• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Şifreleri

2 Haz, 2016

Kedilerin Şifreleri

Kedilerin şifreleri

Kedileri çözmeden önce kedilerin beden dilini çözmeniz gerekir. Bir kedinin duruşu, kulaklarının pozisyonu ve kuyruğunu tutma biçimi onun ruh halinin ve niyetlerinin göstergesidir ve sahibinin de bu işaretleri okumayı bilmesi gerekir.

Kedilerin Şifreleri Nasıl Çözülür?

Kedilerin Şifreler-Kedilerin Şifreleri Nasıl ÇözülürKedilerin sergilediği davranışlar her zaman sizlerin düşündüğü anlamaya gelmeyebilir. Kedinizin sergilediği dostça görüntü tamamen ters bir anlama geliyor olabilir ve sergiledikleri çoğu hareket sizlere tuhaf geliyor olabilir. Kediler dört ayaklı insanlar değiller. Kedilerin evcilleşmeden önceki doğaları günümüzdeki vahşi canlılardır. Onlar dünyayı bizden daha farklı görmekteler. Bir kedi sahibinin kedilerin verdikleri tepkiler hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Kedilerin vücut dillerini anlamak hem kedilerin hemde sahiplerinin stresini azaltacaktır. Kedilerin verdikleri duruşların anlamını çözmek oldukça zordur. Okşanmaktan hoşlanan bir kedi dost insan elinin temasını çoğaltmak için sırtını kavislendirebilir. Ama kavislenmiş bir sırt aynı zamanda aşırı bir öfke veya korkunun klasik bir işaretidir.

Bunlara ek olarak sırttaki tüyler de kabarmışsa kedi ya kaçmak ya da bir saldırı başlatmak üzeredir. Kediler sırt üstü yatıp göbeklerini okşatırken de ani ataklar yapabilirler. Bu oldukça teslimiyetçi bir pozisyondur ve pek çok kedi savunmasız karın bölgesine dokunulmasına birden sinirlenebilir. Kuyruk seğirmeye başlamışsa bu, kediniz ters dönüp elinizi tırmalamadan evvel durmanız için bir uyarı mahiyetindedir.

Büyük Resim

Bir kedinin beden işaretleri yalnızca tüm parçalar birlikte düşünüldüğünde anlam kazanır. Gözler, kulaklar, kuyruk ve duruş bir sayfa üzerindeki kelimeler gibidir her birinin ayrı birer anlamı vardır böyle olmakla birlikte ancak tüm cümleyi gördüğünüzde daha net bir mesaj verirler. Bir  kedi başını ileri doğru uzatırsa bu genellikle bir selamlama işaretidir, ama eğer başı öne eğikse bunun anlamından o kadar emin olamazsınız.

O zaman bir saldırganlık işareti de olabilir boyun eğme işareti de. Baş, hikâyenin sadece bir bölümüdür Anlamdan emin olmak için kuyruğun duruşunu da dikkate almanız gerekir: boyun eğen bir kedinin kuyruğunu bacaklarına dolanmıştır, saldırgan bir kedinin kuyruğu ise dik olarak yeri gösterir.

Kulakların Dili

Kedilerin şifreleri-Kulakların DiliKedilerin kulakları çok hareketlidir ve bu hareketler (biz insanlardaki 6 kasın tersine) 30 civarında kasla kontrol edilir; kedilerin karanlıkta avlarının yerini belirleyebilmelerine yardımcı olmak için evrimleşmişlerdir. Hareketli oluşları kedinin içsel durumunun hünerli bir göstergesi oldukları anlamına gelir. Sarı alarmdaki bir kedi davranışlarındaki diğer her şey rahat olduğunu gösterse hatta kedi uykuda bile olsa, kulaklarını hafifçe dikecektir. Görünürde uyumakta olan bir kedi sadece bir ön tedbir olarak şüpheli bir sesi tek kulağıyla takip edebilir.

İki kedi arasındaki tam bir anlaşmazlık durumunda daha çok korkan kedi kulaklarını başının üzerine yatırır. Bu, anatomisinin hassas bir bölümünü korumanın yoludur, ama aynı zamanda diğer kediye bir boyun eğme sinyali de göndermektedir. Saldırgan kedi kulaklarını yanlara döndürerek arkalarını görünür hale getirir. Bu kendisinin üstün olduğunu bildiğini göstermektedir, ama aynı zamanda savunmadaki kedinin herhangi bir karşı saldırıra bulunma cesareti göstermesi halinde, yatık kulaklara süratli bir vuruşa imkân tanır.

Kuyruk Ne Söyler?

Kedilerin Şifreleri-Kuyruk Ne Söyler?Kuyruk hiç kuşkusuz kedi bedeninin en çok şey anlatan kısmıdır; görme alanı içindeki tüm kedi ve insanlara net, ama karmaşık mesajlar gönderir. Örneğin titreyeni dik bir kuyruk açık bir hoşnutluk mesajıdır ve genellikle salamlama olarak sergilenir. Kamçı gibi şaklayan ve sallanan bir kuyruk ise öfke ve rahatsızlık gösterir.

Dimdik yukarı bakan bir kuyruk söz konusu kedinin zihninde iki şey olduğunun işaretidir: büyük oranda dostça, ama biraz kararsızlık veya güvensizlik de barındırıyor. Genelde bir kedi kuyruğunu ne kadar yüksekte tutuyorsa o kadar heyecanlı veya mutludur; kötüleşen bir ruh hali kendisini yavaşça yere inen bir kuyrukla gösterir.

 

Exotic Shorthair