• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Tuvalet Problemleri

Kedilerde Tuvalet Problemleri
7 Haz, 2016

Kedilerde Tuvalet Problemleri

Kedilerde Tuvalet Problemleri

Kedilerde Tuvalet Problemleri-KonuTuvalet problemleri her türlü kedi sahipleri için birlikte yaşamayı zorlaştıran bir unsurdur. Bu tür durumlarda, davranışın altında yatan nedeni bulmanız gerekir ki erkenden buna bir son verin ve alışkanlık haline gelmesini engelleyin.

Tuvalet problemleri evdeki herkes için mutsuzluk yaratır ve kedilerin barınaklara bırakılmalarının en önemli nedenlerinden biridir. Çözüm düşünmeden evvel kedinizin işediğini mi yoksa işaret mi bıraktığını bilmeniz gerekir. Genelde eğer bir kedi çişini duvara ya da başka bir dikey yüzeye yapıyorsa alanını işaretliyordur;eğer yatay bir yüzeye yapıyorsa işiyordur. Dışkılar ise işaret de olabilir, tuvalet problemleri için bir iz daha.

Eve İşemek

Kedilerde Tuvalet Problemleri-Eve İşemekEve işemek olağandışıdır, en azından öyle olmalıdır. Veteriner tarafından tespit edilmesi gereken tıbbı bir sorunu gösteriyor olabilir. Ancak kedilerin çoğu, özellikle de güvensiz hissettiklerinde, alanlarını belirlemek için işerler. Ev, kedinin güvenli üssü olduğu için ortaya işemeye gerek duymaz. Eğer işiyorsa kedinizin alan duygusu bir şekilde tehdit ediliyor demektir. Bunun pek çok nedeni olabilir: eve yeni bir kedinin gelmesi, dekorasyon çalışması, hatta en sevdiği köşeye yeni bir mobilya koyulması.

Bazen işemeyi tetiklemek için tek gereken kedinin pencereden, bahçedeki rahip bir kedinin bir bakışını yakalamış olması bile yeterlidir. Kedinizin işeme nedenini nereye işediğinden yola çıkarak bulabilirsiniz. Kedi kapısına işiyorsa büyük ihtimalle komşu bir kediden bir tehdit ya da algılanan bir tehdit vardır. Eğer eve son zamanlarda yeni bir kedi getirdiyseniz ve eski kediniz koridora işiyorsa burası muhtemelen kedilerin yan yana geçtikleri yerdir.

İşemeye Son Vermek

İşemeye Son Vermekkediler aynı yere işemekten hoşlanırlar. Kedinizin aynı yere dönmesini istemiyorsanız sulandırılmış bir biyolojik deterjan veya enzim içeren bir temizleyici kullanarak tüm koku izlerini yok etmeniz gerekir. Amonyak içeren bir temizleyici kullanmayın çünkü bu da bir kedi idrarı bileşenidir ve işemeyi teşvik edecektir.

Bazı yüzeyler ameliyatlarda kullanılan uçucu maddelerle temizlenerek son koku izleri de giderilebilir. Bir yeri çekici olmaktan çıkarmanın yollarından biri de oraya kedilerin hiç sevmedikleri narenciye kokusu sıkmaktır veya yeri, kedinizin üzerinde yürümek istemeyeceği, alüminyum folyoyla kaplayabilirsiniz.Problemli alana yiyecek koymak da kediyi işemekten caydırabilir.

Başka bir seçenek de kedilerin alanlarını işaretlerken sürtünme sırasında çıkardıkları kimyasal maddeleri taklit eden sentetik feromon kullanmaktır. Bunlar sprey biçiminde satılmaktadırlar veya bir feromon yayındırıcı alabilirsiniz. Bu koku kedinin kendini güvende hissetmesine neden olarak onu işemekten caydırır. Temizliği yaparken kedinizi uzaklaştırın ve dönerkeni gözünüz üzerinde olsun. Eğer sırtını duvara verip kuyruğunu kaldırıyorsa kuyruğu aşağı bastırın ve bir oyunla dikkatini dağıtın.

Kumu Tepsinin Dışına Dağıtmak

Kedilerde Tuvalet Problemleri-Kumu Tepsinin Dışına DağıtmakKedilerin tuvaletlerini uygunsuz yerlere yapmalarının pek çok nedeni vardır. Kedinizin davranışını neyin tetiklediğini bulmak sistematik olarak tüm olasılıkları düşünmeyi ve her biriyle teker teker uğraşmayı gerektirir. En temel olanları düşünün. kediler günlük hayatlarında veya tuvalet ortamlarındaki değişikliklere karşı çok hassastırlar. Kum tepsisini kirli olduğu için, kumun türünü beğenmedikleri için veya tepside yeterince kum olmadığı için kullanmayabilirler.

Kedinizin açık tepsisini son zamanlarda başlıklı bir türle değiştirdiyseniz kapalı kalmaktan hoşlanmadığı için tepsiyi kullanmıyor da olabilir. Benzer şekilde eğer tepsinin yerini değiştirdiyseniz yeni yeri evin çok işlek bir bölümü olabilir ya da kedinizin tuvaletini yaparken gereken güvenlik ve mahremiyet ihtiyaçlarını karşılamıyordur.

Eğer kedinizin tuvalet davranışını bir değişim tetiklediyse o zaman bununla baş etmenin en iyi yolu daha önce kullandığınız sisteme geri dönmektir. Kokuları gidermek ve yeniden kullanımı engellemek için pislenen yerleri iyice temizleyin. Kediniz tuvalet olarak belirli bir yeri kullanıyorsa alüminyum folyo, plastik örtü ya da çift taraflı bant gibi, onun üzerine basmaktan hoşlanmayacağı bir malzeme ile örterek hevesini kırın.

Çok Kedili Evler

Birden fazla kediniz varsa hangi kedinin uygunsuz tuvalet davranışı olduğunu anlamanız zor olabilir. bir hayvan davranış bilimcisine danışabilirsiniz. Kediler için yeterli sayıda tepsi bulundurun her kedi için birer ve bir de fazladan tepsi iyi bir formüldür ve bunları düzenli olarak temizleyin. Uyku, yeme içme, tırmalama ve oyun için ilave yerler sağlamak da kedilerinizin güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Tuvalet problemlerinin bir kedinin başka bir kedi tarafından korkutuduluğunun göstergesi olabileceğini de unutmayın.

Exotic Shorthair