• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde En Sık Görülen Parazit / Kene / Pire Rahatsızlıkları

8 Haz, 2016

Kedilerde En Sık Görülen Parazit / Kene / Pire Rahatsızlıkları

En Sık Görülen Dış Parazit Türleri Nelerdir? 

Kedinizin üzerinde pire, akar ve kene gibi çeşitli parazitler bulunabilir. Bu parazitler kedinizin cildini tahriş edebilecekleri gibi daha ciddi problemlere de yol açabilirler. Modern tıptaki gelişmeler parazitlere karşı olan tedavinin gelişmesini sağladılar.

Kedilerde En Sık Görülen Pire Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Harici Parazitler ve PirelerPireler kedilerde en sık görülen sorunlardan biridir. Sizinde kedinizde pire varsa kedinizin tüylerinde küçük siyah tozlar görebilirsiniz ve kediniz sürekli kaşınır. Eğer kedinizde pire bulunuyorsa evde dağılmış olabilirler sizin ve evdeki diğer kişilerin özellikle ayak bileklerine kaşıntı veren ısırıklar olacaktır. Kedinize pire kontrolünü gerçekleştirebilmek için kedinizin tüylerini pire tarağıyla taramanız gerekir. Yere dökülen tüm döküntüleri ıslak bir bez üzerinde toplayın. Pire döküntüleri kan içerir ve bezde kızıl kahve karışımı lekeler bırakacaklardır. Pireli bir kediyi veterineriniz tarafından önerilen bir damla ile tedavi edebilirsiniz. Kedinizde yeniden pire oluşmasını engelleyebilmek için kedinizin yaşadığı ortamıda işlemden geçirmeniz gerekir.

Etkili ve güvenli bir pire kontrolü için her zaman veterinerinize danışmanız en iyisidir. Kedinizdeki pireleri önlemeniz onlardan kurtulmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Kedinize ayda bir damla uygulayarak hem tenyaları hem de pireleri rahatlıkla önleyebilirsiniz.

Kedilerde En Sık Görülen Kene Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde Harici Parazitler ve KenelerKedinizde kene ağrıya neden olabilecek ve hastalık taşıyan kan emen bir parazittir. Keneler başlarını derinin içine sokarak vücudunu dışarıda bırakır. Kedinizi veterinere götürürseniz veterineriniz keneyi alabilir. Keneyi kendiniz almak isterseniz parazitten korunabilmek için eldiven takarak yapmanız gerekir. Yarayı ameliyatlarda kullanılmakta olan alkol ile silmeniz gerekir.

Kedilerde En Sık Görülen Kulak ve Diğer Akar Türleri

Kedilerde Harici Parazitler- Kulak Akarları - Diğer AkarlarKulak akarları bir kediden diğerine kolaylıkla geçebilecek bir sorundur. Kedilerde şiddetli derecede tahrişe neden olabilirler. Kulak akarı bulunan bir kedi kulaklarını sürekli kaşıyor olacaktır ve aynı zamanda başını da sallar. Kulakları kirli görünür. Kulakları temizlemesi ve bir merhem yazması için veterinerinizi görün. Bir süre sonra sorun hallolmuş gibi görünse bile ilacı önerildiği süreyle kullanın yoksa akarlar yeniden ortaya çıkabilirler. Kedileri etkileyebilecek diğer akar tipleri arasında, kendilerini aşırı kepekle gösteren tüy akarları da vardır. Bunlar için de veterinerinize danışın.

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair