• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
 • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Şecere Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

9 Eki, 2015

Kedilerde Şecere Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Kedilerde Şecere Belgesi Nedir?

Kedilerde Şecere Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Sorusu kadar sık sorulup karşılığında teknik terimlere boğmadan, ırk kedi üretimi konusuna çok uzak olan insanların anlayabileceği kadar açık, tatmin edici, açıklayıcı ve tam olarak bilgilendirici bilgiler ne yazık ki çok zor bulunuyor. Bugünkü konumuzda size bu sorunun yanıtını olabilecek en ayrıntılı ve en yalın haliyle anlatmaya çalışacağız.

Şecere belgeleri kedilerin aile soyağaçlarının yazılı olduğu resmi bir evraktır. Şecere belgeleri üremeleri kontrol altında olan safkan kedi ırklarına verilmektedir. Bilinenin aksine sadece pahalı ender bulunan kedi ırklarına değil üremesi kayıt ve kontrol altında olan herhangi bir kedi ırkının da şecere belgesi olabilir. Dünyanın en değerli ve en zor bulunan kedi ırkı olan Exotic Shorthair da sokak kedisi olarak bilinen tekir de bu belgeye sahip olabilir.

 

Şecere belgelerinin amacı kedilerin safkan ırk özelliklerini kaybetmemelerinin yanı sıra ırkına ait olan kronik problemlerini de minimize etmektir. Günümüzde sadece kedinin safkanlığını korumak için kayıt tutan resmi kuruluşlar olduğu gibi, kronik olarak genetik problemler yaşayan kedi ırklarının daha sağlıklı yavruları olması için çalışan resmi kuruluşlar da mevcuttur.

Şecere Belgesi Exotic Shorthair
Kedilerde Resmi Şecere Belgesi Örneği

Örneğin; Scottish Fold ırkının taşıdığı genetik problemler tespit edilerek bu problemleri en az yaşayan Scottish Fold’lara yüksek dereceden şecere belgesi verilerek aynı standartlarda bir eşle üremesi desteklenmektedir veya genetik olarak kronik böbrek problemleri yaşayan İran (Persian) Kedilerinden safkan olanları arasında en az böbrek sorunları yaşayanlar seçilerek üretimi desteklenmektedir. Bu kediler sahiplendirilirken tecrübeli ve maddi olanakları yeterli olan yetiştiricilere verilmeye özen gösterilmektedir.

Şecere Belgeli Kediler Safkan Mı?

Kesinlikle hayır! Kedi ırk bilimi uzmanlarının belirlediği kriterler doğrultusunda, kedilerin ırkına göre çiftleşebilmesinde sakınca görülmeyen ırklar belirtilmektedir. Örneğin; Amerikan Shorthair ile Persian Cat çiftleşmesi sonucu, yıllar süren çalışmalarla oluşturulan Exotic Shorthair ırkı bir kedinin İran Kedisi ile çiftleşerek üremesi; bazı kedi ırk kuruluşlarına göre hatasız olarak kabul edilse de, bazı kuruluşlara göre hatalı eşleşme olarak kabul edilmektedir.

portfolio-lg11

Dolayısıyla özellikle tek ırk üretimi yapmak isteyen kedi üreticileri bu konuya çok dikkat etmelidirler. Beyaz Dişi + Beyaz Erkek kedilerinin çiftleşmesi sonucunda siyah bebeklerin doğması gen haritasında siyah bir kedi olduğunu gösterir. Bu nedenle tek ırk üzerine üretim için kedi alan yetiştiriciler şecere belgesindeki soy ağacından son 4 nesilde farklı bir kedi ırkının ve renginin olmamasına özen göstermelidirler.

Kedim Şecere Belgesi Almak İçin Uygun Mu?

Irkının fiziksel olarak safkanlık özelliklerini taşıyan, sağlıklı, bakımlı, gebe olmayan ve yeni doğum yapmamış her kedi şecere belgesi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri kedinizin fiziksel olarak gerçekten safkan ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığına emin olmanızdır.

Örneğin; istediği kedi ırkının hiçbir fiziksel özelliğini bilmeden, sadece kediyi sahiplendiği yer safkan olduğunu söylediği için kedisini safkan zanneden bir çok bilinçsiz kedi sahibi olduğunu görüyoruz.

img2

Kedinizin fiziksel olarak safkan ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığını Wikipedia, Google görseller vb. sitelere kedinizin ırkını yazdıktan sonra fotoğrafları inceleyerek ön bilgi edinebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, Google’ın fotoğrafları önünüze çıkartırken, sadece resmin adının o kedi ırkı olması yeterli olduğu için; her gördüğünüz kediyi %100 safkan olarak kabul etmemenizdir.

Her ırkın kendine has minimum ve maksimum oran ölçülerinde göz, kulak, burun basıklığı, uzunluğu veya yüksekliği vardır.

