Fiziksel Özellikleri

Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri

img5

Exotic Shorthairler American Shorthair ve İran kedisinin çiftleşmesinden oluştular. Bu çiftleşmeden doğan ilk yavrular ataları İran kedisi gibi gümüş renkte görkemli bir kürke sahipti fakat istenen gibi American Shorthair’in özelliklerini taşımıyorlardı. Zaman içerisinde mükemmel görüntülerine kavuşan bu ırk, kısa ve kalın tüylü kabarık, yumuşacık bir kürke sahip oldular. Exotic Shorthair, Kısa tüylü İran kedisi olarak bilinse de ondan farklı olarak daha seyrek tüyleri vardır, bu yüzden karmaşık tüy görüntüsünü engellemek için haftada 3 kere taranması yeterlidir.

İran kedisi görüntüsünü seven fakat onu taramaya zaman bulamayacaklar için Exotic Shorthair’lar İran kedisi aşıklarının en gizli sırlarından bir tanesidir.

Tek bir istisna dışında her yönden İran cinsi standartlarını karşılamak amacıyla yetiştirilirler; kürkleri kalın, yoğun ve kısadır. Exotic’lerin kürkleri türlerine özgüdür ve kedilere yumuşak sevimli, yuvarlak bir oyuncak ayı görüntüsü verir. Görkemli kürkleri İran kedileri kadar bakım gerektirmez, matlaşmaz, dolaşmaz veya dökülmez. Kürkleri bu kadar az bakım gerektirdiği için bazen “tembel adamın İran kedisi” olarak adlandırılırlar.

Bazı insanlara göre ilk bakışta Exotic Shorthair’i İran kedisinden ayıran tek fark kısa tüyleridir. Kısa tüylerinin daha az bakım gerektirmesi dışında İran kedisi’ne benzediği söylenir. Derneklerin düzenlediği yarışmalarda jüri üyeleri bu kedilerin yanından geçerken duraksayıp, şaşkın şaşkın bakarak “Bu bir İran kedisi fakat tüyleri kısa,” diyebiliyorlar fakat kedinin ırk levhasında Exotic Shorthair ismini gördüklerinde daha da fazla şaşırıyorlar çünkü çok ender bulunan, pahalı bir safkan kedi ırkı olması nedeniyle Exotic Shorthair herkes tarafından bilinen bir ırk değildir.

Kısa kulaklara ve yuvarlak bir kafaya sahiptirler. Büyük ve büyüleyici gözleri, basık burunları onların suratlarını daha da sevimli hale getirir.Ayrıca İran kedisine oranla daha büyük olan gözleri tozdan dolayı tahriş olabilir, 2 haftada bir göz bakımı yapılması tavsiye edilir.

Kısa ve kabarık tüylerle kaplı olan küçük, kare ve bodur vücutları onları evinizde dolaşan sevimli, evcil bir yavru ayıya çevirir. İçinizde kucaklama isteği uyandıracak olan bu kediler gökkuşağının tüm renklerine ve Himalayan kedisinin noktalı kısa tüylü çeşidini kapsayan tüm desenlere sahiptir.

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.