• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Uyku

Kedilerde Uyku
2 Haz, 2016

Kedilerde Uyku

Kedilerde Uyku

Kedilerde Uyku-Uyuyan KediUyumak bir kedinin en sevdiği eylemdir. Kedilerin çoğu yaşamlarının üçte ikisini uyuyarak geçirirler. Evde yaşayan bir kedi için günde 16 saate yakın bir uyku gayet normaldir. Fakat her kedinin ihtiyacı olan uyku süresini etkileyebilecek çok fazla etken vardır.

Yaban kedileri ve çiftlik kedileri ev kedilerinden çok daha az uyuma gereği duyarlar. Yaban kedileri ve çiftlik kedileri yaşam tarzlarından dolayı vakitlerinin çoğunu avlanmakla ve alanlarını korumakla geçirirler. Ev kedileri dışarıdaki kedilerden çok daha fazla uyurlar. Bunun sebebi ise ev kedilerine sağlanan yemek ve güvendir.

Kısırlaştırılmış olan kediler de kısırlaştırılmamış kedilerden daha fazla uyurlar. Bunun sebebi ise çiftleşme dürtülerinin onları rahatsız etmemeleridir. Kedilerin çoğu kış aylarında yaz aylarından olduğundan daha fazla uyurlar. Yavru kediler ise 20 saate kadar uyuyabilirler. Yaşlı kediler ise yavru kedilerden daha fazla uyuma eğilimindedirler. Bu son derece doğaldır fakat kedinizin uykusunda beklenmedik değişimler bir hastalığın işareti olabilir. Eğer kedinizin birdenbire düzensiz veya normalde uyuduğundan daha uzun uyumaya başladıysa, bir veterinere gösterin.

Kedilerde Uyku Neden Gereklidir?

Kedilerde Uyku-Neden Gereklidir?Kediler gibi etobur olan canlıların uzun süre dinlenmeleri gerekir. Proteinden zengin beslenme bu hayvanların bütün zamanlarını avlanmaya ayırmak zorunda olmadıkları anlamına gelir (hâlbuki otoburların yaşayabilmek için her gün saatlerce otlanmaları gerekir). Etoburlar güçlerini dinlenerek korurlar ve avlarını sindirmek için bu dinlenme süresine ihtiyaçları vardır bu da kendi başına enerji tüketen bir eylemdir.

Kedilerde Uyku-Kediler Kaç Saat UyumalıdırEvcil kedilerde bu yaban alışkanlıklarını devam ettirmişlerdir. Hayatta kalmak için artık avlanmaları gerekmediği halde avcılar gibi uyurlar. Bununla beraber, kedilerin uykusu çok hafiftir ve bu hayatta kalma içgüdüsüyle ilgilidir. Gözleri yarı açık veya bir kulağı seğirerek uyuyan tetikte bir kedide görmek için hiç de sıra dışı değildir.

Kediler rahatsız edildiklerinde bir an içinde uyku halinden tam olarak uyanık duruma geçebilirler. Bunun, her an bir yırtıcıdan kaçması veya durup bir düşmanla savaşması gereken vahşi bir hayvan için çok yararlı bir yetenek olduğu âşikardır.

Exotic Shorthair