• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Tırmalama

7 Haz, 2016

Kedilerde Tırmalama

Kedilerde Tırmalama

Kedilerde TırmalamaKedilerin tırmalama gereksinimleri bulunur ve tırmalayacak birşey bulamazlar bu isteklerini, gereklerini mobilyalarınız üzerinde gerçekleştirilirler. Kedilerinizin doğal ihtiyacını rahatlıkla giderebilecek sizinde koltuklarınızı koruyabilecek alternatifler vardır. Tırmalama tahtalarını tırmalamak kedinizin çok hoşuna giden birşeydir. Kedinizin bunu gerçekleştirmesinin 2 nedeni vardır. Bunlardan bir tanesini tırnaklarının sivri kalmasıdır bir diğeri ise kendi alanını işaretlemesidir.

Tırmalama etraftaki diğer kedilerin de görebileceği izler bırakır. Tırmalanan yerde kedilerin tırnaklarının arasında yüzeyde kokusunu bırakmasını sağlayan bezler bulunur. Tırmalamanın çok iyi olmasının bir diğer sebebi ise kedinizin formda kalmasını sağlamasıdır. Gerilme hareketi ön bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olur.

Tırmalama İçin Çözümler

Kedilerde Tırmalama-Tırmalama İçin ÇözümlerEve girip çıkabilen kediler dışarıda tırnaklarını kaşıyabilecekleri çeşitli çitler ve ağaçlar bulabilirler. Bu sebepten dolayıda evdeki eşyalarla uğraşmazlar. Evde tutulan kedilerde dışarıya çıkıp giren kedilerde aynı dürtülere sahiptirler. Bunlar için bir çareye ihtiyaçları vardır. Tırmalama doğal bir davranış olduğundan dolayı bunu gerçekleştirdiği için kedinizi cezalandıramazsınız. Onun yerine kedinize, tırnaklarını geçirebileceği sisal ya da benzer bir materyalle kaplı, sağlam bir tırmalama tahtası alın.

Sağlam olduğundan emin olun çünkü kediniz sallanan bir tırmalama tahtasını kullanmaz. Kedinizin kendisini tamamen esnetebileceği kadar uzun olmalıdır. Ya da duvara sabitlenebilen bir tırmalama tahtası alabilirsiniz. Köşeler için ayrıca dik açılı olanlar da satılmaktadır.

Eğer kediniz mobilyalarınızı tırmalıyorsa tahtasını ortaya yakın bir yere çekin. Mobilyaların sevdiği kısımlarını plastik örtü, yapışkanlı bant veya alüminyum folyo gibi malzemelerler kaplayarak kedinizin erişimini engelleyin. Kedinizi, tırmalama tahtasını kedi nanesi ile ovarak ve onu her kullandığında bol bol överek teşvik ediniz. Ancak kedinizin patilerini tahtaya yerleştirip nasıl tırmalanacağını ”gösterme” hatasına düşmeyin çünkü o zaman kediniz tahtayı kullanmayı reddedebilir.

Tırnakları Söktürme

Kedilerde Tırmalama-Tırnakları SöktürmeBazı kedi sahipleri kedilerinin tırmalamasını engellemek için tırnaklarını tamamen söktürürler. Bu, tırnakların ve kedinin parmaklarının son kemiğinin alınması işlemidir. Genelde ön ayakların tırnaklarına uygulanır çünkü arka ayakların tırmalamada kullanılması nadirdir. Operasyon sonrası ağrı olabilir ve tırnak söktürme, kedinin dışarıya çıktığı zaman kendini savunma yeteneğini kesinlikle etkiler. Tırnak söktürme genelde insanlık dışı bulunur ve aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı ülkelerde yasadışıdır.

Exotic Shorthair

1 comment

 1. Merhaba,
  Kediler hakkında yazdıklarınızı okuduktan sonra kedim ile iletişimimde çok fazla hata yaptığımı fark ettim ve yardımınıza ihtiyacım var.

  Kedim 15 aylık iran kedisi. Erkek ve kısır. 8 aylık iken sahiplendim. Geldiğinde mutfağa girmesi yasaktı. Ailem kesinlikle istemiyordu. Fakat kedim ısrarla kapalı olan her odaya girmeye çalışıyordu. Yasağı deldi ve aile üyelerimin bazılarının mutfağa girmesi umurunda değil. Fakat bazıları ise bu duruma karşı. Yani bazıları izin veriyorken bazıları hiç izin vermiyor.

  Haliyle kedimde kafa karışıklığı oldu ve başta uyduğu yasağa hiç uymamaya başladı. Bunu en baştan başlayarak çözme imkanımız var mı?

  2. Olarak kedimi eski ailesi tırmalama tahtasına alıştırmamış. Biz yanlış yaparak tutup öğretmeye çalıştık. Şuan eve ciddi zarar veriyor ve hiç bir şekilde tırmalama tahtasına yanaşmıyor. Bunu öğrenmesi için artık çok mu geç?

  3. Olarak taranmaya hiç alıştırılmamış ve bizde alıştıramadık. Sürekli kıtık problemimiz oluyor. Tıraş ettirmek de istemiyoruz. Çünkü psikolojisini olumsuz etkiliyor? Geç kaldığımızı düşünüyorum

  4. Olarak dışarı çıkmada hata yaparak boyun tasmasını direk taktık ve artık taktığımızda oturup hareketsiz kalıyor. Dışarıyı hep merak eden ve gezmek isteyen bir kedi. Bunu nasıl çözebilirim? Konuyla ilgili yazdıklarınızı uygulasam faydası olur mu?
  Yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum bu yüzden size bunları yazıyorum. Yardımcı olursanız minnettar olurum. İyi günler dilerim

Comments are closed.