• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Bitki Yemek

7 Haz, 2016

Kedilerde Bitki Yemek

Kedilerde Bitki Yemek

Kedilerde Bitki Yemek-KonuKedilerin çiçekleri yemeleri yaygın olarak görülebilen bir davranıştır. Çiçekler, bitkiler kedilerin beslenmelerinin bir tamamlayıcıları gibi görünebilse bile bitki yetiştirmeyi çok seven kedi sahipleri tarafından çok hoş karşılanan bir durum değildir. Kedi sahiplerinin kedilerinin çiğnemeleri için kedilerine özel bitki yetiştirmeleri bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Kediler etobur canlılar olsalar bile zaman zaman bitki yemek isteyebilirler.

Eve girip çıkabilen kediler genelde çimen, maydanoz, adaçayı vb. yaprakları yumuşak olan bitkileri tercih ederler. Evde kalan dışarıya çıkmayan kediler ise yiyebilecekleri başka bir bitki yoksa ev bitkilerine yönelirler.

Bitkilerde toksik bulunmadığı sürece kediniz için endişelenicek bir durum yoktur. Fakat kemirilmiş olan bitkiler çok güzel bir görüntü oluşturmazlar, bu sebepten dolayı kedilerin bu davranışları kedi sahipleri tarafından olumsuz karşılanır. Evdeki kediler çiçeklerin saksılarını bazen tuvalet olarak bile kullanabilirler. Saksılarınızın yüzeyini misketle veya çakıl taşlarıyla kapladığınız takdirde kedinizi bunu yapmaktan vazgeçirebilirsiniz.

Alternatif Yaratmak

Kedilerde Bitki Yemek-Alternatif YaratmakKediler için bitkileri yemek gayet doğal bir davranış olduğundan dolayı sizler kedi sahipleri olarak bunu engellemeye çalışmamalısınızdır. Kediler bitkilere belirli yapı maddelerini kazanmak için veya çıkardıkları kıl yumaklarını kusmayı kolaylaştırması için gerek duyarlar. Kedilerinizin evde yetiştirdiğiniz bitkileri yemelerini istemiyorsanız ve bitkilerinizi kedilerinizden uzak tutamıyorsanız uygulayabileceğiniz tek bir çözüm vardır; kediniz için ayrı bir çiçek yetiştirmeniz. Bir tepsi çimen veya bir kedi dostu olan bitki her ev kedisi için gereklidir.

Eve girip çıkan kediler için bile çiçek yetiştirmek oldukça faydalı olabilecektir. Çünkü bu kediler ne kadar dışarıda bitkilere ulaşabilseler de dışarıdaki bitkiler ilaçlandığı için kedileriniz zarar görebilir. Evde bir bitki yetiştirmeniz kedinizi dışarıdaki ilaçlı çiçeklerden ve çimenlerden olabildiğince uzak tutacaktır.

Toksik Bitkiler

Kedilerde Bitki Yemek-Toksik BitkilerÇoğu bitki kediler için toksiktir. Toksik bitkiler arasında; keneotu, sarmaşık, Atatürk çiçeği, devetabanı vb.  Olgun, yetişkin kediler zehirli bitkilerden uzak durabilecek kadar bilinçli olsalar bile sizlerin bu bitkileri evinizden veya bahçenizden uzak tutmanız oldukça yararlı olacaktır. Bunun için veterinerinizden bölgede bulunan toksik bitkilerin bir listesini isteyebilirsiniz. Bu bilgiyi çevrenizde ki kedi derneklerinden veya organizasyonlardan da edinebilme şansınız vardır.

Avatar

Exotic Shorthair