• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilere Neden ve Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Kedilerde Aşılar
7 Haz, 2016

Kedilere Neden ve Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Aşılar Gerçekten Önemli midir?

Aşılar, kedinizin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynarlar. Veterinerinizle, kedinizin ihtiyaç duyduğu aşılar hakkında konuşun çünkü bu konu sizin konumunuza ve kedinizin içinde yaşadığı koşullara göre farklılık gösterebilir.

Kedilere Neden Aşı Yapılır?

Kedilerde Aşılar-Neden AşlılamaRutin aşılamalar kedi hastalıklarının meydana gelmesinin engellemede önemli bir etkiye sahiptirler. Bazı (”esas aşılar”) tüm kediler için önerilirken bazıları sadece ortamları ve yaşam biçimleri dolayısıyla söz konusu hastalığa yakalanma riski olan kedilere önerilir. Veterinerinizle hangisinin uygun olduğunu konuşun.

Yavrular ilk karma aşıyı genellikle 8-9 haftalıkken, bağışıklık arttırıcı aşıyı ise 12 haftalıkken (kuduz aşısı da bununla birlikte) olurlar. Bağışıklığın kuvvetli olması için bir yıl sonra bir doz daha bağışıklık arttırıcı aşı yapılır. Aşı yapılacağı zamanlarda kedilerin sağlığı yerinde olmalıdır ve veterineriniz de bu yüzden aşı yapmadan evvel kedinizin rutin muayenesini yapmalıdır.

Son zamanlara kadar yetişkin kediler her yıl bağışıklık arttırıcı aşıları rutin olarak oluyorlardı. Ancak bu aşıların etkinliğinin bir yıldan fazla sürdüğüne dair kanıtlar giderek fazlalaştığından yeni bilgilere göre çoğu kedi için esas aşıların (kuduz hariç) ve bağışıklık arttırıcıların üç yılda bir yapılması yeterli görülüyor. Yine de kedinizin sağlığını korumak için en uygun kararı veterinerinize dınşarak alabilirsiniz.

Aşılar Kedilerde Hangi Yan Etkileri Gösterebilir?

Kedilerde Aşılar-Aşılard Yan EtkilerHer tıbbi müdahale gibi aşılamanın da bir takım yan etkileri vardır, ama uzmanların çoğu yararlarının yan etkilerinden fazla olduğu konusunda birleşirler. Son zamanlardaki en büyük endişe az sayıda kedinin enjeksiyon yapılan yerinde tümör gelişmesi ile ilgilidir. Bu komplikasyona ABD’de İngiltere’den daha sık rastlanmaktadır ve tümörlerin kuduz ve FeLV aşılarıyla bağlantılı oldukları düşünülmektedir. Riski en aza indirme konusunda atılacak adımları size açıklayabilecek kişi olan veterinerinizle bunu ve diğer yan etkiler hakkındaki endişelerinizi konuşun.

Kedilere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Esas aşılar kedinizi yaygın ve oldukça bulaşıcı hastalıklara karşı korur:

  • FELİNE PANLEUKOPENİA (aynı zamanda FPV, FELINE ENFEKSİYÖZ ENTERITIS ve FELINE PARVOVIRUS olarak da bilinir.) Ciddi bağırsak iltihaplarına neden olabilen son derece bulaşıcı bir virüstür. Ölümcül olabilir.
  • FELİNE HERPESVİRUS (FHV veya FELINE RHINOTRACHEITIS) ve FELINE CALCIVIRUS (FCVbu virüsler çoğu ”kedi gribi” vakasından sorumludurlar. Belirtileri arasında hapşırma, ağız ve burun akıntısı, öksürük, göz neslesi, ağız yararları ve ateş vardır.
  • KUDUZ bu genellikle ölümcüldür ve hayvanlardan insanlara kolaylıkla bulaşır. Kuduzun salgın olduğu ülkeler de esas aşılardan biridir. İngiltere’de ki kediler yurtdışına çıkmadıkları müddetçe kuduza karşı aşılanmazlar.
  • FELINE CHLAMYDOPHILOSIS bu bakteri konjunktivite ve bazen burun akıntısına neden olur. Kediler arasında doğrudan temasla bulaşır ve çok kedili evlerde yaşayan kedilere bu aşı sıklıkla önerilir.
  • KEDİ LÖSEMİSİ VİRÜSÜ (FELV) bu virüs kediler arası doğrudan temasla bulaşır ve genellikle teşhisten üç yıl sonra ölümle sonuçlanır. Dışarıya çıkan kediler için genellikle önerilir, ama siz veterinerinize danışın. 

 

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü?  Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair