• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Sosyal Yalnızlık

Kedilerde Sosyalleşme
1 Haz, 2016

Kedilerde Sosyal Yalnızlık

Kedilerde Sosyal Yalnızlık

Kediler tek başlarına yaşamayı seven canlılardır. Fakat insanların arkadaşlıklarından da keyif alırlar. Bu içgüdüler her kedide vardır.

Geniş kedi ailesinin birçok üyesi beraber avlanırlar fakat avlanmanın dışında yalnız yaşayan canlılardır. Kediler büyüdükleri zaman tek başına avlanmaya başlarlar, yalnız uyurlar ve diğer kedilerle genellikle çiftleşmek için veya bölgelerini korumak için bir araya gelirler.

Sosyalleşme ve Yavru Kedi Davranışları

Kedilerde Sosyal Yalnızlık-Sosyalleşme ve Yavru Kedi DavranışlarıEvcil ve kedilerde sosyal içgüdüsel yalnızlık davranışı insan toplumuna yakınlaşmayla birlikte kendini değiştirmiş ve adapte olmuştur. Kediler insanlarla yakın arkadaşlık için gerekli olanları yavruyken gerçekleştirdikleri davranışları koruyarak öğrenmişlerdir.

Ev kedileri sahiplerini bir anne olarak algılarlar. Ev kedileri insanların onları dokunuşlarını annelerinin pürüzlü olan dilleriyle kendilerini yalaması olarak algılar. Evcil kedilerin evden uzaklaşmaya çalışmaları da başka bir çocukluk davranışına örnektir. Yetişkin kedilerdeki vahşi içgüdü her zaman uzakları incelemeyi isteyecektir. Kedilerin mırıldamaları da kedilerin yavruluk döneminden kalan başka bir belirtidir.

Kedilerde Sosyal Yalnızlık-Yavru Kedi DavranışlarıÇünkü kedilerde mırıldama esas olarak yavru kedinin doyduğu zaman annesine gönderdiği sinyaldir. Kedilerin gerçekleştirdikleri tüm bu davranışlar kısırlaştırma sonrasında artacaktır. Çünkü kısırlaştırma kedilerin hormonal açıdan daha genç tutar. Kediler bu sosyalleşmeye rağmen gün içerisinde gerçekleştirdikleri davranışların geneli, uzak kuzenlerine dayanır. Evcil kediler tüm kediler gibi kendilerini yalar, av ararlar ve alanlarının sınırlarında devriye gezerler.

Yaban Kedileri Topluluğu

Tüm evcil kediler evcilleştirimemiştir. Bazı araştırmalara göre dünyada bulunan kedi nüfusunun yaklaşık olarak yarısı yabanidir, insanlara yakın yaşıyorlar fakat kimseye ait değiller. Yaban kedileri bir bakıma evcil kedilerden daha sosyaldirler. Sayıları 1000’e kadar ulaşan koloniler oluşturabilirler. Bu devasa gruplar yiyeceğin bol ve erişimin kolay olduğu yerlerde mesela balık işleme fabrikalarına yakın konumlanırlar.

Ancak kedisel alan ve mahremiyet arzusu hiç bir zaman tamamen yok olmamıştır. Her koloni birbirleriyle bağlantıları olan ve geniş kedi toplumu içinde sınırlarını koruyan küçük kedi ”çete”lerine bölünmüştür. Bu topluluklar geniş olabilmelerine rağmen buralardaki kedi nüfusu şehir banliyölerindekilerden önemli ölçüde düşüktür.

Exotic Shorthair