• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinizi Hangi Sıklıkla Nelerle Beslemelisiniz?

Kedinize Ne Kadar Yemek Vermelisiniz?
3 Haz, 2016

Kedinizi Hangi Sıklıkla Nelerle Beslemelisiniz?

Kedinize Ne Kadar ve Ne Kadar Sıklıkla Mama Vermelisiniz?

Kedinize Ne Kadar Yemek Vermelisiniz?-Kedinizi ne kadar beslemenizin gerektiğini aslında çoğu kişi bileme. Bunun sebebi ise kedilerin az fakat sık bir şekilde beslenmeyi tercih etmeleridir. Kediler genellikle enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kadar yerler. Kedinize kendisinin ihtiyacı olandan daha fazla yemek verirseniz kilo almaya başlayabilir ve bu da kedinizin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Sağlıklı ve yetişkin kediler ortalama olarak günde 2 veya 3 kez yemek yerler.

Kediler kış aylarında yaz aylarında yediklerinden daha fazla yemek yerler. Dışarıda gezen kediler ise ev kedilerinden daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyarlar ve yaşlı kediler ise az beslenirler. Kedilerin iştahı sabittir. Bu sebepten dolayı kediniz beslenmeyi keserse veya daha az beslenmeye başlar ise veterinerinize danışmanız gerekir. Yavru kedilerin ise yetişkin kedilere göre daha fazla yemek yemesi gereklidir.

Yavru kedilerin daha fala beslenmelerinin sebebi büyümek için yüksek kalorili bir beslenme şekline ihtiyaç duymalarıdır. Fakat mideleri yetişkin kediler gibi tek seferde çok fazla yemek alamaz. Bu sebepten dolayı bir yavru günde ortalama olarak 4-5 öğüne ihtiyaç duyar. 6 aylıkken bu sayı 3’e iner ve kedi olgunlaşmaya başladığı zaman bu sayı 2’ye sabitlenir. Kediler rutin hayatı severler bu sebepten dolayı yemeklerini her gün her zaman aynı saatte vermeye çalışmalısınız.

Kedilerimiz İçin En Sağlıklı Beslenme Programı

Kedinize Ne Kadar Yemek Vermelisiniz?-Genel Beslenme Rehberi catKedinizi ne kadar sıklıkla beslediğiniz veya ne düzeyde beslenmesine izin verdiğinizden çok nasıl beslediğiniz önemlidir. Kedilerin oldukça gelişmiş bir tat ve koku duyuları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kediler taze olmayan yemekleri yemeyi kabul etmezler. Kedilerin yemekleri buz dolabından çıkartıldığı gibi önlerine koyulduğu zaman bile çok hoşlarına gitmeyebilir. Bunun sebebi kedilerin yemeklerini oda sıcaklığında sevmeleridir. Kedinizin yemeğini küçük parçalara ayırmayı kesinlikle unutmamanız gerekir. Çünkü kediler çok iyi çiğneyiciler değillerdir.

Kediler genellikle beslenmek için sakin ortamları tercih ederler. Bu sebepten dolayı kedinizin besleneceği yeri iyi seçmeniz gereklidir. Örneğin mutfağınızın sessiz bir köşesi kediniz için uygun olabilir. Eğer aynı evde köpekte besliyorsanı kedinizin yiyeceğini köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere koymanız gereklidir.

Kedinizin mama ve su kabını her zaman temiz tutmanız gereklidir. Kedilerinizin hassas burnu deterjan kokusunu hemen alırlar. Bu da kedinizin o kaptan bir daha yemesine engel olabilir.

Kedilerde Su ve Süt İlişkisi Nasıl Kurulmalıdır?

Kedinize Ne Kadar Yemek Vermelisiniz?-Su ve SütKediler genellikle ihtiyaçları olan suyun büyük bir kısmını yemeklerinden alırlar ve bu sebepten dolayı çok az su içerler. Buna rağmen su kaplarındaki suyun her zaman temiz ve taze olmasını tercih ederler. Kuru mama yiyen kediler ise daha fazla susarlar. Kedinizin normalden daha fazla veya daha az su içtiğini fark edecek olursanız veterinerinize danışmanız gerekicektir. Yavru kediler ise anne sütünü içmeyi tercih ederler bunun sebebi ise anne sütü hayatta kalmalarına ve daha hızlı büyümelerine yardımcı olacak yağ ve proteine sahiptir.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair