• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde İletişim

Kedilerde İletişim-Exotic Shorthair
2 Haz, 2016

Kedilerde İletişim

Kedilerde İletişim

Kediler bir çok ses çıkartabilirler ve çıkardıkları sesler hakkında yapılan araştırmalar bu seslerin anlamlı olduklarını gösterir. Çıkardıkları bu sesler diğer kedilere ve bize mesaj vermek için kullandıkları bir yöntemdir.

Kediler Nasıl İletişim Kurar?

Kedilerde İletişim-Kediler Nasıl İletişim KurarGözlemciler uzun yıllar boyunca kedilerin çıkardıklar seslerin sayısı hakkında tahminde bulunmaya çalıştır. Bu sayının 20 ile 600 arasında olduğunun sonucuna vardılar.

Sesli Saldırganlık

Kedilerde İletişim-Sesli SaldırganlıkKedilerin çıkardıkları seslerin miyavlamayla kalmadığı doğrudur. Başka bir gerçek ise kedilerin konuşamadığı dır. Hayvanların hiçbiri konuşamaz. Diğer canlılar gibi kedilerin de kendilerini ifade etmek için kullandıkları bazı sesler vardır. Örneğin çiftleşme döneminde olan bir kedinin sesini ele alabilirsiniz. Burada çıkardıkları ses özel bir sestir. Kediler genellikle bu sesi öfkeli oldukları zaman veya bir kavgaya karışırken çıkarır.

Kedilerde İletişim-Saldırgan iletişimSaldırganlığı belirten sesler ister kediden ister diğer canlılardan gelsin bu ses bir güç ifadesi olarak belirtilir. En yüksek sesle hırlayan kedi yüksek olasılıkla en sert dövüşen kedidir. Karşısındaki kedinin işaretini duyan bir kedi bu sesi dikkate alarak yaralanmadan geri çekilebilir. Bu tarz durumlarda güçsüz olan kedinin sesi bir anda sakin bir miyavlamaya dönüşür. Bu ses kediler için korkuyu ifade eder fakat yenilginin anlamına gelmez.

Mutlu Konuşma

Kulağa hoş gelen bir kedi sesi ise hafif yükselen bir ses titremesidir. Buna cıvıldama adı verilir. Bu sesi çıkaran bir kedi yavrularını etrafına toplamak istiyordur. Evdeki yetişkin kediler sahiplerine karşıda bu sesi kullanırlar. Bu ses kedi sahipleri için bir tür selamlama anlamına gelir.

Bu ses aynı zamanda kediler sahiplerine hediye getirdikleri zaman da duyulur. Bir yavru kedi için bu örnekteki cıvıltılı ses avcılık dersini öğrenmesi için dikkat etmesi gerektiğine dair bir işaret sayılırken insanlar için şu anlama gelir: Bunu sana getirdim çünkü senden hoşlanıyorum.

Miyavlama

Kedilerin kullandığı günlük ifadelerin neredeyse tamamı miyavlamanın altına toplanabilir. Miyavlama sesi yavru kedilerin doğduklarında çıkardıkları miv sesinin gelişmiş olan halidir. Yavru kedilerin çıkardıkları miv sesi etrafındakilerin dikkatini çekmek için kullanılan bir sinyaldir. Yetişkinler için de bu temel olarak aynı anlama gelir. Elbette bu, miyavlamanın farklı anlamlarının olmadığı anlamını taşımaz, hatta tam tersi.

Küçük bebek ebeveyninin, çocuklarının çıkardıkları bazen açlık işareti olan bazen de bez değişimi zamanını bildiren sesleri anlamayı öğrenmeleri gibi kedi sahipleri de hayvanlarının çeşitli miyavlamalarının anlamların öğrenirler.

Mırlama

Tüm kedi sesleri içinde en çok mırlama insan kulağını okşar. Bu sesin kedilerin mutluluğunu ifade ettiğine kuşku yoktur, ama başka işlevleri de olabilir. Kedilerin stresli olduklarında, dişi kedilerin doğum yaparken ve ciddi şekilde yaralandıklarında mırladıkları da tuhaf bir gerçektir.

Bu tür mutsuz mırlamaların tedavi edici bir özelliği olabileceğine dair kanıtlar vardır. Kedi mırlamasının özel frekansı iyileşmeyi hızlandırır ve bu, büyük ihtimalle fizyoterapide kullanılan ultrason teknikleriyle aynı şekilde iş görür.

Avatar

Exotic Shorthair