Exotic Shorthair Kedi Irk Standartları

Exotic Shorthair Kedi Irk Standartları

Exotic Shorthair Kedi Irk Standartları bu sayfada öğreneceğiz.

Exotic Shorthair kedi ırk standartları farklı bir deyişle kısa tüylü İran Kedisi (Persian) olarakta adlandırılmaktadır. Bu yazı dizimizde global kedi ırk bilimi, felinoloji üniversite kaynaklarına dayanarak safkan bir Exotic Shorthair kedi ırkını nasıl fark edebileceğinizden bahsedeceğiz. Biliyoruz ki safkan bir Exotic Shorthair alma fikri bile size heyecan veriyor. Ancak bu heyecan sizin en büyük düşmanınız. Exotic Shorthair sahiplenirken dikkat etmeniz ve karar vermeniz gereken farklı konular bulunmaktadır. Ailenizin yeni bir ferdi olacak kediniz için  Bilinmesi Gerekenler, İlk Bakışta, Irk, Burun, Yanak, Ağız ve Çene, Kulak, Göz, Vücut, Ayak & Pati, Boyun, Kuyruk, Kafa Tası, Kürk ve Tüylerinin Standartları başlıklarıyla inceleyeceğiz.

Exotic Shorthair Kedi Irk Standartları

Bilinmesi Gerekenler

Exotic Shorthair kedi ırk standartları incelendiğinde kişilik ve fiziksel özelliklerine özenerek, gösterilen ilk kediyi ‘Exotic’ denildi diye almak sizi uzun vadede pişmanlığa itebilir. Öncelikle kedinize ne kadar bütçe ayırabileceğinizi düşünmelisiniz. Bütçenize göre almak istediğiniz Exotic Shorthair’ın kalite standartları arasında tercihinizi yapmalısınız. Sitemizde kullanılan görsellerde kulanılan kalitelerde bir Exotic Shorthair sahiplenmek için minimum $1000 kedinize ortalama $300 malzemelerine, aşı ve hastalık için veterinerlere ödenecek masraflarınıza da yıllık olarak ortalama $400 bütçe ayırmalısınız. Sitemizin kedi ansiklopedisi bölümündeki Exotic Shorthair kedi ücretleri bölümünden kalite farklılıklarına göre ücretlerleri görebilirsiniz. Yetiştiriciler bu kurallara göre satılık kedi ilanı vermektedir.


Irk Standartları

Exotic Shorthair Snoopy LonghairKedi ırk bilimi / felinoloji federasyonlarına gelen yoğun bilgi taleplerini incelediğimizde kırma veya çok
düşük standartlarda Exotic Shorthair kedileri safkan ve yüksek kalitedeymiş gibi gösterilerek sahiplendirildiğini görüyoruz. Her kedi yetiştiricisi, yavrusunu değerli göstermek için bazı iddialarda bulunabilir.

Yüksek kalite safkan Exotic Shorthair kedi ırk standartları felinoloji biliminden faydalanan resmi kaynaklar referans gösterilerek tespit edilebilir. Her şecere belgeli kedi safkan olmadığı gibi her şecere belgesiz kedi de kırma değildir. Dolayısıyla evinize Exotic Shorthair ırkında bir kedi alıyorsanız, kedi yetiştiricisinin verdiği bilgileri değil bu sayfada belirtilen standartları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Yüksek standart özelliklerine sahip bir yavruya sahip olmak için ilk yapmanız gereken şey araştırmaktır. Sonrasında edindiğiniz resmi bilgiler doğrultusunda sabırlı bir şekilde prestij sahibi kedi yetiştirici/catteryleri takip etmeniz gerekmektedir. 10-14 yıl hayatınızın merkezinde olacak bir kedi seçerken olabildiğince seçici ve sabırlı olmalısınız.


İlk Bakışta

Exotic Shorthair Kedi Irk StandartlarıKesin gözlerinin arasında konuşlanmış kısa, kalkık, basık küçük bir burun. Geniş tombul, pürüzsüz görüntüde yüz hatları. Standart kedilerde burun gözlerin ortalama 3-5 cm altındadır. Safkan Exotic Shorthair kedi ırklarında burun iki gözün arasında merkezi bir konumda olmalıdır. Safkan bir Exotic Shorthair’ın yanakları dolu, belirgin ve kemiksiz bir görüntü sergilemelidir. Exotic Shorthair’ların kalitelerini belirleyen bir diğer faktör kulaklarının uzunluk ve eğim oranlarıdır. Yüksek standartlara sahip bir Exotic Shorthair’ın küçük, oval, aşırı derecede olmamak kaydıyla öne doğru eğik olmalıdır. Kulaklar birbirine yakın olmamalıdır. Exotic Shorthair’ların en önemli fiziksel özelliklerinden bir tanesi gözleridir. Gözler büyük, oval, dışarı doğru bombeli ve gün ışığında tam parlak bir renge sahip olmalıdır. Exotic Shorthair ırkı dünyada çok yeni gelişmekte olan bir kedi olması nedeniyle bilinçsiz birçok üretici vardır. Exotic Shorthair yavru seçerken yetiştiriciden bilgi almak yerine resmi kaynaklardan kendinizin bilgi sahibi olmanız sizin için çok faydalı olacaktır.


Burun Standartları

Exotic Shorthair Longhair Kedi Burun StandartlarıStandart kedilerde burun gözlerin ortalama 3-5 cm altındadır. Safkan Exotic Shorthair kedi ırklarında burun iki gözün arasında merkezi bir konumda olmalıdır. 0,1 mm ile 19 mm uzunluk ölçüleri Exotic Shorthair sıfır burun standartlarında kabul edilmektedir. 20 mm ile 29 mm ölçüleri ise basık burun standartlarında kabul edilmektedir. Burnun basıklığının yanı sıra kalkık bir şekilde karşıya bakması gerekir. Ancak bir kedinin ırk standartlarını belirlemek için burun basıklığı yeterli bir bir veri değildir. Bazı kedi yavrularında burun uzunluğu yavruyken fazla gibi görünmesine rağmen büyüme esnasında, uzamamaktadır. Özellikle Exotic ve Persian kedi ırklarında burun basıklığı önemli bir faktördür. Bu nedenle en yüksek ırk standartlarına ulaşmak için kedinizi almadan önce şecere belgesindeki anne babasının burun basıklıklarını inceleniz doğru  tercihler yapmanızda faydalı olacaktır. Burun delikleri 0° – 14° arasında bir açıya sahip olması durumunda yüksek burun standardı olarak kabul edilerek puanlandırılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu burun deliklerinin genişliğidir. Burun delikleri kedinin nefes alışverişini olumsuz etkilemeyecek kadar geniş olmalıdır. Ayrıca ailelerin en fazla yaptığı hatalardan bir tanesi de kedi seçimlerinde sadece burun standartlarını incelemeleridir. Show kalite yavru almak için sadece yarışmalara katılmanız gerekmez. Evinizde show kalite bir yavru beslemek istiyorsanız, burun standartlarıyla birlikte kedinizin çenesinden kulağına kulağından gözlerine kadar her böylesini muayene etmelisiniz.


Yanak Standartları

Yüksek ırk standartlarında bir Exotic Shorthair’ın yanakları dolgun, belirgin ve kemiksiz bir görüntü sergilemelidir. Kemikli, köşeli ve belirgin yüz hatları safkan bir Exotic Shorthair kedi ırkının standartlarının dışına çıkmaktadır.


Ağız ve Çene Standartları

Safkan bir Exotic Shorthair’ın ağzı geniş, enli, kuvvetli ve yaygın olmalıdır. Exotic Shorthair’ların çenesinde ilk dikkat edilmesi gereken kapanış açısıdır. Ağızın kuvvetini tam olarak yansıttığına emin olmak gerekmektedir. Gelişmişimini tamamlamış, boşluksuz sıkıca kapanarak ısırma görevini yapmalıdır. Çene çok hassas bir alandır. En büyük sorunlar bu alandan karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla detaylı ve dikkatli bir inceleme gerekmektedir. Sizin için en sık yaşanan sorunları grafiklerle anlatmaya çalışacağız.  

Exotic Shorthair Çene Problemleri

Ağzın tamamen kapanabiliyor olmalıdır. Doğal kapanışta dilin ağız içinde kalması gerekir. Köpek dişleri dikeye yakın bir konumda olmalıdır. Ağız kapandığında altı kesici dişler, üst ve köpek dişleri arasında düz çizgiler içinde çalışmalıdır.

Undershot Jaw: Alt çenenin üst çeneye göre fazla derecede öne çıkmasıdır.

Overshot Jaw: Üst çenenin alt çeneye göre fazla derecede öne çıkmasıdır.

Narrow Lower Jaw: Alt dişlerin yanlış hizalanması veya eksikler nedeniyle birbirine çok yakın olmasıdır. Üst ve alt köpek dişeri arasında boşluklar görülebilir.


Kulak Standartları

Exotic Shorthair’ların kalitelerini belirleyen bir diğer faktör kulaklarının uzunluk ve eğim oranlarıdır. Yüksek standartlara sahip bir Exotic Shorthair’ın küçük, oval, aşırı derecede olmamak kaydıyla öne doğru eğik olmalıdır. Kulaklar birbirine yakın olmamalıdır. Kulak uzunlukları 35 ile 55 mm arasında olmalıdır.

Exotic Shorthair Kulak Standartları
Exotic Shorthair Kedi Irkının Kulak İdeal Standartları

Profilden bakıldığında 55° – 75° arası bir açı ile başın önüne doğru eğimli olmalıdır. Bu eğim standart kedilerde 77° –  90° arası bir açıdadır.


Göz Standartları

Exotic Shorthair’ların en önemli fiziksel özelliklerinden bir tanesi gözleridir. Gözler büyük, oval, dışarı doğru bombeli ve gün ışığında tam parlak bir renge sahip olmalıdır. Birbirlerinden uzaklığı 36 mm den az 54 mm den fazla olmamalıdır. Gözleri yüzüne tatlı bir ifade vermelidir.


Vücut Standartları

Kısa ve kaslı bacaklarının taşıdığı vücudunu incelediğimizde omuzları geniş ve büyük olmalıdır. Göğüs kafesi poposuyla eşit genişlikte olmalıdır. Uzun ve ince bacaklar Exotic Shorthair kedi ırkının standartlarının dışına çıkmaktadır. İdeal standartlar kısa, kalın, tombul ve kaslı bacaklardır. Exotic Shorthair kedi ırkı hantal ama güçlü bir kedi cinsidir.


Ayak & Pati Standartları

Safkan bir Exotic Shorthair’ın ağzı geniş, enli, kuvvetli ve yaygın olmalıdır.Patileri büyük, yuvarlak ve etlidir. Ön patilerinde beşer, arka ayaklarında dörder tane tırnak gizli parmağı olabilir.


Boyun Standartları

Exotic Shorthair kedi ırkının boynu ilk bakışta yokmuş gibi görünmelidir. Ama yakından incelediğimizde tombul tatlı kafasını taşıyan kısa ancak kalın güçlü bir boynu vardır. İdeal Exotic Shorthair’ların kalın, kaslı, güçlü ve kısa bir boynu olmalıdır.


Kuyruk Standartları

Exotic Shorthair kedi ırkının kısa fakat vücut uzunluğu ile orantılı kalın bir kuyrukları vardır. Kuyruk genellikle kuyruk sokumu seviyesinin altına doğru eğim gösterir.


Kafa Tası Standartları

Kafatası düz, çukursuz ve çöküntüsüz olmalıdır. Exotic Shorthair kedi ırkının alnının hemen üstünde fındık tanesi kadar bir şişkinlik tespit edilebilir. Ayrıca longhairlarda daha belirgin olan kafatasının hemen arka kısmında hafif bir çıkıntı olabilir. Bu çıkıntılar kafatasının doğal yapısına olumsuz etki etmemelidir. Standart kedilerde olmayan bu çıkıntılar genelde veteriner hekimler tarafından olağan dışı gibi bir durum gibi yorumlandırılabilmektedir. Ancak Exotic Shorthair kedi ırkının kafa tası için kısa ve uzun vadede herhangi bir olumsuzluk teşkil etmemektedir


Kürk & Tüylerinin Standartları

Standart kedilere göre 3 misli daha kalın olan derisini kaplayan, yumuşak peluş görünüşünde ki kürkünün; yuvarlak hatları bedeninin kusursuzluğuna dikkat çeker. Sık ve yumuşak olan tüylerinin uzunluğu 25 mm den kısa 40 mm den uzun olmamalıdır. 40 mm ile 55 mm arası tüy uzunluğu olan Exoticler; Exotic Longhair olarak tanımlanır. Bu konuda da Exotic Shorthair satın alacak ailelerin hatalı yorumlarına sıça karşılanılmaktadır. Kısa tüy kedinizin daha az tüy dökeceği anlamına gelmeyeceği gibi kısa tüy de daha az tüy dökeceği anlamına gelmemektedir. Uzun tüylü her kedi Persian olmadığı gibi kısa tüylü her Persian’da Exotic değildir. Exotic Longhair kedi ırkının tüyleri Persian kadar uzun, Exotic Shorthair kadar kısa değildir. Dolayısıyla Exotic Longhair yani uzun tüylü bir Exotic almanız ileride bir iran Kedisi kadar uzun tüylü bir kediniz olacağı anlamına gelmemektedir.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden


Dikkat Etmelisiniz!

Erkek veya Dişi Tercihi

Erkek mi? Dişi mi?

