• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinize Nasıl Sağlık Muayenesi Yapabilirsiniz?

Kedilerde Sağlık-Muayenesi
7 Haz, 2016

Kedinize Nasıl Sağlık Muayenesi Yapabilirsiniz?

Kedilerde Hızlı Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kedilerde Sağlık MuayenesiKedilerin sağlık bozukluklarının işaretleri kolay fark edilmez, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Hasta bir kediyi veterinere ne kadar erken götürürseniz iyileşme olasılığı o kadar fazla olur. Pek çok kedi için yılda bir sağlık muayenesi yeterlidir, ama yaşlı kedilerin daha sık veterinere gitmeleri gerekebilir. Bu sağlık muayene lerinde veteriner parazit belirtilerine bakacak, kedinizin solunum ve nabzını kontrol edecek ve sizinle kedinizin alışkanlıkları hakkında konuşacaktır.

Kedinizin ağzının ve diş etlerinin sağlıklı kalması için diş taşlarını temizleyecek ve cila yapacaktır. Veterineriniz gerek görürse kedinizin tırnaklarını da kesecektir. Veterinerde sağlık muayenesi ne kadar önemli olsa da sadece ona güvenmemelisiniz. Bir hastalığın belirtisi olabilecek, tuvalet ihtiyacını tepsi dışında giderme, iştah kaybı veya halsizlik gibi işaretler konusunda dikkatli olun.

Kedinizin Sağlığını Nasıl Takip Etmelisiniz?

Düzenli olarak haftada bir kez sağlık taraması yapmak iyi bir fikirdir. Bu sizin sorunları ve anormallikleri fark etmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda kedinizin muayene olmaya alışması için de iyi bir yoldur. Kediniz itiraz ediyorsa her seferinde bedeninin bir yerine bakmayı deneyin. Buna katlandığı için kedinizi oyunlar oynayarak, ödül yiyecekleri vererek onu okşayarak ödüllendirin.

Bir deftere gözlemlerinizi kaydetmeniz de iyi bir fikirdir. Böylece zaman içinde meydana gelebilecek küçük değişilikleri gözden kaçırmazsınız. Gözlemleriniz teşhis ve tedaviye yardımcı olabileceğinden veterinere giderken defterinizi de yanınıza alın.

Kedinizin Genel Sağlık Durumunu Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-Kedinizin Genel Durumuİlk olarak kedinizin genel görünümüne bakın. Hareketli ve tetikte mi? Her zamanki gibi yiyor ve içiyor mu? iştahta değişiklik bir sağlık probleminin işareti olabilir ve veterinere bildirilip sağlık muayenesi olması gerekebilir. Halsizlik, içine kapanma ve yalanmaya karşı ilgisizlik de aynen idrar yapma ve bağırsak hareketlerindeki değişiklikler, uyku düzenindeki değişimler ya da normalde dost canlısı bir kedinin aniden saldırganlaşması gibi belirtiler gibi sağlık bozukluğunun işaretleri olabilir.

İkinci olarak kedinizin duruşunu ve yürüyüşünü inceleyin. Kediniz kendini taşıyor ve normal yürüyor mu? kaskatı bir duruş eklemlerdeki sorunlara işaret edebilirken topallama bir yaralanma veya kırığın, ayağa batmış bir dikenin, bir enfeksiyonun veya eklem iltihabının belirtisi olabilir. İçteki yaralar kedinizin etrafta daha az dolaşmasına ve sizin temaslarınızdan kaçmasına neden olabilir.

Kedilerde Beden Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-BedenElinizi kedinizin üzerinde gezdirerek sıcak ve şiş bölgelerle bir yara, ısırık, apse veya başka bir problemi işaret eden anormallikleri fark etmeye çalışın. Baş, yüz, çene ve boğazla başlayın sonra ense, sırt, yanlar ve göğse doğru devam edin. Kalçaları, kasıkları ve bacakları tarayın, eklemleri bükün. Sonra ayakları kontrol edin ve ir enfeksiyon izi olup olmadığını anlamak için patilerin altına ve tırnakların uzunluğuna bakın, on olarak kuyrukla bitirin. Kedinizin sakınmaları ve çığlıkları acı işareti olabilir.

