• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Beslenme

3 Haz, 2016

Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme-Kedilerde BeslenmeKedilerin beslenme şekillerinde kendilerine özgün gıda gerekleri vardır. Kedilerin yüksek miktarda proteine ve yağa ihtiyaçları vardır. Kedinizin sağlıklı olabilmesi için kedinize uygun bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Kedinize besin takviyesini sadece veterinerinizin önericeği şekilde ve önerdiği zaman yapmanızda fayda vardır. Kediler etobur olarak bilinen sınıfta olan canlılardır. Kedilerimiz hayatta kalabilmek için gerekli olan besinleri et ve balığa benzer gıdaları tüketerek giderirler. Kediler kendi boyutlarına göre çok fazla oranda proteine ve bazı durumlarda yağa ihtiyaç duyarlar.

Et veya balık yemeyen kişiler kedilerini de vejeteryan gibi beslemeye çalışırlar. Fakat bu yanlıştır, kediler sebzeden gerek duydukları besin maddelerini karşılayamazlar. Kedinizi vejeteryan gibi besleyip sağlıklı bir şekilde yaşamasını kesinlikle bekleyemezsiniz.

Kedinizi Ne İle Beslemelisiniz?

Kedilerde Beslenme-Kedinizi Ne İle BeslemelisinizKedilerin beslenmesi oldukça önemlidir çünkü, kedi vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ortalama olarak 60 farklı besine ihtiyaçları vardır. Kediler bu besinleri birinin eksiğini gidermek ve bir diğerini orantılamak için alırlar. Bu sebepten dolayı kedinizi sürekli ev yapımı yemekler ile beslemek yerine hazır sattığınız kedi mamalarıyla beslemek çok daha kolaydır.

Kedinizin beslenmesi için güvenilir bir marka seçmeye özen göstermeniz gereklidir. Kedi mamalarının kalitesi yüksek şekilde çeşitlilik gösterebilmektedir. Kedinizi kesinlikle köpek mamasıyla beslememeniz gereklidir. Bir kediye gerekli olan besinler kedinin hangi evresinde olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yavru kediler yetişkin kedilere göre çok daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar, daha yaşlı kediler ise vitamin ve minarele ihtiyaç duyarlar.

Bu sebeplerden dolayı kedinizin yemeğini seçerken oldukça dikkatli olmanız gerekicektir. Yavru ve yaşlı kedilere özel formülleri olan kedi mamalarını kullanarak kedilerinize yardımcı olabilirsiniz. Kediniz kendi yaşına göre uygun ve dengeli bir beslenme düzenine sahipse kedinizin herhangi bir takviyeye ihtiyacı kalmayacaktır. Kedinize bir vitamin veya mineralden fazla fala vermeniz kediniz için kötü olabilir. Özel besin gereksinimlerine sahip olan kediler veterinerlerin tavsiyelerine göre beslenmelilerdir.

Hazır Mamalar

İki ana tür kedi maması vardır: Islak ve kuru. Kedilerin çoğu ıslak ve kuru mamanın karışımını severler.

Islak Mama

Islak mama teneke kutu veya poşette satılır. Çeşitli lezzetlerdedir ve yüksek oranda su içerir. Kediler genellikle ıslak yiyecekleri severler. Ancak en pahalı kedi maması türü budur ve uun süre dayanmaz. Dokunulmamış artıkları buzdolabında muhafaza edin, kedinizin kabında bıraktıklarını ise çöpe atın.

Kuru Mama

Kuru mama fazla su içermez ve torbada ya da kutuda satılır. Diğerlerinden daha ucuzdur ve kediniz aşırı kilolu değilse ne zaman isterse o zaman yemesi için kabında bırakılabilir. Kıtır kıtır yendiğinden kedilerin dişleri ve diş etleri için bir tür egzersizdir ve tartar oluşumunu engeller.

Ev Yapımı Mamalar ve Minik Sürprizler

Kedilerde Beslenme-Ev Yapımı Mamalar ve Minik SürprizlerKediler yiyeceklerinde çeşitliliği severler ve arada bir ev yapımı mamalar yemeye bayılırlar. En çok sevdikleri arasında pişirilip küçük parçalara ayrılmış ve az miktarda pişmiş sebze veya makarna ile birlikte servis edilen et vardır. Pişmiş ve doğranmış tavuk ya da balık eti de en sevdikleri arasındadır, kedilerin pek çoğu hafifçe çırpılmış yumurtayı da severler.

Çikolata kediler için uygun değildir çünkü onları hasta eder. Kedinize sürpriz yapmak istiyorsanız, kuru tutulmuş karides ya da özel üretilmiş uygun atıştırmalıklar verebilirsiniz.

Avatar

Exotic Shorthair