İnsanlar yavru kedi ararken, daha ideal olduklarını düşündükleri için dişi kedi tercih etmeye eğilimlidir, saldırgan ve sinirlenmeye yatkın olduklarını düşündükleri için erkek kedi istemezler. Bunun dışında işaret bırakma gibi özellikleri olduğu iddia edilerek erkek kediye soğuk bakılabilir. Ancak bu varsayımlar yanlıştır. Erkek bir kedi gibi dişi bir kedide işaret bırakabilir. Erkek kedinin Exotic Shorthair kedi ırkı karakter ve fiziksel olarak diğer kedi ırklarına göre geç olgunlaşan bir kedidir. Dolayısıyla 4 yaşına gelmesine rağmen işaret bırakmayan erkek Exoticler olduğu gibi 1 yaşından itibaren işaretleme yapan dişi kedilerde vardır. Her kedinin işaretleme yapacağı gibi bir genelleme yapmak çok yanlıştır. İşaretleme huyundan rahatsız olunan bir kedi kısırlaştırılarak bu sorun oluştuğu anda engellemek mümkündür. Exoticlerin cinsiyetleri arasındaki karakteristik farklara gelirsek, erkek Exotic Shorthair kediler genellikle dişi Exotic Shorhair kedilere göre daha sevgi doludur. Kendisini sevdirmeye daha müsaittir. Dişiler Exotic kediler ise sanılanın aksine soğuk ve kendini sevdirmekten hoşlanmayan bir yapıya sahip olmaya yatkındır. Dişi Exotic Shorthair kedilerin her zaman sahipleriyle zaman geçirmekten daha önemli işleri var gibi görünürler.


 

img1

Nasıl Sahiplenirim?

Kedi Irk Kulüp Sistemleri, Meden Bilgi Teknolojileri’nin 2014 yılından beri, internet üzerinden cins kedi sahiplendirme işlemlerini keyifli ve güvenli kılan kusursuz bir sistemidir.

Exotic Shorthair Kulübü sayesinde evinizden çıkmadan yüzlerce Cattery‘nin yetiştirdiği, binlerce cins kediyi  inceleyebilirsiniz. İster ilk defa kedi bakacak bir aile olun, isterseniz tecrübeli bir kedi sahibi Exotic Shorthair Kulübünde aradığınız her ayrıntı var!

Kedi Irk Kulüp sistemleri ile, 2014’den bugüne kadar yaklaşık 450 kedi ailesiyle buluşmuştur. Cattery’lerimizden alacağınız kedi yavrularının sahiplendirme işlemleri Exotic Shorthair Kulübü kuralları dahilinde güvence altındadır.

Her ihtiyacınız, olduğunda yanınızdayız!

Exotic Shorthair Kulübü hakkında bilgi veya yardım almak istiyorsanız destek talebi açmaktan çekinmeyin.

 

Yeni İlanlar En Son Yayımlanan İlanlar

Partnerlerimiz

 partner-logo1 
 partner-logo1 
 partner-logo1 
 partner-logo1 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

 • Little, Susan, “How to Select New Breeding Stock”
 • Lyons, Leslie, “Understanding the Feline Genome”, Chapter 76, Consultations in Feline Internal
 • Medicine, ed John August, 4, WB Saunders Company, 2001.
 • Merck Veterinary Manual, Ninth Edition, Merck & Co, Inc, Whitehouse Station, NJ, 2005
 • Pedersen, Niels C, Feline Husbandry, American Veterinary Publications, Inc., Geleta, CA, 1991.
 • Pedersen, Niels C, Feline Infectious Diseases, American Veterinary Publication, Inc., 1988.
 • Seigel, Mordecai (ed), Cornell Book of Cats, Villard Books, NY, 1989
 • The Royal Canin Cat Encyclopedia, Aniwa Publishing, 2000
 • Wright, M (ed) The Book of The Cat, Summit Books, NY
 • “A Cat Ahead of Its Time,” Phil Maggitti. CFA Almanac, June 1985.
 • “An Exotic Dilemma,” Johanna Leibfarth. CFA Almanac, December 1988.
 • “The Exotic Shorthair,” Rosemond S. Peltz and Joan S. Uzee. CFA Yearbook, 1972.
 • “Exotic Shorthairs, The Long and the Short of It.” Johanna Leibfarth. CFA Almanac, August 1990.
 • “Exotic Shorthair Standards & Introduction” The International Cat Association (TICA)
 • “The Extraordinary ‘Exotic,’” Marna Fogarty. CFA Yearbook, 1977.
 • “We’ve Only Just Begun,” Johanna Leibfarth. CFA Yearbook, 1985.
 • “White Persians…A Ball of Fluff,” Vicki Dickerson. CFA Yearbook, 1983.