• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinizi seçmek

29 Ağu, 2015

Kedinizi seçmek

Kedinizi Seçmek İçin

 • Tepkisel olmayın.
 • Uygun yeriniz olduğundan emin olun.
 • Seçiminizi sadece bugün için değil yarın için de yapın

Kedinizi seçmek kediler kendilerine yeterli olabilirler ama bu bize gereksinimleri olmadığı anlamına gelmez. Tüm kedilerin zihinsel uyaranlar kadar, egzersiz ve aktiviteye de gereksinimi vardır. Çok sayıda kedi evlerin içinde yaşadığından, kedinizin hem fiziksel hem de duygusal olarak iyi olmasından sorumlusunuz.

Kediler Pahalıya Mâl Olur

Biraz planlama yapın. Bir kediye bakmanın masrafını hesaplamak zor değildir. Sürekli yiyecek ve kedi ekipmanı gerekir. Aynı biçimde koruyucu sağlık harcamaları da önemlidir; bunlar her yıl veterinere yapılması gereken ziyaretler ve parazit korumasıdır, ayrıca tatile gittiğinizde bir yere bırakmanızla ilgili harcamalar da vardır.
Acil tıbbi durumlar için evcil hayvan sigortasını düşünün. Bir seçenek olarak, bir banka hesabı açıp belirli bir miktarı her ay buraya yatırmayı da planlayabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, kedinin harcamalarının 15 yıl ya da daha fazla süreceğini göze almalısınız.

Kediler Sorunlara Yol Açabilir

Alerji gittikçe artan bir sorundur. Bir kedi almadan önce iyice düşünün, kedi alıp sonra ailede birisinin kedi alerjisi olduğu için bırakmak yürek burkucudur. Ayrıca, kedilerin taşıdığı çeşitli parazitler, bağışıklık sistemi rahatsızlıklarınız varsa, örneğin HIV pozitifseniz ya da kemoterapi görüyorsanız çok tehlikeli olabilir. Kediler tırmalayabilir ve ısırabilir.

Kedilerin Alana Gereksinimi Vardır

Hiçbir sokak kedisi kendiliğinden tipik bir ev küçük bir alan seçmez. Doğru koşullarda, yemek, rahatlık ve güvenlik karşılığında çoğu kedi bizim küçük alanlarımızda yaşar. Kedinizin mümkün olduğunca fazla alanı olmasına dikkat edin. Bu dış dünyaya güvenli bir açılımı sağlamak gibi bir konuda sizin yaratıcılığınızı da gerektirir.

İki ya da daha fazla kedi birbirine arkadaşlık edebilir. Yine de onlara yeteri kadar alan sağlamaya çalışın.

Hangi Cinsiyet Size Daha Uygun?

Bir kedi seçerken doğal seçimlerinize bakın ama şunu unutmayın: Her iki cinsiyetin de lehte ve aleyhte yanları vardır. Kısırlaştırma o cinsin çekici yanlarına yok etmeksizin cinsel sakıncaları yok eder.

Genç ya da Yaşlı Kedi?

Yavru ya da yetişkin: Bu her zaman zor bir seçimdir. Yavru kedinin avantajları açıktır. Elinizde sizin ve ailenizin yaşam biçimine uygun olarak şekil verilmeye bekleyen hamur gibidir. Yaklaşık on haftalıkken alırsanız ve sizin belli alanınızda onu büyütürseniz, kedinizin daha az davranış sorunu olur.
Yetişkin kedilerin de kendilerine özgü avantajları vardır. Satın alma masrafı ve kısırlaştırma yapılmıştır. Neredeyse bütün yetişkin kediler, bu şans onlara tanındığında sizinle yeni ve güçlü bir bağ kurabilirler.

Safkan ya da Sokak Kedisi?

Safkan bir kedi edinmenin avantajı, sahip olacağı kürk tipini, görünüşünü, boyutunu ve huyunu bilebilmektir. Kötü yanı ise, bir türün belirli özelliklerinin yanı sıra, farkında olmadan yüksek riskli tıbbi koşulları da beraberinde getirmiş olmasıdır (bakınız aşağıdaki bazı cinslere bağlı tıbbi sorunlar).
Bu riskler cinsten cinse değişir. Sokak kedileri, farklı genetik geçmişlerin karışımından kaynaklanan melez sağlamlığından yaralanır.

Uzun tüylü bir kedi mi istiyorsunuz? Uzun tüylü kediler kısa tüylülere göre daha fazla dikkat ister çünkü düzenli olarak fırçalanmaları gerekir.

Uzun Tüylü ya da Kısa Tüylü?

Kürk uzunluğu kişisel bir seçimdir. Uzun tüylüleri daha çekici buluyorsanız, günlük temizlik ve bakım yapmanızın gerekli olacağının unutmayın.

Bazı Cinse Bağlı Tıbbi Sorunlar

CİNS TIBBİ SORUN
Habeş Kedisi Patellar Lüksasyon (Dizkapağı Çıkması)
American Shorthair Kardiyomiopati (Kalp Hastalığı)
Birman Katarakt
Himalayan Astım
Persian – Exotic Shorthair Polikistik Böbrek Hastalığı ve Bağışıklığın Geç Gelişmesi
Scottish Fold Osteodistrofi (Eklem Sertleşmesi)
Siyam Kedisi Psikogenetik Alopesya (Fazla Temizlenme)
Somali Cingivit (Dişeti Enfeksiyonu)
Sphynx Güneş ve Soğuk Hassaslığı

Hayatınızın kedisini nerede bulabilirsiniz?

Hobi olarak ve isteyerek para kazanmak için kedi üreten insanlar vardır. Aradığınız sadece kedi üreten biri değil ayrıca güvenilir bir üretici olmalıdır. Genel bir kural olarak, eğer bir üreticinin sadece bir cins kedisi ve koltuklarında kedi tüyü varsa, evde kendi yatakları olan, mutlu kediler dolanıyorsa; gerçek bir kediseverin evindesiniz demektir. Sizin onu araştırmak istediğiniz kadar, o da sizi araştırır.
Bazı üreticiler yavru kedileri evcil hayvan mağazaları aracılığıyla satsalar da, bunu yapan güvenilir üretici sayısı oldukça düşüktür. Bazıları mikrop yuvasıdır. Bir evcil hayvan mağazasından malzeme alın, yavru kedi değil.

Sosyal Medya İlanları

“Satılık kedi” bölümü konusunda çok dikkatli olun. Bu ilanların çoğu kendilerine iyi bakacak evlere gereksinim duyan ama pek çok durumda ciddi viral rahatsızlıklara maruz kalmışlık gibi, tıbbi geçmişleri bilinmeyen “üretim fazlası” kedilerdir. Dikkatli bir seçimle çok iyi bir kedi bulmak mümkündür elbette.

Komşular ve Veterinerler

Komşunun kedisinin doğurduğu beklenmedik yavrular en sık kullanılan kedi kaynaklarından biridir. Duyarlı komşular mükemmel yavru kedi kaynaklarıdır ama yavruların halkalı kurtlar gibi iç parazitler ve kulak akarları gibi dış parazitler açısından tedavi edilmiş olduklarından emin olun. Bilinçli komşular anne kedinin aşılarını zamanında yaptırır.
Veteriner kliniklerinin panoları da hem yavru, hem de yetişkin kediler açısından mükemmel kaynaklardır. Klinik personelleri büyük bir çoğunlukla bu kedileri ve ailelerini tanır.

Bir kedi ya da yavru aradığınızda bölgenizdeki hayvan sığınağını deneyin. Bu barınakların genellikle yeni ev arayan kedi sıkıntıları olmaz.

