• Kedi sahiplenmek için ilanlar sayfasını incelemelisiniz.
  • Sorularınız için Ansiklopedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kediler Nasıl Doğum Yaparlar?

9 Eki, 2016

Kediler Nasıl Doğum Yaparlar?

Hamilelik Dönemi

Kedilerde hamilelik süresi ortalama olarak 63 ile 68 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Hamile bir kedi hamile kaldıktan 2 ile 3 hafta arasında kedinin kızışma belirtileri ortadan kaybolur ve herhangi bir çiftleşme eğiliminde bulunmaz. Hamile bir kedinin 4. haftadan sonra karnı şişer ve hamile olduğu belli olmaya başlar.

Fiziksel Belirtiler

Kedilerde Doğum Belirtileri
Kedilerde Doğum Belirtileri

Dişi kedilerde fiziksel doğum belirtilerinde görülenler; göğüs uçlarının belirginleşmesi ve kilo alımlarının hızlı bir şekilde artmasıdır. Hamilelik döneminde hem yavrularınızın sağlığı için hem de kedinizin sağlığı için beslenme çok önemlidir. Hamile kedi normal beslenme alışkanlıklarına devam etmelidir fakat yanına ek olarak kgıdalar ve hamilelere özel kedi mamaları verilebilir. Hamile kedilerinizi aşırı bir şekilde beslememeniz gerekir.

Bebeklerin Gelişimi

Hamileliğimizin 28. gününde bebeklerin organları oluşumlarını bitirmiş olur. Bebeklerin iskelet yapıları ise 40. günden itibaren gelişmeye başlar ve 50. günde iskelet gelişimini tamamlamış olur. Doğumu yaklaşan kediler doğumdan ortalama olarak 1 hafta önce kendilerine güvenli ve kuytu rahat bir yer aramaya başlarlar. Doğumu yaklaşmış olan kediye kocaman ve rahat doğum yapacağı bir kutu hazırlanmalıdır. Doğum anında kediniz stresten uzak olmalıdır kedinizi ürküteceği veya tedirgin olacağı sorunlardan uzak tutmalısınızdır.

Doğuma Hazırlık

Kedilerde Doğum SüreciDoğum süreci başlamadan önce kediniz sizlere doğumun başlamak üzere olduğu hakkında işaretlerde bulunur. Doğumun başlamasına az kala kediniz ağzını şapırdatmaya başlar, bulunduğu yere mukoza sıvısını bırakabilir ve nefes alışı hızlanır.

Kediler Nasıl Doğum Yaparlar?

Doğum sürecinin başlangıcı kedinin vulvasından su gelmesiyle ve doğum kesesinin görülebilmesiyle başlangıç bulur. Doğumda ilk bebeğin gelmesi çok hızlı olur, diğer bebeklerde hemen arkasında sırayla gelmeye başlar. Bazen bir yavrunun çıkması uzun sürebilir. Nadiren de olsa kedilerin doğumları 24 saat bile sürebilir.

Kedimizin Annelik Görevleri

Kedilerin Annelik Görevleri
Kedilerin Annelik Görevleri

Anne kedi yavrusunu hemen temizleyerek rahat bir şekilde nefes alabilmesini sağlar. Bu durum kedilerin sağlıklı olduklarının da bir göstergesi olabilmektedir. Anne kedi bebek kedi ile arasındaki kordonu keser ve plasentayı yer. Bebek kediler doğdukları gibi toplanırlar ve annelerinin memelerine giderler. Doğum esnasında bebekler çıkarken kesinlikle tutup çekilmemelidir hatta mümkünse dokunulmamalıdır.

Exotic Shorthair Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden

 

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

Avatar

Exotic Shorthair