• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Gençlik Hastalığı

16 Ağu, 2015

Kedilerde Gençlik Hastalığı

Kedi Gençlik Hastalığı (Kedi Panleukopenia) özellikle safkan ırk kedilerde görülen ölümcül olarak seyreden viral bir hastalıktır . Hastalık bir DNA virüsü olan parvovirus 2. Tip  görülmesine sebeplerden biridir. Günlük yaşamda sıkça görünür özellikler bulaşıcı olması nedeniyle kalabalık kedi ortamlarında hızlıca yayılar. Kedi gençlik hastalığı virüsü dayanıklılığı ile tanınmaktadır. Ortam sıcaklığının 10 ile 25 derece arasında olduğu durumlara yıllarca yaşayabilir ve birçok dezanfektana direnç gösterir. Kedi Panleukopenia virüsü sodyum hypoklorid maddelerine karşı dayanıksızdır. Sodyum Hypoklorid çamaşır sularında bol miktarda bulunması nedeniyle dezenfektasyon sırasında sıkça tercih edilmelidir.

Bulaşıcılık

Hastalığın günlük hayatta çok yaygın ve dirençli olduğunu söylemiştik. Bunun yanı sıra bulaşıcılığının da yeterli koşullarda yüksek derecede olması nedeniyle önüne geçmek ciddi disiplinli bir çalışma gerektirmektedir. Bulaşması genelde ilgili mekanda mevcut enfekte kedilerin aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca kedilerin beraber kullandıkları mama ve su kapları, yaşam alanları, yatakları gibi yerlerden bulaşma ihtimali yüksektir.

Hastalık Belirtileri

Hastalık genelde 1 – 6 yaşlar arasındaki kedilerde rastlanmaktadır. Virüsün vücuda girişinden yaklaşık 6 – 10 gün sonra ilk belirtileri görmek mümkündür. Kedi gergin, mutsuz iştahsızdır ve patilerini karın altına toplayarak oturmaktadır. Buna tipik panleukopenia duruşu denmektedir. Kürek kemikleri göğüs kafesi üzerinde belirgin haldedir. Bu neredeyse her kedide görülen bir manzaradır . Hastalık kendini gösterdikten sonra kedi zamanla kötüye gider 41-43 derece ateş, kusma, ishal ve tüylerde dağınıklık ve sıvı kaybı belirtileri görünür. Bunlar bir gün kadar devam eder ki bunu kedi sahibi durumu şöyle açıklar.

Dün hiçbir şeyi yoktu. Birden bire oldu. Kedim bir gün ortadan kaybolduktan sonra ertesi gün bu belirtilerle buldum.

Hastalarda iştah tamamen gitmiş kedi amma yada su kabına başını sokmuş şekilde bulunur ancak yemek yemiyordur.

Hastanın sıvı dengesi bozulmuştur klinik muayenede karında ağrıya rastlanır ateş yüksektir . Bazı olgularda ateş subnormal olarak karşımıza çıkar ve kusma ishal mevcuttur . Kusmanın rengi yeşil ve yapışkandır, yapılan kan tahlilinde hemotokrit yükselmiş ve beyaz kan hücreleri oldukça düşüktür. WBC (beyaz kan hücresi) nin 2 civarlarına düştüğü durumlarda prognoz oldukça kötüdür . Diğer kan tetkikleri hastalığın tanımlanmasında çok önemli değildir fakat genel durumun değerlendirilmesi için mutlaka yapılmalıdır. Kan-sıvı dengesi mutlaka takip edilmeli ve buna uygun şekilde sıvı takviyesi yapılmalıdır. Sekunder enfeksiyonların önüne geçmek için mutlaka antibiyotik başlanmalı, kusma durdurulmalıdır.
Hastalığın tanısında klinik bulgular kan değeleri bulgusu yanında tecrübeli bir veteriner hekimin kolayca koyacağı teşhistir . Kesin teşhis virus izalosyonuyla konulur.


Sonuç olarak hastalık klinik belirtiler ortaya çıktığı 2 gün içerisinde 2 – 6 aylık kedilerde %80 oranında ölümle şekillenir ve hastalığın akut dönemini atlatan hastalar 1 hafta içerisinde iyileşir ve herhangi bir hastalık belirtisi kalmaksızın iyileşir. Tedavi sırasında veteriner hekimin yapacağı uygun kediden alınan kan hasta kediye nakledilir ve bu tedavi başarısında oldukça yüksektir . Hastalığı atlatan kedi 1 aya kadar çevreye virüs saçar . Bu yüzden toplu yaşayan kedilerde hasta kediyi uzun süreli ayırmak şarttır. Tek korunmanın aşılama olduğu unutulmamalı mutlaka 6 – 8 haftalıkken aşılamaya başlanmalıdır.
Hastalık sadece kedilerde gözlenir insana bulaşma şekillenmediğinden zoonoz değildir.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair