• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik
3 Haz, 2016

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik

Kedilerde Annelik-EmzirmeAnneler genelde yavrularına nasıl bakacaklarını içgüdüsel olarak bilmektedirler. Yavrular ise zor bir dünyayla başa çıkabilmek için gerekli olan bilgileri anneleri sayesinde hızlı bir şekilde öğrenir ve birkaç ay sonra ergenliğe ulaşırlar.

Kediler ortalama olarak 9 haftalık bir hamilelik sürecinden sonra 3-5 adet yavru doğurur. Yavrular genellikle yarım saat aralıklarla doğarlar. Bu süre zarfında anne kedi yeni bir yavru gelmeden her yavruyla ilgilenecek kadar zaman bulur.

Anneler ve Yavruları

Kedilerde Annelik-Anneler ve YavrularıAnne kedi yavrunun içinde geldiği keseyi yırtmak için dişler ve daha sonrasından yeni doğan kediyi temizler. Anne kedi yeni doğan yavrunun özellikle ağzına ve burnuna özen gösterir kedinin nefes alabilmesi için bir engel kalmamasını sağlar. Anne kedi daha sonra göbek bağını ısırır ve kopartır. Daha sonrasında ise plasentayı yer.

Doğumun üstünden çok fazla süre geçmeden yavrular annelerinin memesini aramaya başlar ve etrafta dolanırlar. Anne kedinin memelerinin her birinin kokusu farklıdır ve yavrular ilk olarak hangi memeden emmeye başlarlarsa sürekli olarak aynı memeden emmeye devam ederler. Bu mekanizma ile yavruların süt için kavga etmelerine gerek kalmaz ve hiçbirinin diğerlerinden daha zayıf veya yavaş kalmamasını sağlar.

Kedi Yavrularının Gelişimi

Kedilerde Annelik-Kedi Yavrularının GelişimiYaşamın ilk haftalarında işitme ve görme duyusu gelişir. Yavrular bir aylık olduklarında koşmaya ve zıplamaya başlarlar. Topları takip ettikleri veya sahte kavgalara karıştıkları oyunlarında avcılık içgüdülerini sergilemeye başlarlar. Anne yavrularını teker teker yeni bir yuvaya taşıyabilir.

Kedilerin bunu neden yaptığı kesin olarak bilinmemekle birlikte muhtemelen bu döneme rastlayan sütten kesme ile ir ilişkisi vardır: yabani hayatta anne uzun zaman yiyecek peşinde dışarılarda olacağından yuvayı avlanma alanına yakın bir yere taşımaya ihtiyaç duyar.

Yavruların iki aylıkken dişleri çıkar, mükemmel şekilde işitir ve görürler, ayrıca son derece çevik ve oyunbazdılar. Bu, yavruların en çekici oldukları dönemdir. Bazı kediler bu yavru davranışlarını uzun aylar boyunca sürdürebilirler, ama biyolojik olarak artık yetişkinlik yolundadırlar. Bazıları erişkinliğe dört aylıkken ulaşır. Her yavru her seferinde aynı memeden beslenir; annenin meleri, sanki üzerlerinde yavruların isimleri yazıyormuşçasına kesin biçimde ”etiketlenmiştir”.

Avatar

Exotic Shorthair