Örneğin Modern Persian Cat’in suratında burnunun konumu gözlerin arasında olmalıdır. Burun iki gözünün ortasından aşağıya indikçe Modern Persian Cat ırkının şecere sisteminde alacağı puan da düşmektedir. İkinci bir örnek burun uzunluğu, Modern İran Kedisi’nde en yüksek puan standardı 0 (sıfır) burunken, uzunluk arttıkça alacağı ırk standartları puanı da azalacaktır.

Şecere Belgesi Exotic
Kedilerde Resmi Şecere Belgesi Örneği

Bunu sadece burun olarak düşünmemek gerekir. Irkın standartlarına göre kulaklardan göz genişliğine, göz genişliğinden kuyruk uzunluğuna kadar bir çok farklı alan incelenerek bunların ortalamasına göre şecere puanı verilmektedir.

Şecere Belgesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Şecere Belgesi kedi ırk bilimi uzmanlarının kontrolü sonrasında uygun görülmesi durumunda verilmektedir. Burada da dikkat edilmesi gereken kısım kedinizin şecere belgesi alması durumunda bile ailesindeki kedilerin şecere belgeleri olmadığı için soyağacı ‘geçmişi bilinmiyor’ olarak gözükecek olmasıdır.

Kedinizin şecere belgesini almasından sonra seçeceğiniz eşin de şecereli olması durumda doğacak yavruların şecere belgesindeki soyağacı 1. kuşaktan kayıtlı olacak ve 2. ve sonrasından gelen kuşaklar kayıtsız olarak gözükecektir.

img1

Dolayısıyla tam safkan ırk özelliklerine ve temiz bir genetik ırk haritasına sahip yavruları, kedinizin torununun torunu aynı özelliklerde bir kediyle çiftleştikten sonra yapabilecektir. Bu çiftleşmeden doğan yavrular soyağacı haritası tamamen dolu olarak şecere belgesine sahip olacaktır.

Kaç Çeşit Şecere Belgesi Var?

Şuan dünyada aktif olarak kullanılan 2 çeşit şecere belgesi vardır.

1. Bağımsız Kuruluş Şecere Belgesi

Hangi kedi ırk bilimi kaynağına göre belgelendirme yaptığını belirtir. Kuruluşun standartlarına göre belgelendirme yapar. Bu şecere belgesi benzer standartları olan farklı bir bağımsız kuruluşa transfer edilebilir. Örneğin: Fife’nin verdiği şecere belgesi WCF tarafından kabul edildiği için transfer gerçekleşebilir. Ancak WCF’nin verdiği bir şecere belgesi CFA tarafından yeterli görülmediği için yeni transfer öncesi yeni değerlendirme istenebilir.

2. Başka Bir Kuruluşa Bağlı Şecere Belgesi:

Dernek üyelerini toplayarak bağlı olduğu kurumun standartlarına uygun yetiştiriciler eğitir. Yurtdışı kaynaklı bir kuruluşa bağlıysa yarışmalar organize ederek ilgili kuruluşun istediği standartları oluşturur. Bunun dışında bağlı olduğu kuruluşun izniyle şecere belgesi verebilir.

Şecere Belgesi İçin Bir Derneğe Üye Olmak Zorunda Mıyım?

Her ne kadar bazı dernekler bu işi çok karışık teknik bir konu gibi gösterseler de, aslında konu gösterilmek istendiği kadar karışık değildir. Şecere Belgesi için bir derneğe üye olmak zorunda değilsiniz. Şecere Belgeleri genellikle yurt dışı merkezli kuruluşlar tarafından verilmektedir. Türkiye’deki dernekler ise bu kuruluşlar ile sizin aranızdaki iletişimi kurarak bir köprü görevi görmektedir.

Exotic Shorthair Yavrusu

Bunu komisyoncular odasına bağlı bir emlakçılık işletmesi gibi düşünebilirsiniz. Siz prosedürlerle fazla uğraşmamak için herhangi bir kedi ırkları derneğine üye olursunuz ve bu üyelik karşılığında bağış adı altında aidat ödersiniz.

Her kedi ırkları derneğinin genellikle yılda 1 kere yarışması olmaktadır. Bu yarışmaya dernek üyesi olarak gidersiniz. Orada size sorduğunuz sorulara cevap verebilecek dernek yetkilileri olacaktır. Sıranız geldiğinde farklı ülkelerden gelmiş hakemlerin önüne kedinizi çıkartır ve bir nevi sınav verirsiniz. Kedi ırk bilimi uzmanlarından oluşan hakemlerin incelemesi sonucunda geçer not alırsanız kediniz şecere belgesi almaya hak kazanır.