Üreticiye Sorulacak Sorular

Bir üreticiden kedi almayı düşünüyorsanız, ona aşağıdaki soruları sorun:

 • Annesini görebilir miyim? (Bunu her zaman yapabilmelisiniz)
 • Babasını görebilir miyim? (Babanın da orada olması gerekir, ama kısır olmadığından ve pis koktuğundan başka bir binada yaşıyor olabilir)
 • Yavrular nerede yaşıyor? (Yavrular evin içinde, sürekli dokunularak ve normal ev hayatına alışarak büyütüldüklerinde, kafeste büyütülenlerden daha iyi olurlar)
 • Bir veteriner tarafından muayene edildiler mi? (İyi üreticiler genellikle ebeveynleri çiftleştirmeden önce muayene ettirirler ve satmadan önce de yavruları muayene ettirip aşılatırlar)
 • Ne zaman hazır olurlar? (Sekiz haftalıktan öncesi çok erkendir. Sekiz-on bir hafta arası genellikle en uygun zamandır.)

Kedi barınakları

Binlerce mükemmel kedinin sevgi dolu yuvalara gereksinimi var. Kurtarma merkezleri daha önce kısırlaştırılmamış neredeyse bütün kedileri kısırlaştırır. Daha yaşlı kedilerin bulunma olasılığı genç olanlara göre daha fazladır. Yetişkin kedilerde davranış sorunu olma riski daha fazladır ve bu davranış sorununun nedeni daha önce terk edilmesi olabilir, ama tekrar yuva bulan kediler de genellikle çok iyi dostlar olur.

Bir Kedinin Huyunu Değerlendirmek

Potansiyel bir sorundan ne kadar haberdar olursanız, bir kedinin aradığınız kedi arkadaşınıza ne kadar uygun olduğunu o kadar iyi anlarsınız.

Aşağıdaki özellikleri dikkat edin:

 • İnsanlarla sokulganlığı;
 • Diğer kedilere sokulganlığı;
 • Köpeklere sokulganlığı;
 • Dikkatlilik, etkinlik ve meraklılık;
 • Ilımlılık ve sakinlik.

Evinizi paylaşacağınız kediyi kedi taşıma kutusunda, hareket halinde araçların içinde ya da evde yalnızken olduğu kadar; yetişkinlerin, çocukların, yabancıların, diğer kedilerin, köpeklerin, yüksek seslerin yanında gözlemleyin. Kedi bu durumların içinde ne kadar az etkileniyorsa, yeni ortamına o kadar hızlı alışacak demektir.

Barınaklara Sorulacak Sorular

Bir kediyi kurtarmak istiyorsanız, aşağıdaki soruları sorun:

 • Bulundu mu, buraya getirildi mi?
 • Buraya teslim edildiyse, neden getirildi? (Çoğu kedi davranış sorunları olduğu için bu yerlere bırakılır. Örneğin tuvalet eğitim sorunu gibi bunlar kediyle yaşamaya başlamadan önce bilinemez.)
 • Kurtarma merkezi davranış testi yapıyor mu? (İleri düşünceli kurtarma merkezleri, diğer kedi ve köpeklere sokulganlık gibi davranışları analiz eder ve potansiyel alıcılara bunları belirtir.)
 • Gelecekteki sorunlarda yardımcı olabilirler mi? (En iyi kurtarma merkezleri davranış sorunlarında sürekli danışmanlık veriyorlar.)

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair

3 comments

 1. Avatar
  Zeynep karahatay
  says:

  Merhabalar
  14 sene persian kedim vardi vefat etti. Exotic shorthair almak istiyorum. 2 cocugum var ve kedileri cok seviyorlAr dogacak bebeklerden haberdar olabilirmiyim

 2. Shorthair British
  Veya
  Siyam
  Yavru 2-3 aylık
  Tek Veya 1 erkek 1 dişi olabilir
  Istanbul
  Sahiplenmek istiyorum
  Can 0554 937 63 30

Comments are closed.