Kedilerde Karın Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-KarınKedinizin göğsünün hemen altından başlayarak, ellerinizi karnına doğru hafifçe bastırarak arka uzuvlara doğru ilerlemelisiniz. Herhangi bir yumru, sertlik veya şişlik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Normal şartlarda orada olmaması gereken herhangi bir şey farkederseniz veya kediniz tuhaf şekilde nefes alıyor hatta çığlık atarak size tepki gösteriyorsa en kısa zamanda veteriner hekiminize muayene ettirmeniz gerekecektir. Bu gibi durumlarda genellikle ciddiye alınmasa da çok ciddi ölümcül rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda veterinerinize muayeneye gitmek için vakit kaybetmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kedilerde Tüy / Kürk Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı kedilerin yumuşak, parlak tüyleri vardır. Matlık, incelik veya anormal şekilde büyümüş tüyler genellikle bir hastalığın belirtisidir ve veterinere bildirilmelidir. Parazitler veya kelleşmiş yerler için kedinizin kürkünü kontrol edin. Tüyleri ayırın ve derinin temiz görünüp görünmediğini, siyah tozların, sirkenin veya kepeğin olup olmadığını kontrol edin.

Kedilerde Gözler Nasıl Muayene Edilmelidir?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-GözlerGözler parlak ve şeffaf olmalıdır, akıntısı olmamalıdır. Göz bebekleri aynı boyutta olmalı ve üçüncü göz kapağı geriye çekilmiş olmalıdır. Bulutlanma ve kırmızılık anormaldir ve veteriner tarafından derhal görülmelidir. Kediler özellikle başka arkadaşlarıyla beraber yaşıyorlarsa oyun sırasında gözlerine tırnak darbeleri alabilmektedirler. Tırnak darbeleri sadece fiziksel hasarlar vermezler. Fiziksel hasarlar kadar tırnaktan bulaşan mikrobik göz hastalıklarına da çok sık rastlana bilmektedir. Göz tedavilerinde kullanılan ilaçlar istikrarlı bir şekilde aksatılmadan kullanılması gerekir. Veterinerinizin verdiği sıklıkla uygulanması çok önemlidir. Düzensiz kullanması durumunda gözdeki mikropların bağışıklık kazanması durumunda tedavinin çok daha sancılı ve uzun bir zamana yayılması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle veterinerinizin verdiği tedavi kürünü istikrarlı bir şekilde aksatmadan kullanmanız gerekmektedir.

Kedilerde Kulaklar ve Burun Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-KulaklarKulaklar temiz ve kuru olmalı kulak kanalı temiz ve kokusuz olmalıdır. Temiz kulak salgısı normaldir, ama kokulu veya kirli kulaklar veteriner tarafından muayene edilmelidir. Kulakların çok sıcak olması yüksek ateşin işaretidir. Burun temiz ve nemli olmalı, akıntı olmamalıdır. En sık rastlanan kulak rahatsızlıkları genelde kedilerin yıkanması sırasında kulak içerisine kaçan suyun sebep olduğu görülmektedir. Kedinizi yıkarken kulan temizliği sırasında çok dikkatli olmalısınız. Kulak içerisine su kaçırılmamasına çok dikkat edilmelidir. Kulak içerisine kaçan su kedinizin banyo alışkanlığını kazanamamasına hatta suya karşı bir korku yaşamasına sebep olabilmektedir.

Kedilerde Solunum Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedinizin solunumunu dikkatle dinleyin. Gürültülü, zahmetli veya hızlı nefes alıp verme anormaldir ve bir veteriner tarafından derhal muayene edilmesi gerekir.

Kedilerde Ağız / Damak ve Diş Eti Muayenesi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedilerde Sağlık Muayenesi-AğızDiş etleri soluk pembe ve nemli, dişler beyaz ve kökleri sağlam olmalı, kırık diş bulunmamalıdır. Dişlerin kökünde koku, iltihap, şişlik veya diş taşı olmamalıdır. Bunlardan herhangi bir tanesine rastlamanız durumunda en kısa zamanda uzman bir veterinerinlere başvurmanız gerekecektir. Boyun etrafında yumru olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Boyun etrafında yumruya rastlanması durumda en kısa zamanda veterinere muayene ettirmeniz gerekmektedir.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair