• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

KediSatınAlmak_01
12 Haz, 2016

Kedi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Neden Dikkatli Olmalıyım?

Hayvan Sever misiniz? Takıntılı mısınız?

Kedimi Nereden Satın Alabilirim? Sorusunu duyduktan sonra ‘kedi satmak, insanlığa sığmaz’ ‘kedi satılmaz, onlar candır!’ Şeklinde haykırışlarda bulunan okurlarımızdansanız sizi ‘Sahiplendirme Ücretleri‘ ve ‘Hakkımızda Sıkça Sorulan Sorular‘ isimli sayfamızdaki açıklamalarımıza davet ediyoruz.  Eğer evinde kendi karakterine ve kişiliğine uygun kedi ırkları beslemek isteyen düzenli bir insansanız bu yazıya devam etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Üşenmeyin Okuyun, Hayatını Karartmayın!

Uzun uzun yazılar okumak yerine, istediğiniz gibi bir kedi alma fikri; çok heyecanlanmanızı ve biran önce tatlı dostunuzu evinize almak istemenize hak veriyoruz. Ancak tamda istediğiniz gibi bir kedi sahiplenmek için öncelikle ne istediğinizin farkına varmanız gerekir. Bu bilgilere vakıf olmadan alacağınız yavru hem onun hemde sizin hayatınızı eziyete çevirebilir. Sadece kendi isteklerinizin değil, iyi bir kedi yetiştiricisinin (cattery) hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmenizde çok önemli bir konudur.

Simge Eden Exotic Shorthair Kulübü
Exotic Shorthair Kulübü

Ne İstediğinizi, Sonra Ne Alacağınızı Bilin!

Örneğin; evinde hareketsiz, sakin ve uysal bir İran kedisi beslemek isteyen bir aile daha uygun fiyatlı olduğu için kırma bir Chinchilla sahiplenir. Ancak kedinin gen haritasında fiziksel olarak Chinchilla varken kişiliğinde Bombay Kedi Irkının özellikleri olması nedeniyle evde çok hareketli ve avcı bir kedi ile karşı karşıya kalınır. Bir süre sonra kediyi sahiplenen ailenin eşyaları zarar görmeye başladığında bu kedinin sokağa atılması veya başka bir aileye verilmesi anlamına gelir. Buda bir kediye yapılabilecek en kötü psikolojik olumsuzluklardan biridir. Bu nedenle Bombay de olsa Exotic Shorthair da olsa safkan olmalı ve aileler evlerinde kendileri ile 15 yıl geçirecek kedilerinin özelliklerini seçebilmelilerdir.

Size öncelikle özet olarak neler yapmanız gerektiğini belirteceğiz. Ardından maddeler halinde bir kedi yetiştiricisi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Tavsiyelerimiz

Tercihlerinizi Not Alın!

İran Kedisi (Persian Cat) mi? Exotic Shorthair mı? Dişi mi? Erkek mi ? Safkan mı? Kırma mı? Seçim yapmak için yeterli teknik bilginiz var mı? Bilgi almak ve seçim yapmak için bu yazı size yol gösterecektir.

Acele Etmeyin!

Evinizde 8-14 yıl beraber yaşayacağınız dostunuzun ırk ve genetik özelliklerini kendi kişiliğinize uygun olarak seçmelisiniz. 1-2 hafta erken yavru sahiplenmek için size uygun olmayan bir yavrunun hayatını ve kendi hayatınızı karartmayın.

Kırma & Safkan Ayırt Edebiliyor musunuz?

Size en uygun özellikleri seçtikten sonra yapılan en büyük hata 200 – 300 TL daha uygun fiyatlı olduğu için safkan zannederek alınan kırma yavrular. Kendinize en uygun özelliklerde seçtiğiniz yavrunun safkan olmaması bir gün eve geldiginizde paramparça hale gelmiş koltuk takımınızla veya boydan boya parçalanmış perdelerinizi yerde görmenize sebep olabilir.

Ne İstediğinizi Bilin

1. Kedi Irk Tercihiniz Nedir?

Türklerin en meşhur hastalıklarından biri olan pazarlık nedeniyle en sık yapılan hata safkan zannederek alınan orijinalliğinden uzaklaşmış yavrular sahiplenmek ve bunu çok geç farketmektir. Öncelikle sahiplenmek istediğiniz kedi ırkının fiziksel özelliklerini öğrenmeniz gerekecektir.

Bunu yetiştici zaten biliyordur. Neden bunlarla uğraşmak zorundayım? Dediğinizi duyar gibiyim. Safkan kedi ırklarının fiziksel özellikleri veteriner fakültelerinde dahi ayrıntılarıyla anlatmıyorken, amatör bir yetiştiricinin bu özellikleri bilmesini beklememiz yanlış olacaktır.Gebe & Hamile Kadınlarda Toksoplazma Etkileri

Türkiye’deki yetiştiricilerin %95’lik oranı amatör ve sadece maddi kazanç elde etmek için bu mesleği tercih etmiş oldukları için genelde bilgisinin olmadığını söylemek yerine kendi çıkarlarına göre sizi yönlendirecektir. Bunun sadece bir genelleme olduğunu tüm yetiştiricileri kapsamadığının altını çizmekte fayda var. Ancak istisnaların kaideleri bozmadığı için bu konuda uyarılmanız gerekmektedir.

Bu nedenle istediğiniz kedi ırkının fiziksel ve kişilik özelliklerine; SİZİN vakıf olmanız gerekmektedir. Kedi ırklarının fiziksel özelliklerini öğrenmenizde Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği sitesinde bulunan resmi bilgi ve dökümanlar size yardımcı olacaktır.

2. Safkan mı? Kırma mı?

Yeni kedi sahiplenmek isteyen ailelerin yapmış oldukları ikinci hata tam olarak budur.

Kedime olabildiğince az ödeme yapayım. Daha bir sürü malzeme ve aşı masrafı var.

Kediler ne yazık ki ağaçlarda yetişmiyor veya sokaklardan toplanıp satılmıyor. Kedinizin ücretinden kısıp malzeme fiyatını hesaplayacak kadar kötü bir maddi durumdaysanız kedi almamanız veya barınaklardan bir kedi sahiplenmeniz çok daha doğru bir tercih olacaktır. Kaba taslak profesyonel bir yetiştiricinin yavru kedisine harcadığı maliyeti hesapladığımızda aşağıdaki tabloyla karşı karşıya kalabiliriz.

 • Minimum 3 kuşaktan şecereli safkan bir anne kedi= 1000 dolar
 • Minimum 3 kuşaktan şecereli safkan bir baba kedi= 1000 dolar
 • 1 yılda ortama tüketilen 20 kg premium mama= 620 TL
 • 1 yılda anne ve baba kedilere verilen vitamin takviyeleri= 450 TL
 • 1 yılda anne ve baya yapılan aşı ve parazit tedavileri=  680 TL
 • Doğan Yavruların batım kayıtları ve şecere belgeleri= 230 TL

Bu liste daha uzar gider ve alfa bir kedi çiftinin sağlıklı üreme süresinde dünyaya getirmesi muhtemel yavru sayısına bölünerek yavru fiyatları belirlenir. Belirlenen fiyata göre yetiştiricinin emek bedeli olarak %20 ile %50 oranında kâr marjı eklenerek fiyatlar belirlenir. Emek deyip geçmeyin. Hastalanan kediye yapılan tedaviler zaman zaman haftaları hatta ayları bulabilmektedir. Veteriner hekimler bu hizmeti verdikleri için ödeme aldıklarında, hayvan sever olduğunu iddia edenler seslerini çıkarmazken; yetiştiriciler bu işlemler için para aldıklarında eleştiri pozisyonuna geçebiliyorlar. Önce bilgi, sonra fikir sahibi olmalıyız. Ancak bu şekilde başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

3. Yetiştirici olmayı düşünüyor musunuz?

Kedi sahiplenmek isteyenlerin yapmakta oldukları ikinci hata ise tam olarak budur.

