• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Temizlik

Kedilerde Temizlik
2 Haz, 2016

Kedilerde Temizlik

Kedilerde Temizlik

Kediler uyanık oldukları zamanın yarısından fazlasını yalanarak geçirirler.

Kedilerde Yalanma Hakkında Her Şey

Kedilerde Temizlik-Kedilerde Yalanma Hakkında Her ŞeyKedilerin yalanmasını izlemek çok keyifli bir süreçtir. Genellikle her kedinin günde 2 veya 3 kez tekrarladıkları bir rutin vardır. Kediler genellikle patilerini kullanarak yüzlerini ve ön ayaklarını kullanarak kulak arkalarını temizlerler. Kulak arkası dilleriyle yetişemedikleri çok az bölgelerden biridir. Sonra bedenlerinin aşağısına inerek devam ederler, bir kedi kendi omurgasını kuyruğuna kadar yalayacak kadar esnektir.

Yalanma işlemi, kopmuş tüylerin ve kedinin kürkünde biriken kirlerle döküntülerin uzaklaştırılmasına yarar. Ama başka işlevleri de vardır. Yalanma işlemi kedinin derisindeki bezleri harekete geçirerek tüylerine, onun sıcak ve kuru kalmasını sağlayan su geçirmez yağların salgılanmasına yardımcı olur. İyice yalanmış bir kürk kediyi düşmanlarına ve diğer unsurlara karşı doğal yollara korur. Bunun anlamı kürk zırhında ir düşman pençesinin ya da soğuk rüzgârın gireceği hiç bir açıklık kalmamasıdır. Kediler, sıcak havada yalanırken tükürüklerini biriktirirler ve bu tükürük sonradan buharlaşarak hayvanın serin kalmasını sağlar.

Kedilerde Temizlik-Yalanma Hakkında Her Şeyİnsanlarda aynı işlevi gören terdir, ama kedilerin çok az sayıda ter bezi vardır. Kediler genellikle kendilerini, sahipleriyle yakın temasta bulunduktan hemen sonra yalarlar. Bunu kısmen sizin kokunuzu tadabilmek, ama ayrıca insan kokularının ”bulaşmış” olabileceği kendi kokularını yeniden tesis edebilmek için yaparlar. Diğer pek çok sosyalleşmiş hayvan gibi birlikte yaşayan kediler de bir tür bağlılık olarak birbirlerini yalarlar. Paylaşılan bir koku mutlak bir aidiyet işaretidir. İlaveten yalama bazen sadece psikolojik nedenlerle de yapılabilir. Örneğin bir kedi, başka kedilerin ya da insanların önünde sandalyeden veya çitten düşmüşse  yerleşip kendini temizlemeye başlar. Bu durumda yalama bir yer değiştirme hareketi haline gelmiştir; kedinin talihsiz düşüşünün o kadar da büyük bir sorun olmadığını gösterme biçimidir.

Kediler uyanık oldukları saatlerin üçte birini yalanarak geçirebilirler. bu işlemi genellikle bedenin her tarafının temizlendiğinden emin olmaları için yaptıkları kontrol takip eder.

Exotic Shorthair