• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Hareket

1 Haz, 2016

Kedilerde Hareket

Kedilerde Denge

Kedilerde hareket ve denge çeşitli Kediler kendilerinden küçük canlıları gizlice takip etmeyi, yakalamaya ve öldürmeye programlanmış canlılardır. Bunlar mükemmel bir kedi fizigini meydana getirmektedir.

Amaca Uygun

Kedilerde Hareket-Amaca UygunKediler gizliliğe, hıza ve çevikliğe uygun bir şekilde yaratılmış canlılardır. Kedilerin vücut yapılarıyla ilgili olan her şey amacına uygun bir şekilde gelişmiştir. Evcil kedilerin iskelet sistemleri daha büyük kuzenlerinin küçülmüş fakat mükemmel versiyonudur. Kedilerin iskelet sistemleri insanlarınkine hiç benzemez. Örnek olarak kedilerin köprücük kemiği dardır, göğüs kafesinden ayrıdır ve çok küçüktür.

Kedilerin kürek kemikleri ise boştadır sadece kas, bağ ve doku tarafından tutulurlar. Bunun sonucunda da kedilerin gövdesi çok esnek olmaktadır. Kedi bir delikten veya aralıktan başını geçirirse gövdesini de geçirip orada sıkışmayacağını bilir.

Kedilerde Hareket

Kedilerde HareketKedilerin omurgaları oldukça esnektir. Bu da kedilerin kuyruğunun bir parmak gibi hareket edebileceğini gösterir. Kedilerin kuyrukları çok amaçlı bir araç haline gelir. Bir çatıda yürüyen kedi kuyruğunu bir ip cambazının sırıkla yaptığı gibi dengesini ayarlamak için kullanır. Kedilerin (arka ayaklarındaki) ayak tarağı kemikleri insanlardaki gibi yere düz basmaz ve el tarağı kemikleri (insan elinin ana kısmındaki kemikler) de kedilerin ön ayaklarında bulunmaz. Kediler her zaman parmak uçlarında yürürler ve ani bir sıçrama veya hızla atılmaya her zaman hazırlardır. Kedilerin arka patileri ise tam olarak öndeki patinin bastığı yere basar, sesi ve arkasında bıraktığı izleri azaltır.

Hızlı hareketler gerçekleştirebilmek kedi gibi yırtıcılar için hayati önem taşımaktadır. Kedilerin çoğu kası tip 2 olarak bilinen kategoriye girmektedir. Enerjiyi bir anda yakalayabilen fakat çabuk yorulan bu kas tipi esnek, yay gibi iskeletle birleştiği zaman kedilerin olağan üstü sıçramalar gerçekleştirebilmelerine ve avlarını kısa mesafelerde yüksek hızla yakalayabilmelerini sağlar.

Çoğu kez bu hız bir avı öldürmek için yeterlidir. Ama bir kedi hedefini kaçırır ya da takibin ilk birkaç saniyesinde avını yakalayamazsa dinlenmek için durması ve kaslarını soğutması gerekir. Başka bir deyişle avlanan bir kedi ilk seferde avını yakalamak için kumar oynar.

Kediler Nasıl Dört Ayaklarının Üzerine Düşer?

Kedilerde Hareket-Kediler Dört Ayaklarının Üzerine Nasıl DüşerlerEvcil kedilerin toparlanma refleksleri efsanevidir ve ağaçtan düştüklerinde de onları kurtaran budur. Bu refleks iç kulaktaki denge mekanizması ile başlar. Bize sallantılı bir gemide olduğumuzu söyleyen aygıt kedilerde hareket ve dengeyi sağlayan nerenin aşağısı nerenin yukarısı olduğunu söyler. Bir kedi düşerken ilk olarak kafasını yere doğru çevirir daha sonra bedenin geri kalanını döndürür. Bu omurgalarının esnekliği sayesindedir.

Kuyruk, bir denge kolu gibi hareket ederek kedinin seviyesini korur. Eğer yeterince zaman ve mesafe varsa kedi bedenini uzatarak hava direncini arttırı ve düşüşünü yavaşlatır. Sonra sırtına kavis verip bacaklarını uzatarak yere düştüğü andaki darbenin etkisini azaltır ve çoğunlukla burnu bile kanamaz.

Avatar

Exotic Shorthair