Biz sadece evimize neşe katacak bir kedi istiyoruz. Kesinlikle yetişticilik yapmak gibi bir niyetimiz yok.

Kedinizi alırken böyle düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bebeğinizin büyüdüğü an o kadar hızla geçecek ki; ne zaman büyüdü ne zaman östrus dönemine girdiğini fark edemeyeceksiniz bile. Bu dönem geldiğinde kedinizin miyavlamaları ve alışık olmadığınız hareketleri sizi şaşırtacak ve zamanla ürkütmeye başlayacaktır.

Ocean | Exotic Shorthair | Red Van Color
Ocean | Exotic Shorthair | Red Van Color

Bu dönem geldiğinde veteriner hekiminizden doğası gereği çiftleşmesi gerektiği tavsiyeleri alacaksınız. Hormon tedavileri ve erken yaşlarda kısırlaştırma işlemlerini veteriner fakültesinin resmi kaynaklarından okuduğum bilgilere dayanarak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Tabi ki bir veteriner hekim sizi çok daha doğru şekilde yönlendirecektir ancak kedilerin hormonlarına erken yaşlarda yapılacak olan direk müdahaleler kısa ve uzun vadede ciddi problemler açabileceği gibi kedinizin gelişimine de olumsuzluklarda bulunacaktır.

O zaman dilimi geldiğinde kararınız kedinizin aynı kalitede başka bir kediyle çiftleşerek size dünyalar güzeli yavrular hediye etmesi fikri cazip gelecektir. Dolayısıyla hem kedinizin bakım masraflarını kontrol altına alabilmek hemde bu tecrübeyi yaşamanız sizi memnun edecektir. Ancak bu konuda da çok dikkatli ve araştırmacı olmalısınız. Sağlıklı ve kedinizin ırkının orijinalinden uzaklaşmadan doğacak yavrular ilerde bilinçli aileler tarafından tercih edilmesi için önemli bir sebep olacaktır. Kedi Yetiştiriciliği (Cattery) için ihtiyacınız olan bilgi ve dökümanlara Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği‘nin sitesini inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Kedi Yetiştiriciliği kelimesi geçtiği anda insanların aklına evinde onlarca kedisi olan insanlar gelmektedir. Bu yanlış bir genellemedir. 2 kedisi olan herkes yetiştirici olabilir. 1 ile 2 kedi bakmak arasında pratikte çok ciddi bir fark yoktur. Kedilerinizin maması daha sık biter ve kumları daha sık değiştirilir.

Doğru Yetiştiriciler

1. Dikkat Edilecek Yetiştirici Belgeleri

Bazı kedi dernekleri sadece cattery belgesine sahip olan kişilerin Türkiye kanunlarına göre yeterli olduğunu söylemektedir. Ne yazık ki bu derneklerin cattery belgesi vermek için yaptıkları yanlış bir yönlendirmedir. Kedi yetiştiriciliğinden gelen kazanç zirai kazanca girmemektedir.

Bu konu Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın; Ev ve Süs Hayvanları Üretim, Satış ve Barındırma Yönetmeliğince kontrol altına alınmıştır. Öncelikle kedi sahiplendiğiniz yetiştiricinin ilgili yönetmelikte belirtilen

Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunmasıyla ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenecek eğitim programlarına katılarak başarılı olduklarına dair sertifika almak zorundadırlar.

Exotic Shorthair Cattery Belgesi Kedi Yetiştirici Sertifikası

maddeye göre cattery belgelerinin ülkemizde yasal olarak hiçbir geçerliliğinin olmadığını sadece CFA, TICA ve WCF gibi dünya kedi federasyonlarının kayıtlarına girdiklerini göstermektedir. Kedi sahiplendiğiniz yerde görseldeki sertifikanın olduğuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Bu sertifikaların sadece Ev ve süs hayvanları yetiştirmeleri ile ilgili gerekli eğitim seminerlerine katılmış kişi ve kurumlara verildiğini bilmenizde gerekmektedir.

