• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Hamilelik ve Doğum

Kedilerde Hamilelik ve Doğum
8 Haz, 2016

Kedilerde Hamilelik ve Doğum

Hamilelik ve Doğum

Kedilerde Hamilelik ve Doğum-KonuHamilelik ve doğum süreci kediler için basit bir süreçtir. Siler yine de kedilerinizin ve yavrularınızın sağlıklı olduklarından emin olmaya çalışmalısınız. Kedinizin hamile olduğuna karar verdikten sonra bir kontrol için veterinere götürmeniz gereklidir.

Her sene istemeden de birçok yavru kedi doğabilmektedir. Bu sebepten dolayı yavrulara bakabileceğinizden emin değilseniz veya sahiplendiremeyecekseniz kedinizi doğurtmamanız en iyisidir. Dişi kedinizi çiftleştirmek istiyorsanız en az 1 yaşında olması ve tüm aşılarının tamamlanmış olması gerekir. FeLV ve FIV gibi viral hastalıkları taşımamalıdır. Erkek kedi de aynı şekilde test edilmelidir ve tüm aşıları tamamlanmış olmalıdır. Eğer kediniz cins bir kediyse bir üretici ile konuşup bilgi alabilirsiniz bazı kedi cinsleri eş  seçerken dikkate alınmalıdır.

Kedilerin büyük bir yoğunluğu özellikle de eve girip çıkabilen kediler kazara hamile kalırlar. Beş haftalık olana kadar yani karnı büyüyene kadar kedinizin hamile olduğunu bile anlamasınız. Kedinizde ilk hamilelik belirtisi üç hafta sonra belirginleşen ve pembeleşen meme uçları olur.

Doğum Öncesi Bakım

Kedilerde Hamilelik ve Doğum-Doğum Öncesi BakımKedinizin hamile olduğundan şüpheleniyorsanız kontrol için veterinere gitmeniz önerilir. Hamile kediler beslenmelerine çok dikkat etmelilerdir ve hamileliğin beşinci haftasından itibaren daha fazla yemeğe ihtiyaç duyarlar. Hamilelik sürecinde kedinizin aylık olan parazit ve pire tedavileri normal düzeninde devam etmelidir fakat ilaçların hamilelikte kullanılmasının güvenli olup olmadığına dikkat etmeniz gereklidir. Veterinerinize danışmadan hamile kedinize hiçbir ilacı vermeyin.

Doğuma iki hafta kala kediniz yerinde duramamaya başlar ve doğumunu gerçekleştireceği biryer arayışına girmeye başlar. Bir tarafı kesilmiş bir mukavva kutuyu sessiz ve rahat hava alan bir yere koyarak kedinizin doğumunu orada gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Doğum

Kedilerde Hamilelik ve Doğum-DoğumKediler doğumdan önce haykırır ve vajinal bölgelerini yalarlar. Memelerinden süt gelebilir. Gözünüzü üzerinden ayırmayın, ama müdahale etmeyin. Yavrular aralıklı olarak doğacaklardır ve anne de her birini yalayarak temizleyecek, amniyotik kese ve plasentayı yiyecektir. Eğer bunu yapmazsa temiz ellerle keseyi yırtın ve yavruyu temiz bir pazenle ovun. Yavru nefes alamıyorsa baş aşağı tutmak nefes yollarındaki sıvıların boşalmasını sağlayacaktır.

Anne göbek bağını ısırarak koparmalıdır. Eğer bunu yapmazsa biraz iplik ve makası antiseptiğe batırın, sonra göbek bağını bedene bağlı olduğu yerin üç santimetre üzerinden iplikle bağlayıp plasenta tarafından makasla kesin. Yavruyu annesinin memesinin yanına koyun ki süt emebilsin.

Bu Durumlarla Karşılaşırsanız Veterinerinizi Çağırın

  • Hamile bir kedi 60 günden evvel doğuracakmış gibi görünüyorsa.
  • Bir yavru doğurmada 30 dakikadan fazladır zorlanıyorsa.
  • Yavrulardan biri doğum kanalına sıkışmış gibiyse.
  • Anne yavrularına çok az ilgi gösteriyorsa, anne zayıf veya hasta gibi duruyorsa.
  • Kokulu yeşil bir akıntı ya da parlak kırmızı bir kanama görüyorsanız.
  • Doğan her yavru için bir plasenta göremiyorsanız. 

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

Comments are closed.