• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedinize Acil Durumlarda Nasıl Müdahale Etmelisiniz?

Kedilerde İlk Yardım
9 Haz, 2016

Kedinize Acil Durumlarda Nasıl Müdahale Etmelisiniz?

Kediler için İlk Yardım

Kedilerde İlk Yardım-Kediler İçin İlk YardımKediler için oluşabilecek olan acil durumlar çok sık görülmez fakat kedilere de bazı durumlarda ilk yardım gerçekleştirmek gerekebilir. Yerinde müdahaleniz kedinizin hayatını kurtarabilecektir. Yaralı bir kediye yiyecek veya içecek vermemelisinizdir. Çünkü kedinizin genel anestezi alması gerekebilir.

Kedinizi doğrudan bir veterinere götürürseniz çok daha iyi olacaktır. Kedinizi hiç bir şekilde eğmeden ve döndürmeden dikkatlice kaldırarak bir havlunun serili olduğu bir kutuya koyup ve yaralı bir kediyi her zaman sıcak tutun.

Kedilerde İlk Yardım Yöntemleri

Veterinerinizin numarası elinizin altında bulunmalıdır. Her zaman bir sorun olduğu zaman arayabilmeniz gerekir. Veterinerinizi aradığınız zaman sizlere yapmanız gerekenleri söylecektir.

Kedi Kavgalarından Sonra Tedavi Süreci

Çok büyük olmayan yaraları ılık ve tuzlu suyla sizlerde temizleyebilirsiniz. Kediniz bir sokak kavgasına karışmışsa antibiyotik tedavisi uygulamanız gerekebilir. Bu sebepten dolayı veterinerinizden randevu almanız gerekir.

Düşmeler ve Yol Kazalarında Uygulamanız Gereken İlk Yardım

Kedilerde İlk Yardım-Düşmeler ve Yol Kazalarında Uygulamanız Gereken İlk YardımDüşmeler veya oluşabilecek olan yol kazalarından sonra kedinizi kesinlikle hemen veterinere götürmeniz gereklidir. İç kanaması geçiriyor olabilir. Kedinizi yatay bir pozisyonda tutup bir battaniye, örtü vb. şeylerden sedye yaparak kedinizi içine yatırın ve bedenini sürekli olarak destekleyin. Başını hafif bir şekilde aşağıda tutun ki kedinizin beynine kan gitmesi kolaylaşsın.

Kedilerde Yanıklara ilk Müdahale

Kedinizde yanan yeri ortalama olarak 5 dakika boyunca akan soğuk bir suyun altında tutun ve sonra veterinerinizi çağırın. Kedinizin sıcak kalması için bir havluya sarın.

Kedilerde Boğulma Durumlarında İlk Müdahale

Kedinizin ciğerindeki suyu dışarıya çıkarmak için kedinizi arka bacaklarından tutarak yavaş bir şekilde sağa ve sola sallamanız gerekicektir. Kediniz eğer nefes almıyorsa ayıltmaya çalışmalısınız. Kedinizi sıcak tutun ve iyileşmiş gibi görünse bile bir veterinere götürmeniz gerekir.

Kedi Yaralanmalarında İlk Müdahale

Kedilerde İlk Yardım-YaralarYüzeysel sıyrıkları tuz solüsyonu ve pamukla temizleyin. Steril bir bezle nazikçe baskı uygulayarak kanamayı durdurun. Kesici ve delici nesnelerler bastırmayın. Kırıkları bağlamayın ve turnike uygulamayın.

Kedilerde Ölümcül Şoklarda İlk Müdahale

Şoktaki bir kedi düzensiz ve yüzeysel nefes alır, diş etleri soluktur. Bilinci açık ya da kapalıdır. Kediyi yan tarafına yatırın, başını uzatın, sıcak tutun ve beynine kan akışını sağlamak için arka bacaklarını yükseltin. Mümkün olduğunca çabuk veterinere gidin.

Zehirlenmelerde İlk Müdahale

Paketten veya bitkiden bir örneği de yanınıza alarak derhal veterinere gidin.

Arı Sokmalarında İlk Müdahale

Eğer mümkünse cımbızla kökünü sıkarak iğneyi çıkartın. Kediniz ağzından ya da boğazından ısırılmış ise hemen veterinerinizi arayın çünkü ardından oluşabilecek şişme solunumu etkileyebilir.

Kedinizi Nasıl Hayata Döndürebilirsiniz?

Eğer kedinizin bilinci kapalıysa ve tepki vermiyorsa yan tarafına yatırın ve nefes almasını sağlamak için çenesini yukarı kaldırın. Burnunun önüne bir parça kâğıt tutarak solunumunu kontrol edin. Eğer nefes yoksa suni solunum yapmanız gerekicektir. Hemen acil veteriner tavsiyesine başvurun. Yapılması gereken temel işlemler şunlardır:

  • Kedinin ağzını açın, dilini çıkartın ve ağızla burundaki tüm engelleri temizleyin. Tasmayı çıkartın. Kediyi dik olarak kaldırın.
  • Ağzını kapatın, ağzınızı kedinin burnuna yapıştırıp ciğerlerin hava ile şişmesi için iki saniye üfleyin. Ara verin, sonra kedi normal nefes alana kadar dakikada 10 kez olmak üzere tekrar edin.
  • Nabız yoksa ön bacakların hemen arkasından göğse iki santimetre derinliğe kadar baskı uygulayın, bunu birer saniye aralıklarla tekrarlayın. 15 göğüs baskısında iki kez nefes verin. Kedinizin nabzını 15 saniyede bir kontrol edin.
  • Veteriner yardımı gelene kadar, kedinizin kalbi atmaya başlayana veya kedinizin düzelmeyeceğini düşünene kadar devam edebilirsiniz. 

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair