• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Yaramazlık

Kedilerde Yaramazlık
6 Haz, 2016

Kedilerde Yaramazlık

Kedilerde Yaramazlık

Kediler yaramazlık yapsalar bile onlarla birlikte yaşamak oldukça kolaydır. Yine de dikkatli olmak gerekir çünkü işler ters gittiği zaman istenmeyen davranışlar gerçekleşebilir.

Yaramazlığın Nedenleri

Kedilerde Yaramazlık-Yaramazlığın NedenleriÇoğu davranış bozukluğunun kediler için aslında gayet normal olduğunu unutmamanız gerekir. Kedilerin sergilediği çoğu davranış vahşi hayatta son derece normal olarak kabul edilir. İşemek, tırmalamak ve bitki yemek bir kedinin dışarıda doğal olarak gerçekleştirdiği davranışlardır. Aşırı temizlenmek gibileri de doğal davranışların aşırıya taşınmış biçimleridir.

Bazen çözüm kediye davranışı için daha kabul edilebilir bir çıkış yolu bulmaktan ibaret olabilir. Ayrıca çözüm üretebilmek için kedinin davranış yöntemlerini ve yabani hayattaki iletişim biçimlerini de anlamanız gerekir.

Tıbbi Nedenler

Sağlık sorunlarının belirtilerini fark etmek zor olabilir ve tıbbi bir sorun kendini davranış problemi şekilde gösterebilir. Kediniz tuhaf ve açıklanamaz bir şekilde davranmaya başladıysa mesela sürekli olarak bedeninin belirli bir yerini ısırıyorsa bir veterinere danışın. Ani davranış değişiklikleri tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Bazen kaygı giderici ilaçlar gibi bir tedavi uygun olabilir.

Stres ve Kaygı

Kedilerde Yaramazlık-Stres ve KaygıKediler ortamlarında istenmeyen bir değişim olduğunda stresli veya kaygılı olabilirler ve davranışlarını değiştirerek tepki verebilirler. Kediniz yeni bir istenmeyen davranış sergiliyorsa evde neler olup bittiğini gözden geçirin. Yeni bir hayvan ya da insanın gelişi, ailede bir kayıp ya da stres, dekorasyon veya inşaat işlerinin tümü kedilerde stresi tetikler.

Ortam

Ev kedilerinin problemli davranışlar sergilemeleri daha muhtemeldir çünkü genellikle içgüdüsel davranışlarını sergileyecek doğal bir ortamları yoktur. Kedinize sunduğunuz ortamı gözden geçirmek onun davranışlarını anlamak için bir ipucu olabilir.

Sizin Rolünüz

Beklentilerinizin mantıklı olup olmadığını düşünün. Eğer kedinizi kendi tabağınızdan besliyor sonra da siz yemek yerken etrafta miyavlamasına kızıyorsanız tutarsız davranıyorsunuz demektir. Aynı şekilde, eğer mobilyalarınızı tırmalamasını istemiyorsanız ona tırmıklama tahtası gibi bir seçenek sunmanız gerekir.

Hayvan Davranış Bilimcileri

Kedilerde Yaramazlık-Hayvan Davranış BilimcileriKedi sahipleri kedilerinin davranışları konusunda hatırı sayılır ölçüde hoşgörülü olabilirler. Bir kedinin yıllarca durmadan, söz gelimi bir yaşam alanına dışkıladığını zaman zaman duyarız. Bir davranış alışkanlık haline geldiğinde onu silmek zordur ve profesyonel bir hayvan davranış bilimcisinden tavsiye almanız gerekebilir.

Hayvan davranış bilimcileri bir davranışın nedenini bulmanıza ve kedinizin davranışlarını düzeltmek için uygun bir plan geliştirmenize yardım edebilirler. Basit bir sorun için gerekli olan tek şey bir randevu olabilir, ama çoğu davranış bilimci durum takibi hizmeti de sunar. Veterineriniz size itibarlı bir hayvan davranış bilimcisi önerebilir.

Exotic Shorthair