• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları
8 Haz, 2016

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları

Kedilerde En Sık Görülen Sağlık Sorunları

Kedinize ne kadar iyi bakarsanız bakın kedile bile zaman zaman sağlık sorunu yaşayabilmektedir. İlk rahatsızlık belirtisi gösterdiği gibi veterinerinize başvurmanız hastalığın daha da ileriye gitmeden çözülmesine yardımcı olabilir.

Kedilerde Kusma Sebepleri / Tedavileri

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları-Kedilerde KusmaKediniz kustuğu zaman hiç endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Genellikle hareket kaynaklı bir mide bulantısı, kıl yumaklarından veya herhangi bir başka madde yüzünden kusabilir. Hafif kusmalarda kedinize hemen su verin.

Kedilerde uzun süren kusmalar bağırsaklarda oluşabilecek olan bir tıkanıklığı gösteriyor olabilir ve bu kediniz için yaşamını tehdit eden bir durum anlamına gelebilir. Bu tarz durumlarda kedinizin yün, iplik vb. birşey yuttuğundan şüpheleniyorsanız kedinizi veterinere götürmeniz gereklidir.

Kedilerde İshale Sebep Olan Hastalıklar ve Yapılması Gerekenler

Kedilerde sağlık sorunları çoğu zaman, genellikle aşırı yemeden, sindirim sistemlerine uymayan bir gıdadan ya da stresten kaynaklanan ishal nöbetlerine yakalanırlar. Sorun genellikle çabucak düzelir. Kedinize su verin, ama 12 ile 24 saat yiyecek vermeyin, sonra pişmiş tavuk gibi sindirimi kolay besinler yedirin. Eğer ishal devam ederse veterinerinize danışın.

Uzun süren ishal veya kanlı ishal, ateş ve halsizlik durumunda ise acil muayene gerekir. Enflamatuar bağırsak hastalığı, kurt, gıda intoleransı veya giardia, hipertiroid ve tümör gibi enfeksiyon hastalıkları türünden pek çok olası neden bulunmaktadır. Veterineriniz çeşitli testler yapmak isteyebilir. Tedavi nedene bağlıdır. Kronik ishali olan bir kedi kolayca susuz kalabilir ve hidrasyon tedavisi gerekebilir.

Kedilerde Kabıza Sebep Olan Rahatsızlıklar ve Yapılması Gerekenler

Kediler normalde günde 1 ile 4 arası dışkılarlar. Eğer kabızsa normalden daha az çıkacak, kum tepsisine tekrar tekrar gidecek ve dışkılarken zorluk çekecektir. Dışkı sıkışmış ve karın bölgesi şiş olabilir. Basit vakalar laksatiflerle veya lavmanla (anestezi altında) tedavi edilebilir. Bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Kedilerde Oluşan İdrar Yolu Problemleri ve Tedavileri

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları-Kedilerde İdrar Yolu ProblemleriKediler idrar yolu problemlerine meyillidirler. Kum tepsisindeyken ağrı, idrarda kan, idrara çıkma sayısında artış veya kazalar evde eğitilmiş bir kedi için yaygın işaretlerdir ve hemen veterinere bildirilmelidir. Ciddi vakalarda üretra’da tıkanıklık olabilir, kedi idrarını yapamaz ve acı içinde ağlar.

Bu soruna acil müdahale gerekir çünkü böbreklerin hasar görmesine hatta ölüme neden olabilir. Yaşlı kediler böbrek yetmezliği çekebilirler. Belirtileri, idrara çıkma sayısında artış, artan susuzluğun yanı sıra kötü kokulu nefes ve kilo kaybıdır. Kesin teşhis ve hastalığın gerektirdiği beslenme yöntemini vermesi için veterinerini görün.

Kedilerde Obezite Sorunları ve Uygulanması Gereken Tedaviler

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları-Kedilerde ObeziteEvcil hayvanların üçte biri kilolu veya obezdir. Fazladan kilolar kedinin eklemlerine ve iç organlarına ilave yük bindirir ve bir dizi sağlık sorununa yol açar. Bunlar arasında kalp hastalıkları, şeker, üriner rahatsızlıklar ve eklem iltihabı vardır. Sağlıklı bir kedinin kaburgaları ve kaçla kemikleri üzerinde ince bir yağ katmanı bulunur; kedi kolaylıkla yürüyebilir ve kendisini yalayabilir. Obez bir kedinin kalça kemiklerini hissetme zordur, kaburgalarını hissetmekse imkânsız olabilir; kedinin karnı şiştir.

Yürüme ve yalanma gibi basit faaliyetler bile zor olabilir. Kedinizin kilosunu gözlemlemeli, kilo almaya başladığını fark ederseniz ödül yiyeceklerini azaltmalı ve harekete teşvik etmelisiniz. Kilo artışının tıbbi bir nedeni olabilir bu yüzden eğer bir kaç hafta içinde bir değişilik olmazsa veterinerinizi görmelisiniz.

Kedilerde Ağız Problemleri ve Uygulanması Gereken Tedaviler

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları-Kedilerde Ağız ProblemleriKedilerde sık görülen sağlık sorunları içerisinde biride ağız problemleridir bu yüzden de sıklıkla veteriner kontrolü olması gerekir. Olası nedenler arasında diş taşı oluşumu dişlerin arasında kalmış besin kırıntıları, jinjivit (diş eti iltihabı), ağız yaraları veya çürük dişler olabilir. Ağız kokusu böbrek yetmezliğinin ya da başka hastalıkların işareti de olabilir. Tedavi nedene bağlıdır, ama ağız problemlerini engellemeye yardımcı olmak için kedinizin dişlerini düzenli olarak temizlemelisiniz.

Konjunktivit / Diğer Göz Problemleri ve Uygulanması Gereken Tedaviler

Kedilerde Sık Rastlanan Sağlık Sorunları-Konjunktivit ve Göz ProblemleriKonjunktivit, konjuntkvia’nın enflamasyonudur ve kedilerde sık görülür. Yabancı bir cismin gözü incitmesi veya tahriş etmesi sonucu oluşur veya kedi gribinin, chlamydiosis ya da başka hastalıkların bir belirtisi olabilir. Tedavi antibiyotikli göz damlalarıyla yapılır. Ne kadar hafif olursa olsun tüm göz problemlerine hemen müdahale edilmelidir çünkü görüş kaybı aniden gelişebilir ve çoğunlukla geri dönüşü olmaz.

İnsanların muzdarip oldukları katarakt ve glokom gibi pek çok göz hastalığına kediler de meyillidirler. Daha hafif göz problemleri bedenin başka bir yerindeki ciddi bir hastalığın göstergesi de olabilirler.

Kedinizde Dermatit / Deri Problemleri ve Yapılması Gerekenler

Kedinizin derisindeki kırmızı isilikler genellikle dermatit olarak bilinir, pirelere veya belli yiyeceklere karşı alerjik bir reaksiyonun sonucu olabilir. Kediniz kaşındıkça dermatit şiddetlenir. Veterineriniz tahrişi gidermek için tedavi önerecektir.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Exotic Shorthair