Cattery Belgesinin her ne kadar yasal olarak hiçbir geçerliliği olmasada; kedilerini düzenlenen yarışmalara sokan yetiştiricilerin diğer yetiştiricilere oranla çok daha yüksek ırk ve grooming standartlarında yetiştirdiğini anlamak çokta güç değildir. Bu nedenle kedi sahiplendiğiniz yetiştiricinin ALFA Kedi Irkları Koruma ve Denetleme DerneğiCFA, TICA, WCF, ALFA, DKED, Felinoloji, KEDI vb. kedi ırk derneklerine kayıtlı olduğunu gösteren cattery belgelerinin olduğuna emin olmanız sizin faydanıza olacaktır.

2. Dikkat Edilecek Kedi Belgeleri

Kedinizde ilk kontrol etmeniz gereken belge daha önce Şecere Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? isimli yazımızda belirttiğimiz şecere belgesidir. Genelde kedilerinde şecere belgesi olmayan yetiştiriciler bunun önemsiz gereksiz bir belge olduğunu savunsalarda, aslında bakıldığında çok önemli ve gerekli bir belgedir.

Bu belge üzerinden kedinin soy haritası, anne, baba ve onlara ait 3 4 kuşak bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi kedinizi teslim alırken kontrol etmeniz gerektiği için kedinizi aldıktan sonra gönderilemesinin bir manası yoktur. Ancak anne ve baba kedinin şecere belgesini inceleyerek ön bilgi edinebilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli nokta gerçekten temiz ve safkan bir gen haritasına sahip kedilerin fiyatları diğer kedilere oranla %80 daha yüksektir.Teşekkürler

3. Kedinin Büyüdüğü Yaşam Alanı

Türkiye’de safkan kedi ırkları çok az miktarda olması nedeniyle büyük ihtimalle yaşadığınız şehire başka bir ilden uçak ile gönderilecektir. Bu durumda kedinizin büyüdüğü alanı görmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak aynı ilde yaşadığınız bir yetiştiriciden kedi sahipleniyorsanız bizzat gidip yavrunuzun hijyenik, steril bir ortamda rahat bir şekilde büyüyüp büyümediğini kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

4. Safkan Kedi Fiyatlarının Ortalaması

Tabi ki her şeyi 4 4lük istediğiniz de her gören kişinin kedinizin yüksek kalitesiyle birlikte fiyatına da şaşıracaktır. Yaptığımız araştırmalar neticesinde full şecereli kedi ırklarının ORTALAMA fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Exotic Shorthair: 2500-4000 TL
 • Persian Cat: 2000-3500 TL
 • Scottish Fold: 1800-3500 TL
 • British Shorthair: 1400-3000 TL

Safkan kedi ırklarının ülkemizde aktifleştirilmesi ve kedi sahiplenmek isteyen insanların en doğru şekilde bilinçlenmesi adına yaptığımız çalışmalarda bize destek olmak için aşağıdaki facebook sayfalarımızı beğenerek bize destek olabilirsiniz.

Exotic Shorthair Kulübü Resmi Facebook Sayfası

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği Resmi Facebook Sayfası

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair

2 comments

 1. Avatar
  Aslıhan Anık
  says:

  Yazınızı okudum… Benim gibi cins kedi beslemeyen bilgisi olmayan, ama daha önce uuzn yıllarevinde sokak kedisi bakıp şimdi 10 yaşındaki oğlumunda hayvan sever olarak istediği bir cins kedi ile yaşamak istiyoruz fakat izmirde nerden alabilirz güvenli bilmiyorum.. Eğer yardımınız olabilirse çok mutlu olurum.. Saygılar Aslıhan Anık

  • Merhaba,
   İzmir’de oturuyor olmanız sadece İzmir’den kedi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. İlanlar bölümümüzü inceleyerek uçakla kedi teslimatı yapan kedi yetiştiricileri (Cattery) de tercih edebilirsiniz.

Comments are closed.