Kediniz henüz şecereli olmadığı için yarışmaya giremez sadece izleyebilirsiniz. Hakem değerlendirme kağıtlarınızı alır ve evinize dönersiniz. Ardından derneğe şecere belgesi için bağış adı altında bir ödeme daha yaparsınız ve 1 ile 4 hafta arasında belgeniz adresinize gönderilir.

img5

Peki derneklere üye olmadan nasıl şecere belgesi alırsınız? Dernek denilen kavramın özü maddi kazanç elde etmeden hizmet veren gönüllülerin çalıştığı bir kuruluş olmasıdır. Bu nedenle yasal olarak sizden hiç bir ücret talep etmeden size yardımcı olurlar. ( En azından olmaları gerekiyor. ) Yarışmanın yurt dışındaki kuruluşa bağlı olması nedeniyle şecere belgesi veya katılım için üyelik zorunluluğu gibi bir kural koyulamaz. Dolayısıyla yarışmada sıranız geldiğinde hakemin karşısına çıkarsınız, kediniz fiziksel özellikleri, bakım standartları gibi konularda hakemlerden geçer not alırsa, aynı şekilde belgenizi alırsınız ancak yine bu belge için derneğe ödeme yaparsınız.

Yarışma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarışmaya gittiğinizde kafanızda birçok soru olacak ve bunları bir yetkiliye danışma ihtiyacı duyacaksınız. Yarışmayı organize eden derneğin çalışanları da muhtemelen her zamanki gibi yapılması gereken işlere oranla sayı olarak çok az oldukları için bir çok iş ya son dakikada yetişecek yada yetişmeyecektir. 2-3 gündür çok yoğun olarak çalışmalarına rağmen hala bir sürü işi olan dernek yetkilileri yorgun, uykusuz ve stresli olacaklardır.

Teşekkürler

Sizin heyecan ve mutlulukla sorduğunuz sorulara istediğiniz tatmin edici yanıtlar vermek yerine hızlı ve agresif yanıtlar verebilirler. Bu gibi durumlar enerjinizi düşürüp motivasyonunuzu azaltmamalıdır. Orada en iyi yardımcılarınız tecrübeli yarışmacılardır dolayısı ile onlardan kedinize yakın bulduğunuz insanlarla diyalog kurarak onlardan yardım isteyebilirsiniz. Ancak çok iyi kedilere sahip uzun yıllardır bu işi yapan yetiştiriciler genellikle kendilerini apayrı bir dünyada gördüğü için acemi yetiştiricilerle konuşup yardımcı olmayı sevmezler. Yine olumsuz bir tecrübe yaşamamak için dialog kuracağınız yetiştiricileri de iyi seçmelisiniz.

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

Exotic Shorthair Ansiklopedisinde yarışmalarla ilgili yazı dizimiz,

 • Şecere Belgesi Almanın Maliyeti Nedir?
 • Cattery Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
 • Kedi Yarışması Nedir? Aşamaları Nelerdir?
 • Kedi Derneği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 • Safkan Exotic Shorthair (Kısa Tüylü İran Kedisi) Nasıl Fark Edilir?
 • Safkan Persian Cat (İran Kedisi) Nasıl Fark Edilir?
 • Safkan Scottish Fold (İskoç Kedisi) Nasıl Fark Edilir?
 • Safkan British Shorthair (İngiliz Kedisi) Nasıl Fark Edilir?

 

sorularının yanıtları ile devam edecektir. Bunlar dışında merak ettiğiniz soru veya konuları bize yorum olarak iletebilirsiniz. Yorumlarınızla merak ettiğiniz konuları bize yazarak başlıkları arttırabilirsiniz.

Kulübümüzce Katıldığımız Yarışmalar

Kulübümüz ve yetiştiricilerimizle katıldığımız yarışmaların fotoğrafları ve ödüllerimiz için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Uluslararası Felinoloji Yarışmasına Katılacak Kedilerimiz

Felinoloji Derneği – Uluslararası Kedi Yarışmasındaydık!

KEDI Derneği – Avrupa Uluslararası Kedi Yarışmasındaydık!
 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair

9 comments

 1. Avatar
  Elif ceren aksu
  says:

  Merhaba,

  Ben kedime severe belgesi almak istiyorum, kedim 6 aylik bir exotic shorthair nasil su an aktif olarak belge alabilirim?

  • Yukarıdaki yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kedinizin fotoğrafını bize göndererek ırk danışmanlarımızın yorumlarını alabilirsiniz.

 2. […] ilk kontrol etmeniz gereken belge daha önce Şecere Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? isimli yazımızda belirttiğimiz Şecere Belgesidir. Genelde kedilerinde şecere belgesi olmayan […]

 3. Ex short hair in safkan olup olmadigini nasil anlarim?

 4. Merhabalar

  Ben 3 Sene önce ücretli bir Ankara kedisi sahiplendim üretici den Ama Bana severe belgesi vermedi kendisi ,
  Kedimin anne ve babasi ni gordum hata anneanne ne si bile gordum.
  Yani yüz de yüz safkan olduğunu kesin eminim
  Nasıl severe belgesini alabilirim
  Lütfen yardımcı olun.

 5. 2 adet kedim var ve şecere belgesi almak istiyorum nasıl bir yol izlemeleyim ? Yukarıyı okudum ancak net cevap bulamadım siz aracılik yapmıyor musunuz ?

Comments are closed.