• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinize En İyi Tüy Bakımı (Grooming) Nasıl Yapılır?

Kedinizi Nasıl Fırçalamalısınız
6 Haz, 2016

Kedinize En İyi Tüy Bakımı (Grooming) Nasıl Yapılır?

Kedinizi Nasıl Taramalısınız?

Kedinizi Nasıl Fırçalamalısınız-?Kedinizi nasıl fırçalamalısınız sorusunun cevabı aslında kediler genellikle kendilerini temiz tutarlar, ama tüm kediler sahiplerinin düzenli olarak yaptığı fırçalamadan yararlanırlar. Önceden her şeyi hazırlayın hiç bir kedi fırçalama aletlerinizi aramaya gittiğinizde sabırla oturup sizi beklemez. kedinizi ne kadar fırçalamanız gerektiği, kedinin kendi başına bırakıldığında tüylerine ne kadar bakabildiğine bağlıdır. Dolaşmaya yatkın uzun tüyleri varsa onu suk fırçalamalısınız. Öte yandan kendilerine yeten kısa tüylüler için haftada bir fırçalama yeterlidir.

Fırçalama, ev tekstil ürünleri üzerine yapışıp kalan tüylerin miktarını azaltır ve uzun tüylü bir kedinin tüylerinin dolaşmasını engeller. Aynı zamanda kedinizin dersini, makatını, kulaklarını, gözlerini, tırnaklarını ve dişlerini kontrol etmeniz için iyi bir fırsat sunar.

Kedinizi düzenli olarak fırçalamak tıbbi sorunlara işaret eden herhangi bir kene belirtisini, olağandışı bir kokuyu, şişkinliği veya başka anormallikleri fark etmez imkânını da arttırır. Ayrıca fırçalamanın psikolojik bir amacı da vardır: iyi yapıldığında kedi ile sahibi arasında yakın ve güvenli bir bağ kurmanın en kümemmel yoludur. Fırçalarken her zaman nazik ve güven verici olun.

Kedinizi Ne Kadar Sıklıkla Taramalısınız?

Kedinizin tüylerini nasıl fırçalamalısınız gibi soruların yanı sıra ne kadar sıklıkla fırçalamalısınız? Gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Uzun tüylü kediler haftada bir kereden fazla fırçalanma ihtiyacı duymazlar. İran gibi uzun tüylülerin çoğu günlük fırçalama ister. Kedinizi küçükken fırçalamaya başlayın ki, işleme alışsın. Süreyi kısa tutun ve kıpırdanan kuyruk gibi asabiyet işaretleri görürseniz bırakın. Seansların süresini kademeli olarak arttırın.

Tüyler ve Tırnak Bakımının İlişkisi

Kedinizi Nasıl Fırçalamalısınız?-Tırnak KesmeKediler tırmıklayarak ve tırnaklarını yiyerek doğal bir kesme işlemi uygularlar. Eğer tırnakları çok uzarsa halılara ve döşemelere takılabilir. Tırnaklar bazen ayak tabanlarına doğru kıvrılabilir ve içine girebilirler. Kedinizin tırnaklarını haftada bir kez kontrol ederek temiz ve yaz olduklarından emin olun. Kedinin tırnaklarını sonuna kadar çıkması için ayaklarının üstüne ve tabanlarına bastırın.

Tırnak içindeki kırıntıları çıkarın. Gerekirse giyotin tipi bir tırnak makasıyla sivri uçları kesin. Kan akışının başladığı pembe kısımdan itibaren 2mm kadar kesin (daha derin kesmeyin yoksa kanar). Ev kedilerinin ön ayak tırnakları haftada bir kesilmelidir (arka ayak tırnaklarının sık kesilmeine gerek yoktur). Kestikten sonra emin değilseniz veterinerinize danışabilir ve kedinize bir ödül yiyeceği verebilirsiniz.

Kedinizin Tüyleri Nasıl Taranmalıdır?

Kedinizi Nasıl Fırçalamalısınız?-Kedinizin Kürkünü FırçalamaKedinizi nasıl fırçalamalısınız gibi bir sorunun cevabı insanlarda gizlidir kimisi kucağında kimi yüksek rahat edebileceği bir yere koyarak yapar. Masadan kaymaması veya mobilyayı çizmemesi için üzerine bir banyo paspası serin. Kısa tüylü kedilerin kirlerin ve dökülmüş tüylerin atılması için haftada bir kez fırçalanmaya yada taranmaya ihtiyaçları vardır.

Önce ince dişli bir tarakla tüyleri tarayın. Sonra kıllı, kauçuk veya plastik fırçayla tüyleri büyüme yönüne doğru fırçalayın. Bunu yapmak için fırçalama eldiveni de kullanabilirsiniz. bazı kediler için elle sıkı bir okşama, tüylerinin iyi durumda olmasına yeter de artar bile.Uzun tüylü kediler için geniş kalın dişli bir tarağa ve uçlu bir fırçaya ihtiyacınız olacak. Önce tüyleri, dokülen kılları almak için yukarı doğru tarayın.

Düğümleri bolca talk pudrası veya mısır unu dökerek ellerinizle açın. Sonra tüyleri, önce büyüme yönünün tersine doğru ardındanda diğer yöne doğru kısım kısım fırçalayın. Kürkü su püskürterek ıslatmanız yararlı olabilir: bu, elektriklenmeyi azaltır. Yüz bölgesini taramak için yumuşak bir diş fırçası kullanın, sonra kuyruğunu kenara çekip aşağı doğru iki yanını da fırçalayın. Kedinizin kürkü keçeleşmişse kuaföre ya da veterinere götürün.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair