• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinizi Nasıl Kimliklendirmelisiniz?

9 Haz, 2016

Kedinizi Nasıl Kimliklendirmelisiniz?

Kedinizi Bulmanız İçin Kimliklendirme

Kedinizin tanınabilirliği sorumlu sahipliğin en önemli parçalarından biridir. Eğer kediniz kaybolursa geri getirmenizin veya bulmanızın en kolay yöntemidir.  Kedi tasmaları ve mikroçipleme kedilerde kimlik belirlemek için kullanılan en etkili uygulamadır. Her yıl binlerce kedi kayboluyor fakat bu kedilerin sadece birkaç yüzü sahiplerine tekrardan kavuşabiliyor. Eğer kediniz eve girip çıkabilen bir kediyse üzerinde kimlik bilgilerinin vs. olması hayati önem taşımaktadır. Çünkü kaybolan kedinizi tekrardan bulabilmenizin en kolay yolu budur.

Dışarıya çıkıp gelemeyen ev kedilerinin kaybolabilme olasılığı çok daha düşüktür. Fakat bir kapı veya pencere açık unutulmuşsa istemeden de olsa kaçabilir veya çalınabilirler. Bu sebepten dolayı neredeyse tüm kedilerin kolaylıkla tanınabilmesi veya sahiplerinin bulunabilmesi gerekir.

Ayırt Edici Basit Tasmalar

Kedinin Kimlik Kartı-TasmalarÜzerine etiket bulunan bir kedi tasması kedinizi tanımlamanın en basit ve ucuz yoludur. Sizin iletişim numaralarınızı ve adresizini tasmaya yazmanız kediniz kaybolduğunda bulunması için kolaylık sağlayabilir.

Köpeklere uygun bir tasma değil de kedilere uygun tasmaları kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Kedi tasmalarında ki bir diğer özellik ise kediniz eğer kaçırılırsa veya yakalanırsa kedinizin kaçabilmesine olanak sağlayan elastik bir kısmı vardır. Fakat bu özel güvenlik özelliği kedinizin tasmasını bazen kaybedebileceği veya içinden çıkabileceği anlamına da gelir. Tabiki de bu kedinizin mikroçiplenmesin için en iyi gerekçelerden biridir.

Kedinize tasmasını takarken kedinizin boynu ile tasmanın arasına iki parmağınızın sığabileceği kadar boşluk bırakmanız gereklidir. Tasmayı düzenli bir şekilde kontrol ederseniz pişik veya deri reaksiyonu olup olmadığını görebilirsiniz. Yavru bir kediye sahipseniz tasmasını sürekli olarak kontrol edin ki daralıp ta kedinizin boynunu sıkmasın.

Mikroçip Uygulaması

Kedinin Kimlik Kartı-MikroçiplemeMikroçip uygulaması kedinizin tanımlanabilmesi için en ideal yöntemlerden biridir. Mikroçip uygulamasını veterineriniz veya bir dernek tarafından taktırabilirsiniz. Çok pahalı bir uygulama değildir. Kedinize mikroçip takılması gayet kısa süren bir işlemdir ve kediniz bu işlem esnasında herhangi bir acı çekmeyecektir. En fazla bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan bu mikroçipler kedinizin kürek kemiklerinin arasına şırınga kullanılarak yerleştirilebilir. Bir kere bu işlem gerçekleştirildikten sonra kediniz mikroçip takıldığının farkına bile varmayacaktır.

Kedinize takılan mikroçipin tarayıcı ile okunmasını sağlayabilen özel bir kimlik kodu vardır. Bu kimlik kodları kediden kediye değişiklik gösterir. Kimlik kodlarında genellikle sizin adınız ve iletişim bilgileriniz yazar.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair