• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Tarihçesi

Kedilerin Tarihçesi
1 Haz, 2016

Kedilerin Tarihçesi

Kedilerin Tarihçesi

Evcil kediler biyoloji biliminde felis catus olarak tanınırlar. Bunlar tarihte içinde kaplan, aslan, leoper gibi vahşi ve yırtıcı türleri bulunduran geniş bir soy ağacının en küçükleri ve insanlara en yakın davranan türleridir.

Kedilerin Geldiği Yer

Kedilerin Tarihçesi-Kedilerin Geldiği Yer-SphnyxKedileri 4000 veya daha uzun yıllar öncesi evcilleştirmiş olan ilk toplumun Antik Mısırlı’lar oldukları düşünülmektedir. Kedilerin diğer tüm hayvanlardan daha fazla saygı gösterildiği Antik Mısır’da oranın bir parçası haline geldiklerine dair çok fazla kanıt bulunmakta. Kedilerin tanrıçası bastet kültü, Mısır kültürü sona erene kadar devam etmiştir.

Kediler dünyanın hiçbir yerinde Mısır’da gördükleri saygıyı görmemişlerdir. Fakat ilk kedi severler aslında firavunlar değiller. son dönemlerde bulunan arkeolojik kanıtlar insanların kedileri zannedilenden daha önce sahiplendikleri görüldü. Araştırmacılar 2004 yılında Kıbrıs adasında Neolitik çağa ait olan bir insan mezarının yakınlarında özenle gömülmüş kedi kalıntılarını ortaya çıkardılar. Kedilerde gömülü olan kişilerde ortalama olarak 9500 yıl önce Mısır’ın yükselişinden 6000 yıl kadar önce ölmüşler.

Kedilerin Tarihçesi-Kedilerin Geldiği YerÜstelik Kıbrıs ana vatanları olmadığı için kediler, adayı sömürgeleştirmek için Avrupa ana karasından gemilerle gelen erkek dönem göçmenler tarafından getirilmiş olmalıdırlar. Eğer kediler bir şekilde onlar için çok önemli olmasaydı bu kadar zahmete girmeyecekleri açıktır.

İlk Kediler

Kedilerin Tarihçesi-ilk KedilerKıbrıs kedileri bile kedi ile insanların arasındaki arkadaşça ilişkinin ilk göstergesi değil. Yeni genetik bilimi sayesinde yaşayan kedilerin DNA’ları kullanılarak atalarının izinin sürülmesi mümkün kılınmıştır. Bu sayede modern kedilerin geldiği popülasyonu hakkında yeni bulgulara ulaşıldı. 2007’de yürütülen bir proje sayesinde günümüzde yaşayan kedilerin neredeyse tamamının 130 bin yıl kadar önce yaşayan bir grup vahşi kedinin soyundan geldiği fark edilmiştir. Bu, insanların ”Bereketli Hilâl” adıyla bilinen bölgede ilk olarak tahıl yetiştirmeye başladıkları zaman ve mekâna denk gelmektedir.

Bu eski tohum ekicilerinin kış için depoladıkları tahıl, fare ve diğer haşeratı çekiyordu. Bu küçük memeliler vahşi kediler için kolay avlar oluşturuyorlardı. Anlaşılan o ki kediler insanlara yakın yaşamayı seçiyorlardı çünkü onların yerleştikleri ve köylerini kurdukları yerlerde her zaman av bulunuyordu. İnsanlara gelince, onlar da doğal içgüdüleri sayesinde kışlık tahıllarını korumalarına hizmet eden kedileri elbette hoş karşılıyorlardı.

Kedilerin Tarihçesi-İlk KedilerKediler de insanlar da o zamanlardan bu yana değişip geliştiler, ama çiftlik kedilerinin çoğu günümüzde hala en eski evcil atalarının fonksiyonlarını aynen yerine getirmektedir. İki tür arasındaki ilişkinin karşılıklı yarar anlaşması olarak başladığı kesin gibi görünmektedir; bu yazılı olmayan anlaşma, üzerinden 4000 insan kuşağı geçmesine rağmen hala yürürlüktedir.

Exotic Shorthair