Kısa Tüylü Exotic

Kısa Tüylü Exotic

Kısa Tüylü ExoticDünyada Exotic Shorthair Türkiye’de ise ‘Kısa Tüylü Exotic‘ veya ‘Kısa Tüylü İran Kedisi‘ olarak tanınan Exotic; Amerika Birleşik Devletlerinin geliştirdiği bir ırkıdır. Ülkemizde gururla üretimi yapılan Sivas Kangalı, köpek ırkları arasında özellikleriyle farklı bir yere sahipse, Exotic Shorthair‘da dünya genelindeki kedilere göre ev için için ayrıcalıklı özelliklere sahip bir kedi ırkıdır. Amerikalıların en sevilen özellikleri hayatımızı kolaylaştıran icat ve yenilikleridir. Örn. 2007 yılında kullandığımız fiziksel tuşlu telefonlarına alışıkken, 2007 yılında çıkardıkları iPhone isimli akıllı telefon ile tüm dünyadaki alışıla gelmiş telefon sistemini tamamen değiştirmişlerdir. Şuanda 10 kişiden 8’inde fiziksel düğmeleri olmayan sadece ekran üzerinden pratik bir şekilde yönetilen telefonları görüyoruz.

Kısa Tüylü Exotic Gelişimi

Kısa Tüylü Exotic yani Exotic Shorthair‘ın buluşu da Amerika’da buna benzer bir biçimde şekillenmiştir. Hatta Exotic Shorthair kedi ırkını tüm dünyaya tanıtmak için Jim Davis tarafından Garfield adında karikatür ve çizgi filmler yapılmıştır. İnsanların eksikliğini hissettikleri evcil hayvan beslenmesi zorlukları nedeniyle karşılanamıyordu. Apartman-Toplu konutlarda yaşayan insanların, bakım zorlukları nedeniyle bakmaya çekindikleri evcil hayvan sorununu çözen bir ırk olarak tanınmıştır.

Kısa Tüylü Exotic Irkına İhtiyaç Duyuldu

Kısa Tüylü Exotic Irkının DoğuşuKısa Tüylü Exotic‘a ihtiyaç duyulmasının sebepleri oldukça çeşitliydi. Bu sebepleri çözecek İran Kedisi (Persian Cat), Amerikan Kedisi (American Shorthair) Shorthair, İngiliz Kedisi (British Shorthair) veya İskoç Kedisi (Scottish Fold) gibi bir çok ırk bulundu. Ancak bu kedi ırklarında herkesin aradığı en iyi özelliklerin kombini yerine her birinde farklı farklı özellikler vardı.

Kısa Tüylü Exotic Irkının Amacı

Kısa Tüylü Exotic‘ın tek bünyede birleştirdiği birçok aile tarafından istenilen özellik diğer kedilerde yoktu. İran kedisinde bulunan sevimli yüz ifadesi Amerikan Kedisinde yoktu. American Shorthair kedisinin dökülmeyen tüyleri ve kolay bakımı ise Persian Cat’te yoktu.

Kısa Tüylü Exotic GelişimiKısa Tüylü Exotic Irkının Doğuşu

Kısa Tüylü Exotic‘ın Barbara Sims 1966 yılında, CFA Yönetim Kurulu’na Exotic Shorthair‘ı yeni bir ırk oluşturularak literatüre sokmak için öneride bulundu. Doris Walkingstick, Grayfire Cattery Exotic Shorthair‘ın dünyanın en güzel kısa tüylü ırkı olacağını CFA Yönetim Kuruluna kanıtladılar. Bu kedi ırkını yetiştirmek için çıktıkları yolda çok büyük başarı elde ettiler. CFA‘nın Kedi Yarışmasında ilk Exotic Shorthair Şampiyonu Grayfire Cheyenne‘i yetiştirdi ve sergilediler.

Kısa Tüylü Exotic Popülaritesinin Artışı

Böylece dünya tüm kedi ırklarının en iyi özelliklerini barındıran Exotic Shorthair ırkı ile tanıştı.

Exotic Shorthair ile aynı evde yaşamanızı kolaylaştıran özellikleriExotic Shorthair Snoopy Longhair

  • Basık burun ırk akrabalarına göre %80 daha az tüy dökülmesi
  • Basık burun ırk akrabalarına göre %80 daha az göz akıntısı
  • Basık burun ırk akrabalarına göre %30 daha hareketli
  • Basık burun ırk akrabalarına göre daha sevecen
  • Diğer kedi ırklarına göre daha az sakin
  • Diğer kedi ırklarına göre daha sevimli gülümseyen bir yüz ifadesi
  • Uzun tüy sevenler için Exotic Longhair uzun tüy seçeneği

Özetle Kısa Tüylü Exotic evindeki kedisinin kişilik ve fiziksel özellikleriyle mükemmel bir uyum içinde olmasını isteyen ailelerin tercihi olan bir kedi ırkı olmuştur. Dünya’da Exotic Shorthair ile İran Kedisi (Persian Cat) çok karıştırılmaktadır. Exotic Shorthair İran Kedisiyle yaşamak isteyen ancak bakımı ile uğraşacak vakti değerli insanların tercihi olarak kabul edilmiştir.

Tabi ki bu kadar mükemmel özelliklerdeki bir kedi ırkının safkan olarak bulunması günümüzde oldukça zor ve masraflıdır. Bu nedenle maddi olarak yavru ücretlerini karşılayan bir aile hemen bir Exotic Shorhair ırkına sahip olamamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler; ne yazık ki ülkemizde Exotic Shorthair adı altında kırma kediler sahiplendirilmektedir. Bu ırkı tercih etmek isteyen ailelerde bu üreticilerin uygun fiyatlarına kanarak kırma bir kedi sahiplenerek  uzun vadede Exotic Shorthair ırkına ait olmayan özelliklerle karşı karşıya geldiklerinde şaşırmaktadır. 15 yılınızı beraber geçireceğiniz dostunuz için küçük hesaplar yaparak uzun vadede dostunuzun hayatında ve kendi hayatınızda sorunlarla karşılaşmayınız.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden