• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde En Sık Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

8 Haz, 2016

Kedilerde En Sık Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kedilerde Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Tedavi Yöntemleri-Kedilerde Diğer TedavilerÇoğu veteriner artık geleneksel tedavilerin yanında tamamlayıcı tedavilerde önermeye başladı. Veterinerlerin önerdiği tamamlayıcı tedaviler çoğu durumda yararlı olabilir fakat kedinizde ki tıbbi sorunun doğru bir şekilde teşhis edilmesi gereklidir. Tamamlayıcı tedaviyle ilgileniyorsanız bu tedaviye yakın yaklaşan bir veteriner bularak kedinize en doğru tedaviyi uygulanabilirsiniz.

Genellikle tamamlayıcı veterinerler kedinize bütün bir açıdan bakarlar, belirli bir hastalığa veya bir hastalık belirtisine odaklanmanın yerine kedinizin genel olarak iyiliğini düşünürler. Kediniz için uygulayabileceğiniz tamamlayıcı tedaviler davranış bozukluklarını veya kedinizin genel sağlığını iyileştirmek için faydalı olabilirler. Kediniz için uygulayacağınız tamamlayıcı tedaviler ciddi enfeksiyonlarda, akut hastalıklarında veya acil durumlar için uygun değillerdir.

Kedinize uygulayacağınız bazı tedavilerin sadece veterinerler tarafından veya onlarla iş birliği içerisinde yapmanız gerektiği kanunen saptanmıştır. Veterinerlerin kediniz üzerinde çalışmaya başlamasından önce kesinlikle lisanslarını kontrol etmeyi unutmayın.

Kedilere Akupunktur Tedavisi

Kedilerde Tedavi Yöntemleri-AkupunkturVeterinerler akupunkturu uzun yıllardır kullanmaktadırlar. Kedilere vücuttaki enerji akışının uyarılması için iğneler batırılır. Gözle görülür etkisinin bilimsel açıklaması bedende ağrıları gideren endorfinler üretilmesini teşvik etmesidir. Akupunktur genellikle kronik ağrı, eklem iltihabı, astım çeken ve sinirsel sorunları olan kediler için önerilir.

Kedilerde Kiropraktik Tedavi

Elle yapılan bu tedavide omurga ve eklemler nazikçe hareket ettirilir. Veteriner kiropraktörler kedi anatomisi konusunda eğitimli olmalıdırlar. Bu terapiye cevap verdiği söylenen rahatsızlıklar arasında eklem iltihabı, sırt ve eklem ağrıları ve topallık vardır.

Kedilerde Osteopati Tedavisi

Kiropraktik tıp gibi elle yapılan bir tedavidir. Pratisyenler yumuşak dokular ve eklemler üzerinde çalışırlar ve amaç ağrıya neden olan herhangi bir sapmayı düzelmektir. Topallık, eklem sorunları, kas incinmeleri ve eklem iltihapları osteopati ile iyileştirilebilir.

Kedilerde Homeopati Tedavisi

Homeopatinin temelinde ”benzerler benzerleri iyileştirir” ilkesi yatar, yani belli birtakım araza neden olan bir madde aynı zamanda bedenin doğal savunmasını da harekete geçirip onu iyileştirir. Hayvansal maddeler, mineraller, bitkiler kullanılır ve ilaçlar defalarca seyreltilirler. Homeopati alerji, deri problemler, solunum düzensizlikleri gibi hastalıklar için kullanılır.

Kedilerde Bitkisel Tedaviler

Kedilerde Tedavi Yöntemleri-Bitkisel İlaçlarBitkiler şifacılıkta çok uzun zamandır kullanılmaktadır ve pek çok modern ilacın da temelini onlar oluşturur. Bitkisel tedavi kalp ve dolaşım hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklarda, sindirim şikâyetlerinde, deri hastalıklarında, kas ve eklem sorunlarında kullanılabilir. Kediler, insanlar ve köpeklerin tolere edebildiği çok maddeye karşı çok hassastırlar bu yüzden yan etkiler bir sorundur. Ruhsatsız ilaçlardan sakının.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair