• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Hangi İlaçlar Nasıl İçirilmelidir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerde İlaç-
8 Haz, 2016

Kedilerde Hangi İlaçlar Nasıl İçirilmelidir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Her kedi sahibi kedisini hastalıklardan korumak veya bir sağlık sorununu giderebilmek için ilaç vermek zorunda kalıcaktır. İlaç vermenin tekniğini öğrenmek bu işi her iki taraf içinde kolaylaştıracaktır. Kedinize ilaç vermeden önce kedinizin rahatlaması için beklemeniz gereklidir. Bir kişi kediyi tutarsa ve diğeride ilacını verirse işlem daha kolay yapılabilir. Fakat bu işi tek başınıza gerçekleştirmek zorundaysanız kedinizin sizi tırmalamaması için kedinizi bir havluya sarabilirsiniz.

Kedinize ilaç vermeden önce mutlaka veterinerinize danışın ve kendisinin size söylediği talimatları uygulayın. Kullandığınız bir ilacı veterinerinize danışmadan sakın bırakmayın veya dozunu değiştirmeyin. Kedinize tarihi geçmiş ilaçlar vermemeye özen gösterin.

Hap veya Şurup İlaç İlaçları Nasıl Yutturabilirsiniz?

Kedilerde İlaç-Hap veya Sıvı İlaçlarKedinizin başından tutun ve geriye doğru eğin. Diğer eliniz işaret parmağınızı kullanarak ağzının açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Hapı kedinizin ağzının mümkün olduğunca gerisine yerleştirmeye özen gösterin. Bu işlemi gerçekleştirirken kedinizi okşamanızın faydası dokunacaktır.

Kedinize ödül gibi görünmesi için bir ödül maması verin ve bu ödül maması hapın boğazından aşağıya doğru inmesine de yardımcı olacaktır.

Kedinize Damlalıklı Solüsyon İlaçları Nasıl Uygulanır?

Kedinize damlalı losyon uygulamanız hap içirmekten çok daha kolay olacaktır. Boynunun arkasındaki tüyleri ayırdığınız zaman ortaya çıkan deriye losyon uygulayabilirsiniz.

Kedinize Kulak Damlası Tipi İlaçlar Nasıl Damlatılmalıdır?

Kedilerde İlaç-Kulak Damlası DamlatmakKedinizi tutup kedinizle konuşarak veya kedinizi okşayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. İlacın üstünde önerilen sayıda veya veterinerinizin belirttiği sayıda damlatın ve sonrada kulağın köküne masaj yapın. Kediniz bir anda başını sallayacaktır. İlacın dozu baş sallaması hesap edilerek verilir. Bu sebepten dolayı kesinlikle daha fazla vermemeniz gereklidir.

Kedinize Göz Damlası Tipinde İlaçlar Nasıl Damlatılmalıdır?

Kedilerde İlaç-Göz Damlası DamlatmakKedinizi sakinleştirdikten sonra bir elinizle çenesinin altından tutarak başını sabitleyin. Şişeyi arkadan göz hizasına kadar kaldırın ve gerektiği kadar damlatın. Eğer yağ dalmatıyorsanız alt göz kapağını hafifçe geriye çekin ve göz kapağının kenarına az bir miktar damlatın. Gözü kısa bir süreliğine kapatın. Gözle şişe ya da tüp arasında bir temas olmamasına dikkat edin.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair