• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde Çiftleşme
3 Haz, 2016

Kedilerde Çiftleşme

Kedilerde Çiftleşme Oyunu

Kedilerde Çiftleşme-Çiftleşme OyunuKedilerin çiftleşirken kendilerine özgün adetleri ve oyunları vardır. Dişi kedi çiftleşmeye hazır olduğu zaman bir inleme sesi çıkarır ve erkek kedileri çağırır.

Dişi kediler 4 aylıkken başlayıp herhangi bir zamanda cinsel olgunluğa ulaşırlar. Evcil kedilerin genellikle çoğu ergenliğe ulaştıklarında kısırlaştırılır. Bunun sebebi genellikle planlanmamış yavruların ortaya çıkmamasıdır.

Kediler Kızıştığında

Kedilerde Çiftleşme-Kediler KızıştığındaKısırlaştırılmamış bir dişi yaz ve ilkbahar aylarında genellikle her 2-3 haftada bir kızışmaya başlar. Kediler bu dönemde aşırı derecede huzursuz olur ve acı çekiyormuş gibi ses çıkarırlar. Çağrıları oldukça farklı, tiz, insan kulağını rahatsız eden bir sestir ve dişinin işitme mesafesindeki tüm kedilere umutsuzca çiftleşme ihtiyacı içinde olduğunun işaretini verir. Aynı zamanda arka bacaklarını havaya kaldırarak çömelir ve olduğu yerde yürür gibi zemini tırmalar; bu lordoz adı verilen cinsel açıdan alıcı pozisyondur.

Kedilerde Çiftleşme-Kediler-KızıştığındaPek çok erkek kedi dişinin ”çağrı”sına ve ona eşlik eden uyarıcı feromon kokusuna doğru çekilir. Dişi erişilebilir bir yerdeyse sözgelimi, bahçede beklenti içinde, duraklaya duraklaya ona yaklaşırlar. Sonunda bu adaylardan en cesuru dişinin yanına sokulur bunu tedbirli şekilde yapar çünkü dişinin, kendisine fazla küstahça yaklaşan herhangi bir kediye acımasızca saldırması da olasıdır. Ama eğer izin verirse erkek onun üzerine tırmanır ve dişinin boynunu dişleriyle kavrar. Bu tutuş dişinin hareketsiz kalmasını sağlar bu, yavruların annelerini tarafından tutulduklarında gevşemelerini sağlayan tepkinin aynısıdır.

Birleşme son derece kısa sürer, en fazla birkaç saniyedir. Erkek kedinin penisinin olta çengeli gibi dikenli oluşu ilginçtir. Bu nedenle geri çekilme eylemi dişinin canını acıtır ve bu da onun çığlık atmasına ve erkeği tırmıklamaya çalışmasına neden olur. Ancak görünüşe göre dişinin acı çekmesi kedilerin üreme işleminin gerekli bir parçasıdır çünkü yumurtlamayı tetikleyen budur. Diğer dişi memelilere benzemeyen şekilde kediler çiftleşmeden önce yumurtalarını bırakmazlar.

Avatar

Exotic Shorthair

1 comment

Comments are closed.