• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

6 Haz, 2016

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar

Kedinizle beraber oynayabileceğiniz birçok oyun var. Ayrıca kediniz siz yanında değilken bile kendi kendine eğlenebilmesi gerekir. Kedinizin formunu koruyabilmesi için birçok oyuna ihtiyacınız vardır. Kedilerin en aktif oldukları zamanlar sabahın erken saatleri veya gecenin geç saatleridir. Bunlar kediniz için oyun saati olarak değerlenebilir. Akşam vakti kedinizle 15 dakika veya 30 dakika oynamak kedinizin tüm gece uyumasına yarayabilir.

Avlanma Oyunları

Kedilerde Oyun ve Oyuncaklar-Avlanma OyunlarıKediler avlanmayı, Kediler avlanmayı genellikle diğer kedilerle beraber oynarken öğrenirler. Kedilerin avlanma oyunları hayatları boyunca en zevk aldıkları oyunlar olarak geçer. Bir kedinin sizin yerde sürüklediğiniz bir oyuncağı kovalamaktan daha çok zevk aldığı bir oyun daha yoktur.

Çoğu kedi lazerle oynamayı çok sever. Fırlattığınız zaman yerde sürüklenen oyuncaklarda kedinize büyük bir kovalama heyecanı yaşatır.

Gürültülü Oyuncaklar

Kedilerde Oyun ve Oyuncaklar-Gürültülü OyuncaklarKediler ilginç sesleri severler ve örneğin buruşturulmuş şeker kâğıtlarıyla ya da içinde zili olan bir topla saatler boyunca oynayabilirler. Gazeteler de kediler için doğaları gereği çekicidir gazetenizi yere serip kediniz üzerinde oturmaya geldiğinde nazikçe çekin. Kediniz hareket eden gazetenin üzerine atladığında ve onu parçalara ayırdığında çıkan sesi sevecektir.

Kedi Naneli Oyuncaklar

Kedinize içi kedi nanesiyle (kediotu) doldurulmuş bir oyuncak verin. Bu, kediler üzerinde mutluluk verici bir etkiye sahip nane familyasından bir bitkidir. Aynı zamanda yuvarlanma ve hoplayıp zıplama gibi çılgın davranışları veya trans benzeri bir durumu tetikleyebilir. Etkisi ne olursa olsun kısa sürelidir, 10 dakika kadar sürer ve hiç bir yan etkisi yok gibidir.

Bu bitkiyi kendiniz de yetiştirebilirsiniz, kurutun ve yapraklarını peluş bir oyuncağın içini doldurmakta kullanın, kedi naneli oyuncakları pet shop’lardan da satın alabilirsiniz. Ayrıca kedinizin bu bitkinin yapraklarını çiğnemesine de izin verebilirsiniz.

Ev Kedileri İçin Başka Egzersizler

Kedilerde Oyunlar ve Oyuncaklar-Ev kedileri İçin Başka EgzersizlerKediler insan dostlarıyla olduğu kadar birbirleriyle oynamayı da severler. Eğer bir ev kediniz varsa bir tane daha almayı düşünün, böylece evin içinde birbirlerini kovalayarak eğlenebilirler. Bütün kediler kedi ağacı gibi gereçlerle oynamayı severler. Eğer kediniz evden çıkmayan bir kediyse, ağaç hem harekete hem de tırmanma güdüsünü tatmine imkân sağlar. Kedinizin oynaması için çeşitli oyuncakları ortada bırakın, ama kırık veya bozuk olmamalarına ve gözetim altında olmadan kullanılmaya uygun olmalarına dikkat edin.

Avatar

Exotic Shorthair