• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Yalanma

Kedilerde Yalanma
7 Haz, 2016

Kedilerde Yalanma

Kedilerde Yalanma

Kediler için yalanmak oldukça doğal bir davranıştır fakat bazı zamanlarda sorunlu hale gelebilmektedir. Kediler bazen vücutlarında aynı yeri o kadar fazla yalarlar ki kürklerinde incelmeler veya kelleşme görülebilir.

Kedilerde Aşırı Yalanma

Kedilerde Yalanma-Kedilerde Aşırı YalanmaKedilerin yalanmasının en önemli sebebi kendileri rahatlatmaktır. Kedinizin stresli olduğu zamanlarda sürekli tüyleriyle ilgilendiğini görmüşsünüzdür. Aşırı yalanma bu normal yer değiştirme aktivitesinin bir uzantısıdır. Genellikle evden taşınmak gibi stresli bir olaya tepki olarak başlar. Davranış, onu tektikleyen neden artık olmadığı zaman bile devam eder, sıklığı ve bağımlığı artarak takıntı noktasına doğru ilerler.

Kedinizin tüylerinde genelde kelleşme görülür ve bazen de deride açık yaralar görülebilir. Kedilerin en çok yaladıkları yer bacaklarının iç kısmı ve karın bölgeleridir. Mizaçları gereği doğal olarak daha sinirli olan Oryantal kediler diğer ırklara göre daha fazla aşırı yalanmaya meyillidirler.

Tıbbi Nedenler

Kedilerde Yalanma-Tıbbi NedenlerKedinizin bir yerinde incelmiş veya kelleşmiş bir bölge varsa önce tıbbi nedenleri düşünmelisiniz. Saçkıran ve mantar enfeksiyonu kelliğin olası sebepleridir. Akarlar ve pireler gibi parazitler, kedinin tekrarlayan şekilde ısırma ve kaşınmasına neden olurlar ve bu da kellik oluşturur. Yetersiz beslenme ve besin alerjileri de diğer tetikleyicilerdir. Veterineriniz herhangi bir tıbbi problemi teşhis edecektir. Parazit kontrolü  için deri döküntüleri alınabilir, kan testleri hormonal bir dengesizliği ortaya çıkarır. Veterineriniz bir eliminasyon veya alerji vakalarında yararlı olan kortikosteroidler önerebilir.

Aşırı Yalanmayla Başa Çıkma

Kedilerde Yalanma-Aşırı Yalanmayla Başa ÇıkmaEğer aşırı yalanma strese bağlıysa stresin nedenini bulmak için elinizden geleni yapın. Kedinizin ortamında değişen başka şeyler olup olmadığını düşünün ve eğer varsa ve yapabiliyorsanız her şeyi eski haline getirin. Yemek ve oyun zamanları için belirli ve değişmez bir programa sadık kalın sinirli kediler ne zaman ne olduğunu bildiklerinde daha mutlu olurlar. Evinizi kediniz için daha huzurlu hale getirmek için bir feromon spreyi kullanın. Kedinizi kelleşmiş bölgeyi ısırırken veya kaşırken görürseniz dikkatini dağıtıp onunla oyun oynayın.

Evinizin kedinizin yaşantısına ne kadar zenginlik kattığını ve ona yeterli ilgi gösterip göstermediğinizi gözden geçirin. Belki bir kaç oyuncak daha almanız iyi olur. Kedinize ait gizlenme yerleri, tünekler, pencereden bakmak için bir alan vb olmasına dikkat edin. Eğer sorun kendiliğinden çözülmezse bir veterinere danışmanız gerekir. Kedinizin korkularını gidermek için duygudurum dengeleyici ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Exotic Shorthair