• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Tanışması

7 Haz, 2016

Kedilerin Tanışması

Kedilerin Tanışması

Kedilerin Tanışması -ExoticsKedilerin tanışması sürecinde Kediler tanışırken oluşabilecek kötü bir izlenim aralarında uzun bir süre değişmeyecek olan saldırganlığı tetikleyebilir. Bunun yaşanmaması için kedileri tanıştırırken en uygun ortamı sağlamak gerekir. Eve gelecek olan yeni kediyi evinizin en sakin dönemlerinde getirmeniz gerekir.

Bu sayede evdeki kediniz rahat olur ve sizlerde tanışma süreçlerini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Eve getirmekte olduğunuz yeni kedinizin sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekir. Yavru bir kedi yetişkin kedi için çok büyük bir tehdit oluşturmaz ve karşı cinsten bir kedi evdeki kediniz için çok daha kabul edilebilir olacaktır.

Kokuyla Tanışma

Kedilerin Tanışması -Kokuyla TanışmaVahşi hayatta kediler genellikle koku sayesinde iletişim kurarlar. Koku yeni gelen kedinizin evdeki kediyle tanışabilmesi için en kolay yol olacaktır. Yeni gelen kedinizi güvenli odaya koyarak ikisini birbirinden ayrı tutun. İki kedinize de aynı miktarda sevgi gösterin. Bir kedinizi sevdikten sonra ellerinizi yıkamadan hemen diğer kedinizi okşayın. Bu kedinizin kokularının birbirlerine karışmasını sağlayacaktır.

Birkaç gün sonra eski kediniz evin bir odasındayken sakince kapısını kapatın ve yeni kedinizin evi keşfetmesine izin verin. Bir hafta boyunca yeni kedinizin bu şekilde evi tanımasına izin verin.

İlk Görüş

Kedilerin Tanışması- İlk GörüşSonra birbirlerini ilk kez görmelerini sağlayın. Bunun en güvenli yolu yeni kedinizi kafes içinde getirip iki kedinin doğrudan göz teması kurmamaları için yerden biraz yukarıya yerleştirmektir. Evdeki kedinizin yeni kediyi kendi istediği zaman keşfetmesine izin verin. biraz tıslama ve ters bakışlar bekleyebilirsiniz, ama bariz saldırganlık işaretleri varsa gürültü çıkarıp kedilerin dikkatini dağıtın. Sakince durun ve kabullenme davranışlarını yiyecekle mükâfatlandırın. Evdeki kedinize fazladan özen gösterin.

Bunu bir kaç kez tekrarlayın sonra birbirlerine yakınlarken beslemeye başlayın yeni kedi kafesinde ve eski kedi dışarıda olmalıdır. Bu, söz konusu kedilere bağlı olarak günler ya da haftalar alabilir. Doğru zamanın geldiğini düşündüğünüzde kafes olmaksızın tanışmalarını sağlayın. Bunu, biri ya da diğerinin gerekli olursa saklanabileceği veya yükseğe çıkabileceği yerlerin bulunduğu bir odada gerçekleştirin.

Yiyeceği dikkat dağıtıcı bir unsur olarak kullanarak önce evdeki kediyi sonra yeni kediyi besleyin. Sakin olun ve isterseniz iyi davranışları ödüllendirin. Eğer her şey iyi giderse onların daha uzun zaman bir arada olmalarına izin verebilirsiniz. Ya da yeni kediyi bir süre daha ayrı tutmaya devam edebilirsiniz. Sabırlı olun, çoğu kedi eninde sonunda iyi geçinmeyi öğrenir.

Exotic Shorthair