• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Kurallar

Kedilerde Kurallar
6 Haz, 2016

Kedilerde Kurallar

Kedilerde kurallar

Genellikle kedileri eğitmenin zor olduğu söylenir fakat kediler zeki canlılardır. Beklentilerinizde gerçekçi olmanız gerekir. Kediniz bir evin kurallarını gayet rahat bir şekilde öğrenebilir. Kedinizi eğitirken ona ceza vermek yerine ödül vermeniz gerekir.

Kuralları Belirleme

Kedilerde Kurallar-Kuralları BelirlemeKedinizin doğal merakı ve içgüdüsel öğrenme yeteneği onu fazlasıyla eğitilebilir kılar, özellikle de küçükken. Eğitime ne kadar erken başlarsanız başarılı olma ihtimaliniz o kadar artar. İlk kural tutarlılıktır. Evin temel kurallarının neler olduğuna karar verin ve onlara bağlı kalın. Örneğin, kedinizin siz akşam yemeği yerken etrafınızda dolanmasını istemiyorsanız onu kendi tabağınızdakilerle beslemeyin.

Kedilerin net olarak belirlenmiş kurallara ihtiyaçları vardır ve tüm aile bireylerinin de buna uyması şarttır. Kedinizi belirli bir şey yapması için eğitiyorsanız öreğin tasmayla yürütmek eğitim seanslarını kısa ve basit tutun. Her gün, kediniz açken tekrarlarsanız en iyi sonucu alırsınız. Unutmayın, kediniz sıkıldığı ya da kafası karıştığı zaman öğrenemez.

Olumlu Pekiştirme

Kediler deneme yanılma, gözlem, taklit yoluyla ve bir şeyi yapmak kendi çıkarlarına uygun olduğunda öğrenirler. Bir kediye belli şekilde hareket etmeyi öğretirken en iyisi her başarılı olduğunda ona bolca övgünün yanı sıra kurutulmuş karides vb ödül yiyecekleri vermenizdir. Kedi bir kez öğrendikten sonra davranışı pekiştirmek için ödülü her seferinde değil aralıklarla vermelisiniz.

Olumsuz Pekiştirme

Kedilerde Kurallar-Olumsuz PekiştirmeDavranışına ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin, bir kediye asla vurmayın. Eğitime hiç bir yararı olmadığı kanıtlandığı gibi kedinizi strese sokması ve bunun da davranış problemlerine yol açması daha büyük ihtimaldir. Pek çok uzman istenmeyen davranışlarda bulunduğunda mutfak tezgâhında yürümek gibi kediye su tabancasıyla su püskürtmeyi tavsiye eder.

Kedinize bunu yapmamayı tezgâha her çıktığında hafif yollu bir azarla oradan alıp yere indirerek de öğretebilirsiniz. Ancak eğer su püskürtmeye başvuracaksanız yüzünden çok poposunu hedef almalısınız.

Kediler Nasıl Öğrenirler?

Kedilerde Kurallar-Kediler Nasıl Öğrenirler?Pek çok kişi kedilerin daha az numara yapabildikleri için köpekler kadar zeki olmadıklarını söyler. Ancak köpekler vahşi hayatta sürüler halinde yaşarlar ve sürünün liderini (evcil ortamda insan sahiplerine devredilmiş bir rol) hoşnut etmeyi isterler. Kedilerse tek başına yaşayan hayvanlardır ve öğrenmek için farklı dürtülere gereksinim duyarlar.

Eğer verilen ödev çok zorsa ya da ödül ihtimali belirsizse kediler yapacak başka bir şey bulurlar aynen vahşi hayatta bir avdan vazgeçip daha kolayını bulmaya gittikleri gibi. Kediler en iyi olumlu pekiştirme yoluyla ve belirli türde davranışların sonuçta ödül getirdiğini fark ettiklerinde öğrenirler.

Örneğin bir ev kedisi acınası bir miyav sesi çıkardığında sahibinin ona bir ödül vereceğini çözümler. Kediniz, sizi izleyip farklı teknikler deneyerek buzdolabının kapısını açmak gibi yararlı becerileri kendi kendine öğrenebilir. Bu tür sorun çözme becerileri hiç kuşku yok ki kedilere özgü zekânın birer işaretidir.

Avatar

Exotic Shorthair