• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerin Duyuları

Kedilerin Duyuları-Exotic Shorthair
1 Haz, 2016

Kedilerin Duyuları

Kedilerin Duyuları

Kedilerin duyuları da insanlarınkiyle aynıdır: görme, koklama, işitme, dokunma ve tat alma. Fakat insanlardan farklı olarak bu yetiler kedilere özgü bir şekilde çalışır. Bu sebepten dolayı kedilerin dünyaya karşı olan algısı bizimkinden çok daha farklıdır.

Görme Duyusu

Kedilerin Duyuları-Görme Duyusu-Exotic ShorthairKedi görüşü doğanın mucizelerinden biridir. Kedilerdeki görme duyusu doğadaki mucizelerden biridir. Kediler insanlardan farklı olarak karanlıkta rahatlıkla gözlerini kullanabilirler. Loş bir ışıkta ise avlanmaya yetebilecek kadar görmelerini sağlayabilirler. Kedilerin retinalarının çubuk hücreleri konik hücrelerine göre çok daha fazla yoğunluğa sahiptirler. Çubuk hücreler loş ışıkta daha iyi çalışan ”fotoreseptör” hücrelerdir; konik hücrelerse parlak ışıkta daha iyi işlev görürler. Bu en temel düzeyde kediler, çubuk hücrelerinin fazlalığı nedeniyle çok iyi gece görüşüne sahiptirler.

Gündoğumu ve günbatımı saatleri en iyi avlanma zamanı olduğundan avlarından ve rakiplerinden daha iyi görmeleri gerekir. Çubuk hücrelerin kedi retinasında en yoğun olduğu yer retina merkezi boyunca uzanan bir yatay şerittir, bu da kedilerin sağ ve sol yanlarında meydana gelen ani hareketleri kaçarak saklanmaya çalışan bir fare gibi fark edebilmelerini sağlar. Diğer her şey eşit olsa dahi bir kedinin gece görüşü insanınkinden altı kat daha keskindir.

Kedilerin Duyuları-Görme DuyusuDengeyi sağlayan şeyse kedilerin renkleri algılamada gündüz hayvanları kadar iyi olmayışlarıdır çünkü renk farklılıklarını ayırt etme konik hücrelerin bir fonksiyonudur. Ancak kedilerin keskin gece görüşünde etkili olan tek şey aşırı duyarlı retinaları değildir. Kedilerin retinalarının arkasında ayrıca tapetum lucidum adı verilen reflektif hücreler katmanı bulunur. Bu zar tabakası gelen ışığı çubuk hücrelere geri yansıtarak retinayı çift kat duyarlı yapmaktadır.

Aşırı Hassas İşitme

Kedilerin Duyuları-Aşırı Hassas İşitmeKediler sadece görme duyularını kullanarak bile çok iyi avcılar olabilirlerdi.  Fakat kedilerin başka silahları da bulunmaktadır. Kedilerin duyma duyuları çok gelişmiştir. Saniyede ortalama olarak 65.000 çevrimlik bir frekansa kadar duyabilirler.

Bu derece insan kulağının duyabileceğinden bir buçuk oktav daha yüksektir. Küçük bir kemirgenin yüksek ciyaklamasına denktir. Aynı zamanda kediler kulaklarını 180 derece kadar döndürebilirler. Kedilerin kulakları sesin geldiği yeri kesin olarak belirler ve insanların duyabildiklerinden  4 kat daha uzaktaki sesleri duyabilirler.

Koku ve Tat Alma

Kedilerde tat ve koku alma duyuları çok gelişmesine rağmen köpeklerin ki kadar hassas değildir. Tüm canlılar gibi kediler de tat alma ve koklama duyularını yemeklerini yemeden önce iyi olup olmadığını anlamak için kullanır. Ancak kediler, kaplanlardan lamalara kadar pek çok diğer hayvanla ortak bir özellik olarak kısmen koklama kısmen de tat alma için kullanılan fazladan bir organa, vomero-nazal organ veya VNO olarak da bilinen ve ağzın tavanında, sert damakta yer alan jacobson organına sahiptirler.

Dokunma Duyusu

Kediler karanlık bir yerde dolaşırken yollarını bulabilmek için dokunma duyularını kullanır. Kedilerin yanaklarında bulunan bıyıklar bir tür hassasiyeti algılama sistemidir. Bu bıyıklar deriye diğer tüylerden daha derinlemesine bir şekilde gömülüdür. Her kıl kökü bir kan kapsülü ile kaplıdır. Bu sebepten dolayı bıyığa veya kıla en ufak bir temasta bulunduğunuz zaman beyne bir uyarı sinyali gider.

Exotic Shorthair