karar vermenizi sağlayabilir.

Mutlu Kedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutlu Kedi Seçimi-Mutlu Kedi Seçimi Nasıl YapılırYavru bir kedi alıyorsanız küçüklüğünden itibaren ele alınmaya başlamış bir kediyi seçmeniz çok iyidir. Aksi takdirde kedinizin ilerde insanlarla temastan kaçınabilmesi mümkündür. Yavru kediler yuvalarında geçirdikleri zamandan çok fazla yararlanırlar bu sebepten dolayı 12 haftadan daha küçük olan yavruları sahiplenmeye çalışmayın.

Alacağınız yavrunun yuvasını görmeyi kesinlikle isteyin. Yavrunun annesinin sizin orada olmanıza karşın verdiği tepkilere bakın. Anne kedi eğer siz oradayken rahatsa yavruları sevmenize izin veriyorsa bu sizinde yavrularınızın bu kadar rahat olacağını gösterecektir. Yuvasını görmeye gittiğiniz zaman yavrularla oynamaya biraz zaman ayırın hangi yavruların daha rahat ve daha oyunbaz olduğunu inceleyin.

Kişilik Değerlendirme

Mutlu Kedi Seçimi Kişilik DeğerlendirmeYavru bir kedi dikkatinizi çektiği zaman kediyi elinize alın ve onu oyun oynadığı arkadaşlarından ayırın. Yavru kediyle biraz oynadıktan sonra kucağınıza alıp biraz sevin sonra bu hareketlerinizden keyif alıp almadığını kontrol edin. Yavru kedi kaçmak için uğraşıyorsa sevilmeyi sevmeyecek kadar hareketli bir kedi olabilir. Sizlere arkadaşlık edecek bir arıyorsanız kedi bu hareketli kedinin size uymaması olasıdır.

Yavru kedinizi bir barınaktan ya da başka bir kaynaktan alıyorsanız onu yuvasında görme şansınız olmayabilir, ama bir yavruya ”kişilik testi” uygulayabilirsiniz. Yetişkin bir kedi alıyorsanız ona bakan kişi size, kişiliği ve verilmesine neden olan davranış sorunları olup olmadığı hakkında fikir verebilir. Ancak yine de nasıl tepki verdiğini görmek için onu tutmalı ve okşamalısınız. İdeali onun rahat davranıp size karşılık vermesidir.

Temek içgüdü Oyuncak Testi

Bir yuvayı görmeye gittiğinizde yanınızda bir parça ip ve pinpon topu gibi bir kaç oyuncak götürün. Bir kedi yavrusu seçip onu kardeşlerinden ayırdıktan sonra yavaşça yere bırakın. İpi ya da topu önüne yerleştirin ve hafifçe oynatın. Normal, sağlıklı bir yavru kedi oyuna katılmaya ve kovalamaya isteklidir, zıplamak, ”avını” kovalayıp vurmak için bolca enerjisi vardır.

Exotic Shorthair